Office 2013 jsou jiné: cloud i dotykové ovládání

Office 2013 jsou jiné: cloud i dotykové ovládání

Microsoft představil beta verzi své nejnovější verze balíku aplikací pro práci s dokumenty Microsoft Office 2013. „Office 2013 jsou určeny především pro nový operační systém Windows 8, pro který jsou i přizpůsobeny, mění svůj design, jsou určeny i pro mobilní telefony a vycházejí vstříc trendům jako je cloud nebo dotykové ovládání,“ říká o novince Kateřina Vrchotová, lektorka na oblast MS Office Počítačové školy Gopas.

Největší novinky

„Microsoft Office 2013 přinášejí na první pohled viditelné novinky, ale i změny, které běžný uživatel na první pohled neuvidí, ale které zásadně ovlivní jeho práci s programy. Například to, že Microsoft Office 2013 běží na strojích s ARM procesory, ale i na mobilních telefonech se systémem Windows Phone 8,“ shrnuje největší novinku Kateřina Vrchotová z Počítačové školy Gopas.

Klepněte pro větší obrázek

Novinky v designu

Co se týče designu, tak je tentokrát inovovaný a dává podnět k vášnivým diskusím. Jedni chválí, že Microsoft má poprvé smysl pro design a druzí jen nevěřícně kroutí hlavou. Jednotlivé programy mají ikony v základní barvě, ale bez odstínů a efektů. Nové ikony jsou graficky výrazně jednodušší než v předchozích verzích. Podobně je na tom i pozadí dílčích aplikací. Pozadí je vždy bílé, tlačítka jsou méně barevná a bez kontrastu. V programech jsou pak dostupné nové funkce a někdy i celé nové možnosti ovládání jednotlivých funkcí programů.

Propojení s cloudem

„Velmi výrazné je i propojení všech programů Microsoft Office 2013 s jejich online verzí a na cloudové prostředí Microsoftu SkyDrive. Velké překvapení pro uživatele bude ukládání v jednotlivých programech, protože na prvním místě je vždy uvedená SkyDrive a teprve potom lokální počítač,“ popisuje obrat ke cloudu Kateřina Vrchotová z Gopasu. Jednotlivé programy jsou uzpůsobeny pro dotykové ovládání, které přináší možnost práce pomocí gest na dotykových displejích. Pro dotek bude sloužit také nový terčový ovladač. „Neposlední novinkou je zabudování komunikátoru Skype přímo do programů, což se nejvíce projeví v Outlooku a usnadní komplexní komunikaci,“ doplňuje Kateřina Vrchotová. Jedná se však zatím o beta verzi, preview, ve kterém se může ještě do vydání ostré verze dost věcí změnit.

Témata článku: Skydrive, Mobilní telefony dotykové, Mobilní telefony s tlačítky, První pohled, Bílé místo, Největší smysl, Nový design, Základní gesto, Jednotlivé verze

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí