OSS Alliance nezastrašuje, radí, jak nejsnáze nahradit ilegální software

OSS Alliance narozdíl od BSA i bez zastrašování radí, jak nahradit nelegální software ve firmách i domácnostech. Na svobodné neboli zelené lince 800 880 844, která je stejně jako open source software zdarma, dostanou zájemci odpovědi, jak nahradit ilegální software za legální open source.
OSS Alliance nezastrašuje, radí, jak nejsnáze nahradit ilegální software

„Jsou tu i jiné možnosti, než nákup uzavřených a drahých aplikací, software jde nejsnáze legalizovat přechodem na svobodný software. Česká BSA o takové možnosti neinformuje a vydává se cestou zastrašování a hrozeb,“ uvedl předseda OSS Alliance Filip Molčan.

V Česku softwarové pirátství podle BSA kleslo o jeden procentní bod (srovnání 2005-6). Podle sdružení uživatelů operačního systému Linux
(CZLUG) je to mimo jiné i výsledkem propagace a popularity open source.
„Linux už dávno vyrostl z dětských botiček, dnes se jedná o systém, který je možné nasadit v nepřeberném počtu situací. Dostupná je široká komunitní i komerční podpora a především nabídka systému s nepřekonatelnou cenou a zároveň vysokou bezpečností a stabilitou,“ uvedl předseda CZLugu Dan Ohnesorg.

Podobně jako v zahraničí na open source fungují firmy i úřady státní správy. Baťa, České dráhy, Česká pošta, největší městská část Ostravy či Magistrát města Děčín jsou příklady úspěšného nasazení svobodného softwaru.

Co je svobodný software a open source software?
Oba pojmy, tedy Open Source a svobodny software (angl. Free Software), je možno používat jako synonyma. Za Open Source se pokládají takové aplikace, které jsou šířeny se zachováním určitých práv a svobod pro jejich koncového uživatele (tedy nabyvatele licence). Jde o práva spouštět program za jakýmkoliv účelem, studovat, jak program pracuje a přizpůsobit ho svým potřebám (předpokladem k tomu je přístup ke zdrojovému kódu), redistribuovat kopie dle svobodné vůle, vylepšovat program a zveřejňovat tato zlepšení.

Témata článku: Software, Open source, Svobodný přístup, Source

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje