Panasonic představí první čtyřrychlostní disky Blu-ray

Panasonic představí první čtyřrychlostní disky Blu-ray

Praha, 31. července 2007 – Společnost Panasonic, součást největšího světového výrobce spotřební elektroniky Matsushita Electric Industrial Co., Ltd., dnes oznámila, že na celosvětový trh uvede nové disky Blu-ray (BD-R) se čtyřnásobnou rychlostí zápisu.

Nové disky budou k dispozici ve dvou kapacitách, 25 a 50 GB, a na trh budou uvedeny v srpnu a v září. LM-BR25LDE je jednou zapisovatelný 25 GB jednostranný a jednovrstvý disk (srpen 2007) a LM-BR50LDE je jednou zapisovatelný 50 GB jednostranný a dvouvrstvý disk (září 2007).

Nové disky jsou uvedeny současně s 4xBD mechanikami, které uživatelům nabízejí 4x rychlost při čtení i zápisu, díky čemuž je možné velice pohodlně pracovat s velkými datovými objemy, jako je například video záznam ve vysokém rozlišení HD. Společnost Panasonic je tak prvním výrobcem, který oznámil uvedení 4x disků BDR* (*k 3. červenci 2007). 

Panasonic uvedl na trh první dvouvrstvý disk 1xBD-RE v roce 2004 a od té doby je leaderem ve vývoji této nové technologie, která reaguje na rostoucí poptávku po řešeních pro čtení a zápis velkých datových objemů. Nové modely disků se mohou pochlubit maximální rychlostí přenosu 144 Mbps, což znamená, že složku o velikosti 1 GB zkopírují během jediné minuty, zatímco běžný disk DVD-RW (2x rychlost) potřebuje ke stejnému přenosu šest minut. Takového výsledku bylo dosaženo díky aplikaci nové technologie zápisu prostřednictvím fázové změny, při jejímž vývoji společnost Panasonic bohatě využila 35 let zkušeností v oblasti vývoje a výroby optických disků. Výsledkem je přesný a stabilní zápis i ve 4x rychlosti.  

Společnosti Panasonic se podařilo tuto technologii aplikovat nejen na jednovrstvý disk, ale též na disky dvouvrstvé, které nabízejí úžasnou kapacitu až 50 GB a na něž je možné zapisovat bez nutnosti obracet disk v mechanice. Díky této průlomové technologii uvedla společnost Panasonic jako vůbec první výrobce na světě 50GB disky BD 2x a nyní jako první představuje i modely 4x.

Nově vyvinutá zápisová vrstva se vyznačuje značnou výkonovou rezervou při jakékoli rychlosti: od 1x do 4x. To umožňuje pořizovat vysoce kvalitní záznam i při fluktuaci laserového výkonu, což vede k podstatně vyšší kompatibilitě mechaniky.

Nové disky se vyznačují extrémně nízkou četností chyb. Tohoto úspěchu bylo dosaženo díky nové fólii, která je nyní formována tak, že dokonale eliminuje usazování prachu při vypalování. Nové disky se vyznačují jen desetinovou chybovostí oproti běžným diskům, a tak mohou uživatelům nabídnout spolehlivý a vysoce kvalitní zápis.

Váš názor Další článek: AMD vystrkuje růžky: Phenom už na 3,4 GHz

Témata článku: Video, Panasonic, Zápis, Nízká chybovost, První minuta, První model


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu