Piráti versus autoři software – roční bilance

21. června 1999
Jednoduchá záloha registrů
Roční bilance spojeného úsilí softwarových firem v boji proti počítačovému pirátství.
Piráti versus autoři software – roční bilance
Kdo nekrade software každou hodinu, okrádá vlastní rodinu… Tak tohle heslo platilo už za totalitního režimu. Pravda je taková, že to slovo software tam nebylo, ale … když není žádný software, není ani co krást… Zato teď jsou nelegálního software spíše tisíce než stovky kopií. A právě tak, jako se majitelé vozů zkoušejí chránit proti zlodějům aut, autoři software se snaží bránit proti „softwarovým pirátům“ jak se dá… Že to už dávno není činnost nahodilá a neorganizovaná, nemusíme myslím nijak zdůrazňovat.

V září 1998 vznikl zajímavý projekt. Pod názvem „Nekradu“ začaly zcela neformálně spolupracovat Společnosti Adobe, Autodesk, Bentley Systems, Corel, Inprise, JRC Interactive, Microsoft, Novell, PJsoft, SAP a Software602 Spolu s Policií ČR a společností Opal software management se snaží působit v oblasti osvěty…ale i represe.

Informační centrála této skupiny na internetové adrese www.nekradu.cz je již poměrně známým místem, kde se dají bezplatně získat informace o legalizaci software, o možných následcích porušování autorských práv, o funkci licenčních smluv a mnoho dalšího.

Represivní část činnosti leží samozřejmě na Policii ČR. V posledním roce se ale cíleným a systematickým vyhledáváním „pirátů“ a podávání trestních oznámení za porušování autorských práv velmi intenzivně zabývá další z členů projektu „Nekradu“, společnost JRC Interactive, která pro tuto činnost zřídila samostatné oddělení – Software Security (SWS).

Systematicky se této činnosti začali věnovat v květnu 1998. Společnost JRC Interactive prodává herní software, a tak většina jimi sledovaných pirátů nabízí právě především hry, ale několik dalších autorů software v těchto měsících zplnomocňuje JRC SWS k zastupování i jejich zájmů, a tak se zřejmě poměr brzy změní…. Výsledky jsou totiž více než viditelné.

Pracovní náplní zaměstnanců tohoto oddělení se stalo vyhledávání inzerátů a nabídek softwarových pirátů, jejich evidence, sledování jejich činnosti, zajišťování důkazních materiálů, provádění kontrolních nákupů, zpracovávání odborných posudků, vyčíslování škod … až po podání trestního oznámení a uplatňování nároku na vzniklou škodu u soudu.

Práce přibývá a oddělení se pozvolna rozšiřuje.

A roční bilance ?
V databázi pracovníků oddělení SWS je ke dni 11.6. 1999 evidováno 1964 softwarových pirátů. Na 81 z nich bylo podáno trestní oznámení, z toho nad čtyřmi z nich byly již vyneseny rozsudky. Právě teď je dalších 151 případů rozpracovaných (pro podání trestního oznámení). Dále je v evidenci 49 počítačových heren, které jsou rovněž provozovány s nelegálním software, a 10 půjčoven software.

Většina pirátů stále inzeruje prostřednictvím tisku (70-80%), pouze 20-30% využívá služeb internetu. Nejvíce inzerátů se objevuje v Annonci a mimo Prahu v Tipservisu.

Podle evidovaných nabídek z celkového počtu 1964 nabízí 765 hry pro Sony Playstations, 885 hry pro PC, 404 aplikační software pro PC, 131 MP3. Nabídky se překrývají, ne vždy je inzerováno vše, nabídka se rozšiřuje po telefonickém nebo písemném dotazu.

Jak dlouho to trvá, než je pirát skutečně souzen (a odsouzen?). Podle vlastních slov vedoucího odd. SWS uplyne od vytipování piráta do podání trestního oznámení průměrně dva až šest týdnů. Delší je pak bohužel čekací doba na soudní jednání – šest až devět měsíců.

Co zbývá dodat?
Snad jenom … Obvinění z trestného činu porušování autorského práva se vystavuje každý, kdo s dílem požívajícím ochrany podle autorského zákona nakládá způsobem porušujícím práva autora anebo subjektu tato práva vykonávajícím. To znamená neoprávněně, bez souhlasu autora užívá počítačový program, vytváří kopie nad povolený rámec anebo bez povolení software šíří. Výše uvedený trestný čin vyžaduje konkrétní osobu a úmysl ho spáchat. V praxi se trestnímu stíhání vystavuje každý, kdo provede výše uvedenou činnost, ať z vlastního rozhodnutí nebo na pokyn nadřízeného.

Vznikne-li v případě porušení zákona škoda anebo vlastní zisk do výše 200.000,-Kč, hrozí softwarovému pirátovi trest odnětí svobody do 2 let, finanční sankce a propadnutí věcí, které k trestné činnosti používal. Při překročení částky 200.000,-Kč hrozí odnětí svobody až na 5 let.

Nezanedbatelné jsou i další následky a sankce ze strany kontrolních orgánů finančních úřadů.

Poučení? Rada na závěr? Kupujte pouze legální software…

Diskuze (2) Další článek: Jednoduchá záloha registrů

Témata článku: Software, Soudní obvinění, Opal, JRC, Bentley


Určitě si přečtěte

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF