Phishingový kvíz – poznáte co je phishing?

Phishingový kvíz – poznáte co je phishing?

Praha - Společnost McAfee, Inc. vytvořila na základě poznatků volně dostupného programu McAfee SiteAdvisor, který průběžně mapuje bezpečnost na internetu, speciální malý phishingový kvíz, který odhalí, zda se dokážete úspěšně vyhnout podvodným stránkám, jejichž cílem je jediné – získat vaše osobní informace. “Urgentní bezpečnostní sdělení!” “Oficiální informace!” Připadají vám tyto věty z políčka předmětu v e-mailových zprávách povědomé? Zkuste náš kvíz. Deset otázek vám nezabere moc času. Je klamně jednoduchý, avšak ďábelsky obtížný. Jsou v něm předváděny stránky a vy posuzujete, zda jsou bezpečné či nikoli. Podle analytické společnosti Gartner se zvýšila suma, o níž lidé přišli díky phishingu, ze 257 dolarů na jednoho člověka v roce 2004, až na 1 244 dolarů na osobu v roce 2006. To je takřka pětinásobný nárůst.

Jak na tom jste vy? Dokážete odhalit podvodnou stránku, na níž tyto phishingové hrozby odkazují? Dokážete se vyvléknout zločinům z háčku?

Zmíněné věty v současnosti figurují na žebříčku nejnebezpečnějších phishingových podvodů (Threat Index of Top Phishing Scams ) spravovaném laboratořemi McAfee (McAfee Avert Labs). Ptáte se, proč je to tak důležité? Protože nerozeznáte-li dnes rozdíl mezi pravými stránkami MySpace, PayPal, či třeba České spořitelny, a těmi, které byly vytvořeny, aby zločincům zprostředkovaly vaše údaje (ať už pro přístup k financím, či celou identitu), můžete se stát snadnou obětí nekalých živlů.

Náš Phishingový kvíz jde ve stopách dalších testů McAfee na téma spam a spyware. Vzhledem k ohromné vytrvalosti a vynalézavosti zločinců v této oblasti, jsme se domnívali, že je na čase přijít s kvízem, který ověří naše schopnosti rozeznat phishing ve všech jeho formách – ať už jde o „Rockphishing“ (k němu jsou využívány botnety), phishingové stránky na MySpace, nebo třeba phishing ve Flashi. Veškerý phishing má společné to, že se stále vyvíjí, a soustavně lapí do pasti jak „neználky“ (lidi, kteří by mohli vědět, ale nevědí), tak všeználky (lidi, kteří by měli vědět, ale nechtějí). A oběti dál přicházejí o skutečné peníze.

Vyzýváme proto lidi, aby kvíz dále šířili mezi rodinu i přátele. Proč nevyužít, a nepoučit se z našich, těžce nabytých zkušeností? Kdo ví, možná tak společně pomůžeme ochránit další potenciální oběť phishingových praktik... 

Diskuze (4) Další článek: Cooler Master CM 690: miditower pro sedm stodvacítek

Témata článku: Bezpečnost, Phishing, Důležitý poznatek, Oběť, Past

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší