Paegas na ComNetu

Paegas jako generální sponzor veletrhu ComNet předvede, proč je jedničkou na českém trhu GSM.
Paegas na ComNetu
Společnost RadioMobil se stala generálním sponzorem telekomunikačního veletrhu ComNet, který probíhá 23. – 25. května na Výstavišti Praha v Holešovicích . „Patříme mezi přední světové operátory GSM – naši zákazníci využívají celou řadu služeb, které na českém trhu nemají konkurenci a řada z nich je unikátní i v celosvětovém měřítku, což potvrzují četná ocenění, která RadioMobil získal. Jsme proto velmi rádi, že prostřednictvím veletrhu ComNet můžeme české odborné veřejnosti poodhalit další vývoj technologií GSM a služby, které zanedlouho nabídneme zákazníkům,“ uvedla tisková mluvčí společnosti RadioMobil Tereza Kakosová.

GSM BANKOVNICTVÍ PRO STOVKY TISÍC LIDÍ

Výhody pohodlné správy bankovních účtů mohou díky RadioMobilu využívat statisíce lidí. „Těší nás, že je o službu GSM bankovnictví takový zájem jak mezi bankami, tak především mezi našimi zákazníky. Prodali jsme už přes 50 tisíc bankovních SIM karet a přes 500 tisíc našich klientů má telefon, který GSM bankovnictví podporuje,“ uvedla Tereza Kakosová. V současné době nabízejí GSM bankovnictví tři banky: Expandia Banka, IPB a Poštovní spořitelna (divize IPB), čtvrtá – ČSOB – už podporu GSM bankingu vyslovil a služby nabídne zákazníkům v nejbližší době.

Pokud chce někdo využívat GSM bankovnictví, stačí mu telefon, který službu podporuje (dnes to jsou prakticky všechny prodávané telefony), a bankovní SIM karta, kterou zákazníkům v ČR nabízí jedině provozovatel sítě GSM Paegas. Stávající zákazníci si mohou SIM kartu vyměnit za bankovní, což přijde na 400 korun. Tuto možnost mají i majitelé předplacených karet Paegas Twist. Noví uživatelé, kteří chtějí koupit bankovní SIM kartu rovnou, za ni zaplatí 1599 Kč (včetně DPH). Používání služby GSM bankovnictví je jednodušší, rychlejší a pohodlnější, než vyplňování papírových formulářů přímo v bance a přitom minimálně stejně bezpečné. Navíc je uživatel může používat všude ve světě,“ dodala Tereza Kakosová.

MOBILNÍ PORTÁL PAEGAS WAP S NEJLEPŠÍM OBSAHEM V ČR

Paegas byl prvním operátorem v ČR, který široké veřejnosti představil funkční WAP. Učinil tak už loni začátkem října na veletrhu Invex. Letos potom zákazníkům nabídl služby založené na nové technologii. Využil přitom možností, které WAP vývojářům dává a na rozdíl od jiných českých operátorů, kteří ve WAPu pod nejrůznějšími reklamními názvy nabídli to, co Paegas už dávno nabízí v rámci aplikace Paegas Info a Paegas Info Plus všem zákazníkům, nabídl zajímavé služby.

Technologie WAP se zjednodušeně přirovnává k webovým stránkám. Jde totiž o jakousi bránu k nejrůznějším službám, jež připravuje operátor nebo jiná firma. Narozdíl od webových stránek, které se zobrazují na větších displejích, však WAP počítá s výstupem na malé displeje mobilních telefonů, a proto se soustředí na textové informace. Zákazníci RadioMobilu si přes WAP mohou prohlížet teletexty českých i zahraničních televizí, ovládat e-mailový účet pomocí protokolu POP3 přímo z mobilu, nakupovat, zjišťovat výši faktur za služby Paegas a zjistit, které služby mají aktivovány. Navíc jsou už na displeji mobilního telefonu díky spolupráci s Českou tiskovou kanceláří dostupné České noviny, které nabízejí aktuální zpravodajství ČTK v reálném čase, přehledně utříděné na domácí, zahraniční a sportovní. Informace o dopravní situaci dodává Mobilpress Servis. Užitečné informace z databáze firem a monitoring tisku přináší aplikace z portálu Centrum.cz. Velmi zajímavá je rovněž výuka angličtiny. Jedná se o ojedinělý systém LangMaster Re-wise pro WAP, který vyvinula speciálně pro tyto účely společnost EPA LLC. Společnost Private Investors, největší obchodník s americkými cennými papíry v České republice, připravila v rámci standardu WAP informační stránku, na které mohou investoři sledovat aktuální dění na amerických akciových trzích i z mobilního telefonu. Přes Paegas WAP lze také nahlížet do databáze firem a využívat řady dalších služeb, které připravili provozovatelé WAPových stránek.

Pro využití služeb na bázi standardu WAP není potřeba žádný počítač: postačí pouze telefon GSM podporující novou technologii. Zatím jde o čtyři telefony: Motorola Timeport P7389, Motorola Talkabout T2288, Nokia 7110 a Siemens C35i. Počet telefonů, které WAP podporují ale neustále roste. RadioMobil je přitom jediný český operátor nabízející hned čtyři telefony podporující WAP a navíc dva i v předplacených sadách Paegas Twist.

