Panasonic a Toray postaví největší továrnu na plazmové panely na světě

15. ledna 2007
Warezov opět masivně útočí
Osaka, Japonsko, 15. ledna 2007 – Společnost Matsushita Electric Industrial Co. Ltd, největší světový výrobce spotřební elektroniky, zveřejnila plány na vybudování největší továrny na výrobu plazmových panelů (PDP) na světě. Nový závod bude již pátou společnou továrnou s chemickým koncernem Toray Industries Inc.
Panasonic a Toray postaví největší továrnu na plazmové panely na světě

Panasonic se tak stane největším výrobcem plazmových televizorů na světě a tak mimořádná investice svědčí o obrovském potenciálu plazmové technologie. Panasonic odhaduje pokračování prudkého růstu poptávky po plazmových televizorech v souvislosti s digitalizací televizního vysílání a zvláště rapidní nárůst poptávky po plazmách s velkou úhlopříčkou spojený s rozšířením televizního obsahu s vysokou kvalitou obrazu. Panasonic proto připravuje rozšíření portfolia nabízených plazmových televizorů o nové modely včetně právě odhaleného prototypu prvního plazmového televizoru s  plným HD rozlišením 1080p v úhlopříčce „jen“ 42 palců.

Panasonic očekává, že světový trh s plazmovými panely vzroste do roku 2010 až na 30 milionů kusů díky technologickým výhodám, které mají plazmové televizory oproti jiným plochým televizorům. Umožní to zejména výrobní a cenová efektivita spolu s vyšší kvalitou obrazu. Právě proto se Panasonic rozhodl dále rozšířit svou výrobní kapacitu v oblasti PDP panelů.

Podnik, jenž vyroste v Japonsku, bude již pátým společným závodem těchto dvou firem spolupracujících v rámci joint venture Matsushita PDP Company Ltd. (MPDP). Za účelem maximálního využití koncentrace výrobních zařízení plánuje MPDP postavit nový závod v japonském Amagasaki, a to nedaleko čtvrté společné továrny. Výstavba závodu by měla být zahájena v listopadu 2007 a rozběhnutí první fáze výroby je naplánováno na květen 2009.

Výstavba závodu si vyžádá investici zhruba 280 miliard jenů, přičemž nový závod bude mít výrobní kapacitu 1 milionu plazmových panelů měsíčně (výpočet pro panely s úhlopříčkou 42 palců), a bude proto největší PDP továrnou na světě. Oproti první společné továrně vybudované MPDP bude nový závod vykazovat pětinásobnou investiční efektivitu. Díky masivní výrobní kapacitě a značně sníženým nákladům společnost Panasonic získá vedoucí postavení na světovém trhu plochých panelu s velkými úhlopříčkami.

Nová továrna MPDP bude využívat nejnovějších výrobních zařízení a špičkových technologií, a tak z jednoho plátu skla dokáže vyrobit až deset 42palcových nebo osm 50palcových panelů, což je v plazmové výrobě rekord. MPDP provede implementaci komplexního modelu řízení výroby, jenž bude pokrývat všechny továrny a zajistí rychlejší a flexibilnější dodávku produktů. Nová továrna mimo jiné umožní MPDP posílit svůj dodavatelský systém a uspokojit stále rostoucí poptávku po plochých panelech na světovém trhu.

Panasonic odhaduje, že s prudkým růstem poptávky po plazmových televizorech v souvislosti s digitalizací televizního vysílání, bude v roce 2010 plných 65 % z 200milionové světové poptávky po televizorech tvořit poptávka právě po plochých panelech. Panasonic rovněž očekává, že poptávka po velkých televizorech rapidně vzroste. Očekává se, že více než 30 procent světové poptávky po televizorech v roce 2010 bude činit poptávka po 37palcových nebo větších modelech. Další nárůst poptávky se očekává v Číně a dalších zemích BRIC, kde bude zavedeno digitální televizní vysílání. Zájem ovšem bude růst i na tradičně velkých trzích s televizory, jako jsou Spojené státy a Evropa.

Poptávka po energeticky úsporných plazmových panelech s prodlouženou  životností a zároveň vyšší kvalitou obrazu se vedle domácností rovněž rapidně zvyšuje ve firemních a multifunkčních aplikacích, ve vzdělání i lékařství.

Společnosti Panasonic a Toray učinily z plazmových panelů jednu z klíčových oblastí svého podnikání a společnost MPDP hodlají i nadále provozovat společně. Obě společnosti jsou připraveny významně přispět k rozvoji nových audiovizuálních přístrojů pro světový trh.

Profil nového závodu:

Název: Matsushita PDP Company Ltd.; Poloha: Nedaleko stávající továrny v Amagasaki (stále v jednání); Investice: Zhruba 280 miliard jenů (včetně nákladů na stavbu a vybavení);

Prezident: Ken Morita, Senior Vice President, Panasonic AVC Networks Company, Executive Officer, Matsushita Electric Industrial Co.

Produkty: Plazmové displeje, plazmové moduly a příbuzné projekty; Výrobní kapacita: Milion kusů měsíčně (počítáno pro 42palcové modely); Stavba: Započetí v listopadu 2007; Výroba: Výroba začne v květnu 2009; Počet zaměstnanců: Bude upřesněno; Plocha: Zhruba 284 000 metrů čtverečních; Počet podlaží: Šest podlaží a mezipodlaží.

Témata článku: Velká efektivita, Úhlopříčka, Panasonic, Nové televizory 2016, Masivní rozšíření, Televizory, Company, Velká úhlopříčka, Velká kapacita, Televizory Panasonic, Plazma, Panel, Nový kus, Čtvereční panel, Nový prezident, Televizory 32

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje