Paegas s GPRS

Paegas poskytne statisícům zákazníků možnost stálého on-line připojení k internetu
Paegas s GPRS
Všichni návštěvníci veletrhu ComNet si mohou vyzkoušet přenos GPRS (General Packet Radio Service) v reálném provozu v rámci sítě GSM Paegas. Specialisté firmy RadioMobil a Motorola, která GPRS implementuje, mají k dispozici několik desítek mobilních telefonů podporujících novou technologii. „Vybrali jsme si dodavatele, který s technologií GPRS pokročil nejdál na světě, a to se odráží i v připravenosti sítě Paegas na komerční zahájení provozu, chápeme-li použití slova komerční jako okamžik, kdy jsou služby běžně nabízeny všem zájemcům,“ uvedl generální ředitel společnosti RadioMobil Klaus Tebbe.

„Odborná veřejnost písmena GPRS velmi dobře zná. My však jako první na světě na ComNetu představujeme služby, které se za touto zkratkou schovávají,“ uvedl Klaus Tebbe. Nová technologie přinese rychlé datové přenosy založené na paketovém přenosu a on-line připojení k internetu podobné jako připojení v lokální síti. Odpadá přitom doba nutná k sestavení hovoru, protože telefon je připojen stále. Díky sdílení kanálů je přenos dat výrazně efektivnější než spojení pomocí tzv. přepojovaných okruhů, tedy běžného datového spojení, při kterém uživatel blokuje kanál i ve chvíli, kdy se žádná data nepřenášejí. To se projevuje i ve způsobu účtování služby, neboť se platí za objem přenesených dat. Vlastnosti GPRS jej předurčují coby konkurenta pevným linkám s výhodou mobility, a to i při roamingu. Díky GPRS je možné přistupovat k internetu i intranetu, a to dokonce pomocí zabezpečeného šifrovaného tunelu, příjem a přenos elektronické pošty je samozřejmostí podobně jako aplikace na bázi WAPu. Navíc přibude i možnost přístupu k aplikacím operátora a aplikace běžící v reálném čase jako jsou on-line transakce či interaktivní hry. „Širokou veřejnost sama technologie nezajímá, podstatný je funkční produkt plně připravený k používání. Takových nabízí Paegas celou řadu, aniž by zákazníky musel seznamovat s technologií,“ dodal Klaus Tebbe.

První přenos dat v rámci GPRS realizoval britský Cellnet 8. listopadu loňského roku, pouhé čtyři dny po něm proběhl úspěšný přenos i v síti GSM Paegas. Od té doby proběhlo v síti Paegas mnoho dalších datových přenosů pomocí GPRS v rámci kterých se testovali nejrůznější služby včetně WAPu. Koncem listopadu – přesně 23. – vyzkoušel přenos dat v ráci GPRS i rakouský Mobilkom a 14. února oznámil úspěšný test přenosu informací v rámci standardu WAP přes GPRS maďarský Westel 900. Všichni tři zmínění operátoři si jako dodavatele vybrali Motorolu. „Než nabídneme zákazníkům služby, musíme si být jisti, že je síť na jejich spuštění dobře připravena. Neodvážili bychom se prodávat něco, co podle našich techniků není vyzkoušeno, byť by třeba jiný operátor neváhal,“ poznamenal Klaus Tebbe.

„Pokud je dnes někdo první ve střední Evropě v zavádění GPRS, potom je asi 9 měsíců pozadu za okolním světem GSM a žije zřejmě mimo Prahu,“ komentoval pozici sítě Paegas v závodě o spuštění služeb na bázi GPRS marketingový ředitel Robert Chvátal. První telefony podporující technologii GPRS by se měly objevit na trhu koncem letošního roku. V té době chce RadioMobil začít nabízet služby založené na nové technologii zákazníkům. „Počet lidí, kteří mají možnost okamžitého přístupu k internetu je v ČR relativně nízký. Ve chvíli, kdy začneme služby na bázi GPRS nabízet tak může jejich počet několikanásobně vzrůst,“ doplnil Robert Chvátal.

Stručný harmonogram postupu zavádění technologie GPRS v síti Paegas:

24. dubna 1999

RadioMobil vybral dodavatele – firmu Motorola

5. května 1999

podepsán kontrakt na implementaci GPRS v síti Paegas

17. září 1999

nainstalovaný systém v ústředně a začátek laboratorních testů

13. října 1999

systém GPRS je plně integrovaný, což umožňuje kompletní spojení end to end přes rádiové rozhraní

12. listopadu 1999

první „komerční“ datový přenos v „živé“ síti (odeslán e-mail z havlíčkobrodských lesů pracovníkem společnosti Motorola (který je standardním zákazníkem společnosti RadioMobil) vedení společnosti RadioMobil a Motorola

15. února 2000

úspěšný přenos dat pomocí GPRS v rámci aplikace WAP

březen 2000

test zatížení – v Praze a okolí bylo spuštěno několik stovek BTS s GPRS

Akciová společnost RadioMobil je operátorem nejdynamičtěji rostoucí sítě GSM v ČR. Během roku 1999 se pro její služby rozhodlo přes 500 tisíc nových zákazníků, což je nejvyšší číslo v historii mobilních komunikací v ČR. Síť GSM Paegas, kterou RadioMobil provozuje, patří k technologicky nejvyspělejším na světě a na českém trhu nemá v celé řadě služeb konkurenci.

Pouze v síti Paegas mohou opravdu všichni zákazníci, majitele předplacených karet Paegas Twist nevyjímaje, využívat nejmodernější služby: datové a faxové spojení úplně zdarma, GSM bankovnictví, služby na bázi WAPu, Paegas Asistent a další. Možnost objednávat služby přes internet či prohlížet vyúčtování nabízí zatím pouze RadioMobil díky službě Paegas Info Profil. Vždy si přitom mohou být jisti, že zvolili nejefektivnějšího operátora na českém trhu.

Společnost RadioMobil se může plně spolehnout na své akcionáře: České radiokomunikace 51 % (během roku 2001 se jejich podíl po uplatnění opce sníží na 39,2 %) a konsorcium CMobil - 49% (resp. 60,8 %). Konsorcium CMobil tvoří: T-Mobil – 100% dceřinná společnost Deutsche Telekom (84,55 %); TIM – Telecom Italia Mobile (12 %); a dále SKS – Spořitelní kapitálová společnost, a. s., TMP – Telekomunikační montáže Praha, a. s., PVT, a. s..

Síť GSM Paegas dnes pokrývá přes 99 % české populace a 99,8 % silnic první třídy. Mobilní telefon mohou zákazníci společnosti RadioMobil používat v sítích 171 operátorů téměř z 80 zemí celého světa. Během roku 1999 investoval RadioMobil do sítě více než 5,5 miliardy korun a plánuje na rok 2000 investice přesahující 10 miliard. Na konci března 2000 využívalo služby Paegas přes 1.050.000 zákazníků.

Váš názor Další článek: Další bodík ENCADu, bude ale stačit?

Témata článku: Internet, Robert, První spuštění, Sestavený profil, První zákazník, Base, Nejrůznější kanály, Internet Radio, První služba, Přenos, Okolní svět, Seti, Přenesené číslo, Reálná aplikace, Úspěšný test


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 120

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu