Panasonic Lumix FZ20

2. září 2004
První Celeron s cache 1 MB
12x optický superzoom s optickým stabilizátorem a 5Mpx CCD snímačem
Panasonic Lumix FZ20

 

Praha, 30. srpna 2004 – Společnost Panasonic představuje první model řady LUMIX, který nabízí 12x superzoom a optický stabilizátor v kombinaci s 5megapixelovým CCD snímačem – digitální fotoaparát DMC-FZ20. Úpravou designu bylo dosaženo lepší ergonomie a fotoaparát nyní skvěle „padne do ruky“. K dalším inovacím patří nová technologie zpracování obrazu Venus Engine II, dva režimy stabilizace optiky, nové režimy měření, vyšší výkon blesku a rozšířená nabídka motivových programů.

 

Panasonic DMC-FZ20 je vybaven vynikajícím objektivem Leica DC VARIO-ELMARIT s 12x optickým superzoomem (odpovídá rozsahu 35 - 432 mm u kinofilmu). Tři asférické čočky v kombinaci s tzv. ED čočkou minimalizují barevnou aberaci – problém, který se běžně vyskytuje u objektivů s velkým zvětšením a vysokou světelností (F2,8 je konstantní v celém rozsahu zoomu).

 

Původní technologie zpracování obrazu Venus Engine zvyšovala diagonální rozlišení až o 50 procent tak, že separovala jasový signál ze všech obrazových bodů. Zdokonalený Venus Engine II je schopen separovat jasový signál i z G pixelů (zelených) v horizontálních a vertikálních liniích. Výsledkem je zvýšení horizontálního/vertikálního rozlišení o 10 procent, přičemž 50procentní zlepšení diagonálního rozlišení zůstává zachováno. Také redukce šumu doznala markantního zlepšení – šum v tmavých oblastech fotografie se snížil až na 1/3.

 

Stabilizátor obrazu Mega O.I.S., který je u fotopřístrojů s takovýmto zvětšením naprosto nezbytný, pracuje ve dvou režimech. V „Modu 1“ stabilizátor kompenzuje vibrace neustále, v „Modu 2“ stabilizátor potlačuje neostrosti vzniklé chvěním ruky pouze v okamžiku, kdy fotograf stiskne spoušť. V tomto režimu se stabilizační čočky mohou pohybovat všemi směry, aby byl snímaný obraz co nejblíže ke středu objektivu. Technologie zpracování obrazu Venus Engine II zvyšuje přesnost detekce chvění ruky a umožňuje nastavit mnohem delší expoziční časy. Ve srovnání s fotoaparáty bez optického stabilizátoru lze udržet obraz v klidu i při expozičních časech o 3 až 4 kroky delších.

 

Jednou z největších předností nového fotoaparátu je blesková odezva. Časová prodleva mezi stiskem spouště a exponováním snímku je 0,008 sekundy a náběhová doba, tedy interval mezi exponováním jednoho snímku a uvedením přístroje do stavu, kdy je schopen exponovat další snímek, je 0,4 sekundy. Funkce sériového snímání MEGA BURST umožňuje fotografovat rychlostí až 3 snímky za sekundu v plném rozlišení, přičemž počet snímků v řadě je omezen pouze kapacitou paměťové karty SD.

 

Nový model zdědil po svém předchůdci DMC-FZ10 všechny oblíbené funkce: manuální ostření, manuální expozici i nastavení vyvážení bílé. Robustní ostřící prstenec se nachází na těle objektivu jako u tradičních kinofilmových aparátů. Zatímco u předchozích modelů byly některé funkce dostupné pouze z menu, u FZ20 lze například prioritu času závěrky nebo prioritu clony vybrat pomocí otočného voliče programových režimů. Výčet novinek dále zahrnuje možnost ostření ve tmě, zvýšený výkon blesku (dosah až 7 metrů) a možnost ukládat snímky v nekomprimovaném formátu TIFF.

 

Panasonic DMC-FZ20 je ideálním přístrojem pro fotografy, kteří chtějí vlastnosti zrcadlovky v těle a ceně kompaktu, a stejně tak potěší náročnější fotoamatéry, kteří rádi experimentují s manuálním nastavením. Přístroj se na českém trhu začne prodávat od října a jeho cena se bude pohybovat pod 22 000 Kč.

 

 

– Konec –

 

 

Poznámka pro editory:

Japonská Matsushita Electric Industrial, Co., Ltd. (NYSE : MC), známá v České republice svými produkty značek Panasonic a Technics, je jednou z nejvýznamnějších firem v oblasti vývoje a výroby  elektronických zařízení pro spotřebitele i pro průmyslové použití.  Matsushita je v České republice reprezentována svým obchodním zastoupením Panasonic Czech Republic, spol. s r. o.

 

Japonská společnost patří k největším zahraničním investorům v České republice a to jednak díky plzeňské továrně na výrobu televizorů (Matsushita Television Central Europe, s.r.o.)

a závodu v Pardubicích (Matsushita Communication Industrial Czech, s.r.o.), který vyrábí mobilní telefony a autorádia značky Panasonic.

 

Na adrese www.panasonic.cz můžete navštívit webové stránky společnosti Panasonic Czech Republic, s.r.o.

Na adrese www.panasonic-europe.com můžete navštívit webové stránky společnosti Matsushita Electric Europe.

 

V případě zájmu o bližší informace prosím kontaktujte:

 

Mmd Public Relations

Ivo Mareš

tel.: 224 251 555, fax: 224 254 364

e-mail:mares@mmd.cz

 

 

Váš názor Další článek: První Celeron s cache 1 MB

Témata článku: Televizory Panasonic, Lumix, Yellow, Technics, Vario, Robustní tělo, Venus, Leica, Autorádia, Panasonic Lumix


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11