Paegas prokázal svojí perfektní připravenost na Y2K

Infrastruktura sítě GSM Paegas a veškeré informační systémy a služby společnosti RadioMobil podle očekávání bez jakýchkoliv problémů přešli z letopočtu 1999 na číslo 2000
Paegas prokázal svojí perfektní připravenost na Y2K
Síť GSM Paegas byla velmi precizně připravována na velký provoz během silvestrovské noci a díky tomu proběhla zatěžkávající zkouška celé infrastruktury sítě bez výraznějších problémů

Společnost RadioMobil provedla v závěru roku 1999 řadu náročných testování, která předem potvrdila její maximální připravenost na rok 2000, a samotný přechod pouze prokázal profesionalitu týmu odborníků a špičkové technologie, kterými je společnost RadioMobil vybavena. "Během nočních hodin bylo v pohotovosti více než 100 pracovníků společnosti RadioMobil. Dohlíželi na přechod systémů do nového roku i na běžný provoz sítě, který již tradičně bývá právě během Silvestrovské noci velmi silný," říká tisková mluvčí společnosti RadioMobil Tereza Kakosová.

Síť GSM Paegas byla velmi precizně připravována na velký provoz během silvestrovské noci. "Vedle navyšování kapacity v některých oblastech, kde se předpokládal zvláště velký provoz (např. Staroměstké náměstí, kde se doplňovaly mobilní základnové stanic) jsme zprovoznili například technologii Frequency Hopping, která výrazně zvyšuje kapacitu jednotlivých buněk efektivnějším využitím celé dostupné šířky frekvenčního pásma," doplňuje Tereza Kakosová.

"Velmi pečlivě jsme taktéž připravovali SMS centrum sítě Paegas, protože zasílání krátkých textových zpráv je u zákazníků služeb Paegas obzvláště využívané. Mohu říci, že naši zákazníci jsou skutečně nadšenými uživateli a mnohem více využívají této služby než zákazníci druhého operátora, což nás pochopitelně velmi těší," říká Tereza Kakosová. "Je to především díky tomu, že zasílání SMS zpráv je pouze v síti Paegas cenově nejvýhodnější, ale především pouze Paegas v České republice jako jediný operátor nabízí službu SMS bez jakékoliv aktivace či paušálního poplatku, a tím maximálně usnadňuje svým zákazníkům přístup k této službě."

Ostatně, právě v šíři nabízených služeb, které jsou již ve standardní nabídce společnosti RadioMobil, a tedy bez jakýchkoliv poplatků navíc, je výrazný rozdíl oproti jiným operátorům v ČR, kteří vyžadují za stejné služby aktivační poplatky navíc či paušální měsíční platby.

Právě SMS centrum společnosti RadioMobil patří k nejvytíženějším v Evropě. "Měsíčně se v rámci našeho centra odešle až 60 miliónů zpráv (včetně informací o doručení zprávy), za běžného denního provozu asi 650 000." V posledních dnech RadioMobil přistoupil k ještě dalšímu navýšení kapacity centra, takže se jeho denní kapacita rozšířila až na téměř 7 miliónů SMS. "Pro ilustraci: jen během Štědrého dne se odeslalo více než 3,5 miliónu krátký textových zpráv, což je téměř jednou tolik než u druhého operátora v ČR," podotkla Tereza Kakosová.

Právě díky přijatým krokům nezaznamenal RadioMobil žádné problémy při přechodu na rok 2000. „Neodvážili bychom si tvrdit zákazníkům, že jsme na problém Y2K připraveni, kdybychom této záležitosti nevěnovali dostatečnou pozornost. Nešlo přitom pouze o připravenost základní infrastruktury, ale i dalších systémů včetně zúčtovacího, který zajišťuje rozesílání faktur,“ podotkla Tereza Kakosová. Oslavy příchodu nového roku patří ve všech mobilních sítích na světě ke dnům s extrémním vytížením, a tak je možné, že v určitý okamžik se volající může setkat s jistými omezeními, díky velkému počtu telefonátů v jistou chvíli v jedné buňce. "Provoz na zákaznických info-linkách i podrobné analýzy vytíženosti sítě přicházející z dohledového centra naší společnosti dokazují, že jsme přechod na rok 2000 i v provozu a zatíženosti sítě zvládli."

Aktivita společnosti RadioMobil v oblasti zavádění nových technologií, včetně služeb SMS centra, byla mimo jiné oceněna na výročním setkání Asociace operátorů GSM (GSM MoU) zastupující všechny operátory, výrobce a další instituce zainteresované v oblasti GSM, když RadioMobil vyhlásila Nejlepším operátorem GSM v oblasti inovací. Celou řadu dalších cen získal provozovatel sítě GSM Paegas také přímo na českém trhu i na dalších zahraničních konferencích. RadioMobil se nedávno v anketě Českých 100 nejlepších umístil na šestém místě jako jediný operátor sítí mobilních telefonů v první desítce. Veřejnost v anketě Image Sensor označila RadioMobil jako druhou nejpokrokovější firmu v ČR.

Celkové investice společnosti RadioMobil do infrastruktury GSM dosáhly na konci letošního roku 6 miliard korun, což je o 20 procent více než celkové investice druhého operátora do jeho dvou sítí mobilních telefonů (GSM a analogový NMT). Společnost RadioMobil je tak jedním z největších investorů v ČR.

Akciová společnost RadioMobil je operátorem sítě GSM s názvem Paegas. Síť GSM Paegas dnes pokrývá přes 99 % české populace. Mobilní telefon GSM Paegas si zákazníci mohou k dnešnímu dni vzít k 163 operátorům do téměř 80 zemí celého světa. RadioMobil tak jednoznačně vede v počtu roamingových partnerů. Služeb sítě GSM Paegas využívalo na konci prosince více než 875 tisíc zákazníků.

Diskuze (2) Další článek: Oracle má za sebou „zběsilé“ čtvrtletí

Témata článku: Přicházející zákazník, Celý den, Celá síť, Celá infrastruktura, Běžný den, Sensor, Nejlepší mobilní telefony 2016, SMS, Velká kapacita, Celková kapacita, Přechod, Celý rok, Nejlepší síť, Velký problém, Jediná síť, Běžný zákazník, Nejvýhodnější kapacita


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 154

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X