K využití WAPu potřebuje uživatel kromě patřičného telefonu ještě aktivované datové služby. Při spojení v rámci služby Paegas WAP platí uživatel vždy sazbu 2 Kč/min účtovanou v třicetivteřinových impulsech. Získání informace tak může přijít na jednu korunu. Majitel karty Paegas Twist platí za minutu spojení 2,80 Kč (včetně DPH). „Služba Paegas WAP získá další rozměr se spuštěním technologie GPRS (General Packet Radio Service), kterou již RadioMobil koupil a nyní ji implementuje v síti Paegas,“ poznamenala Tereza Kakosová.

GPRS – ON-LINE SPOJENÍ PRO KAŽDÉHO

Všichni návštěvníci veletrhu ComNet si mohou vyzkoušet přenos GPRS (General Packet Radio Service) v reálném provozu v rámci sítě GSM Paegas. Specialisté firmy RadioMobil a Motorola, která GPRS implementuje, mají k dispozici několik desítek mobilních telefonů podporujících novou technologii. „Vybrali jsme si dodavatele, který s technologií GPRS pokročil nejdál a to se odráží i v připravenosti sítě Paegas na komeční zahájení provozu, chápeme-li použití slova komerční jako okamžik, kdy jsou služby běžně nabízeny všem zájemcům,“ uvedl generální ředitel společnosti RadioMobil Klaus Tebbe.

Technologie GPRS je založena na paketovém přenosu dat pomocí protokolu IP (Internet Protocol) a využívá pro něj vždy minimálně jeden přenosový kanál na každém vysílači. „Mobilní telefon nebude potřeba připojovat k internetu, protože díky GPRS se stane jeho součástí,“ upřesnil Robert Chvátal. Pro přenesení dat už tak není potřeba navazovat datové spojení, protože vše proběhne automaticky. Teoreticky je možné dosahovat přenosových rychlostí až 115 kbps a reálně bude spojení z mobilního telefonu konkurovat připojení ISDN. „I ten, kdo nemá vybavení pro připojení k internetu nebo elektronické poště, je díky technologii GPRS mít bude a to přímo na svém mobilním telefonu GSM,“ poznamenal Robert Chvátal.

Každý majitel mobilního telefonu Paegas bude díky GPRS moci zůstat ve spojení s intranetem a dalšími podnikovými systémy včetně elektronického diáře prakticky stejně, jako kdyby seděl v kanceláři. Služby založené na GPRS dále ulehčí tzv. teleworking, kdy zaměstnanci nemusí sedět v kanceláři, ale mohou pracovat kdekoliv se stejným komfortem a přístupem k důležitým datům.

Akciová společnost RadioMobil je operátorem nejdynamičtěji rostoucí sítě GSM v ČR. Během roku 1999 se pro její služby rozhodlo přes 500 tisíc nových zákazníků, což je nejvyšší číslo v historii mobilních komunikací v ČR. Síť GSM Paegas, kterou RadioMobil provozuje, patří k technologicky nejvyspělejším na světě a na českém trhu nemá v celé řadě služeb konkurenci.

Pouze v síti Paegas mohou opravdu všichni zákazníci, majitele předplacených karet Paegas Twist nevyjímaje, využívat nejmodernější služby: datové a faxové spojení úplně zdarma, GSM bankovnictví, služby na bázi WAPu, Paegas Asistent a další. Možnost objednávat služby přes internet či prohlížet vyúčtování nabízí zatím pouze RadioMobil díky službě Paegas Info Profil. Vždy si přitom mohou být jisti, že zvolili nejefektivnějšího operátora na českém trhu.

Společnost RadioMobil se může plně spolehnout na své akcionáře: České radiokomunikace 51 % (během roku 2001 se jejich podíl po uplatnění opce sníží na 39,2 %) a konsorcium CMobil - 49% (resp. 60,8 %). Konsorcium CMobil tvoří: T-Mobil – 100% dceřinná společnost Deutsche Telekom (84,55 %); TIM – Telecom Italia Mobile (12 %); a dále SKS – Spořitelní kapitálová společnost, a. s., TMP – Telekomunikační montáže Praha, a. s., PVT, a. s..

Síť GSM Paegas dnes pokrývá přes 99 % české populace a 99,8 % silnic první třídy. Mobilní telefon mohou zákazníci společnosti RadioMobil používat v sítích 171 operátorů téměř z 80 zemí celého světa. Během roku 1999 investoval RadioMobil do sítě více než 5,5 miliardy korun a plánuje na rok 2000 investice přesahující 10 miliard. Na konci března 2000 využívalo služby Paegas přes 1.050.000 zákazníků.

Váš názor Další článek: Další bodík ENCADu, bude ale stačit?

Témata článku: Internet, Česká služba, Internet Radio, Spojení, Mobilní síť, Telefon, Mobilní operátor, Český zákazník, Cenná koruna, Deutsche Bank, Nejrůznější kanály, Reálné využití, Radio 1, Holešovice, Teletext, Česká síť, Teletext České televize, Twist, Česká tisková kancelář, Mobilní telefony, General, Radio


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 85

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize