Panasonic představí první čtyřrychlostní disky Blu-ray

Panasonic představí první čtyřrychlostní disky Blu-ray

Praha, 31. července 2007 – Společnost Panasonic, součást největšího světového výrobce spotřební elektroniky Matsushita Electric Industrial Co., Ltd., dnes oznámila, že na celosvětový trh uvede nové disky Blu-ray (BD-R) se čtyřnásobnou rychlostí zápisu.

Nové disky budou k dispozici ve dvou kapacitách, 25 a 50 GB, a na trh budou uvedeny v srpnu a v září. LM-BR25LDE je jednou zapisovatelný 25 GB jednostranný a jednovrstvý disk (srpen 2007) a LM-BR50LDE je jednou zapisovatelný 50 GB jednostranný a dvouvrstvý disk (září 2007).

Nové disky jsou uvedeny současně s 4xBD mechanikami, které uživatelům nabízejí 4x rychlost při čtení i zápisu, díky čemuž je možné velice pohodlně pracovat s velkými datovými objemy, jako je například video záznam ve vysokém rozlišení HD. Společnost Panasonic je tak prvním výrobcem, který oznámil uvedení 4x disků BDR* (*k 3. červenci 2007). 

Panasonic uvedl na trh první dvouvrstvý disk 1xBD-RE v roce 2004 a od té doby je leaderem ve vývoji této nové technologie, která reaguje na rostoucí poptávku po řešeních pro čtení a zápis velkých datových objemů. Nové modely disků se mohou pochlubit maximální rychlostí přenosu 144 Mbps, což znamená, že složku o velikosti 1 GB zkopírují během jediné minuty, zatímco běžný disk DVD-RW (2x rychlost) potřebuje ke stejnému přenosu šest minut. Takového výsledku bylo dosaženo díky aplikaci nové technologie zápisu prostřednictvím fázové změny, při jejímž vývoji společnost Panasonic bohatě využila 35 let zkušeností v oblasti vývoje a výroby optických disků. Výsledkem je přesný a stabilní zápis i ve 4x rychlosti.  

Společnosti Panasonic se podařilo tuto technologii aplikovat nejen na jednovrstvý disk, ale též na disky dvouvrstvé, které nabízejí úžasnou kapacitu až 50 GB a na něž je možné zapisovat bez nutnosti obracet disk v mechanice. Díky této průlomové technologii uvedla společnost Panasonic jako vůbec první výrobce na světě 50GB disky BD 2x a nyní jako první představuje i modely 4x.

Nově vyvinutá zápisová vrstva se vyznačuje značnou výkonovou rezervou při jakékoli rychlosti: od 1x do 4x. To umožňuje pořizovat vysoce kvalitní záznam i při fluktuaci laserového výkonu, což vede k podstatně vyšší kompatibilitě mechaniky.

Nové disky se vyznačují extrémně nízkou četností chyb. Tohoto úspěchu bylo dosaženo díky nové fólii, která je nyní formována tak, že dokonale eliminuje usazování prachu při vypalování. Nové disky se vyznačují jen desetinovou chybovostí oproti běžným diskům, a tak mohou uživatelům nabídnout spolehlivý a vysoce kvalitní zápis.

Témata článku: Video, Nízká chybovost, Zápis, Panasonic, První minuta, První model

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje