Nový mainframe IBM má sloužit jako centrum veškeré spolupráce v podniku

Jeden z nejspolehlivějších a nejbezpečnějších počítačových systémů IBM System z9 poskytuje téměř dvojnásobek celkové systémové kapacity a dostupné paměti svého předchůdce IBM eServer zSeries z990.
Nový mainframe IBM má sloužit jako centrum veškeré spolupráce v podniku

Společnost IBM uvedla jeden z nejsofistikovanějších počítačových systémů v historii, mainframe IBM System z9 s funkcemi zabezpečení a virtualizace, které mu umožňují fungovat jako centrální systém v nové éře obchodní spolupráce. 

System z9 je výsledkem tříletého vývojového úsilí IBM v hodnotě 1,2 miliardy dolarů, jehož se účastnilo 5 000 inženýrů, vývojářů softwaru, technologických specialistů a odborníků na zabezpečení z celého světa. Jejich cílem bylo navrhnout maximálně otevřený, spolehlivý a bezpečný počítačový systém, který kdy byl pro podniky vytvořen. Tento mainframe je schopen:

• Zpracovat miliardu transakcí za den, což je více než dvojnásobek výkonu jeho předchůdce, mainframu zSeries z990 „T-Rex“ při jeho uvedení. (1)
• Umožnit bezpečné přenosy šifrovaných dat partnerům či dodavatelům na vzdálená nebo archivační místa, což napomáhá ochraně dat v případě ztráty médií nebo neúmyslného vyzrazení.  Tato funkce by podle plánu měla být k dispozici do konce roku 2005. (2)
• Provozovat pět špičkových operačních systémů včetně Linuxu a nového mainframového systému z/OS 1.7, který umožňuje přenosy dat mezi různými počítačovými platformami v prostředích s vysokými nároky na zabezpečení a také virtualizaci stovek aplikací včetně aplikací založených na platformě Java.
• Zpracovávat až 6 000 bezpečných transakcí za sekundu – téměř trojnásobek maxima v minulosti – což umožní firmám lépe obsluhovat zákazníky elektronických obchodů a rychleji vyřídit více prodejů. (3)
• Odolávat známým bezpečnostním hrozbám.

Vrcholný prostředek pro týmovou spolupráci

Na tiskové konferenci v New Yorku představitelé IBM uvedli System z9 s tím, že je to první představitel nové generace počítačů mainframe, jež mají napomoci správě zabezpečení a systémových prostředků napříč celou informační sítí podniku.  V tomto pojetí má mainframe sloužit jako centrální řídící bod.

„System z9 přináší funkce virtualizace a spolupráce na úrovni, jaké se dosud počítačovému průmyslu nepodařilo dosáhnout. Jediný System z9 optimalizuje využití hardwaru, sítě a softwaru takovým způsobem, že firmy mohou bezpečně provozovat pracovní úlohy ekvivalentní stovkám distribuovaných serverů na zlomku jejich prostoru,“ řekl Bill Zeitler, senior viceprezident a ředitel skupiny IBM Systems and Technology. „Je to počátek nové éry, kdy firmy mohou získat naprostou kontrolu nad informačními technologiemi a spravovat je zevnitř.“

Nové technologické vlastnosti:

Virtualizace napříč celým systémem
Virtualizace umožňuje firmám agregovat a sdružovat systémové prostředky a dosahovat tak konsolidovaného přehledu a ekonomičtějšího provozu informačního prostředí. System z9 se může pochlubit vyspělými funkcemi virtualizace prostředků a správy pracovních úloh, které jsou výsledkem třiceti let inovací v této oblasti.

• System z9 umožňuje zákazníkům vytvořit stovky virtuálních serverů v jediném systému až se 60 logickými hardwarovými oddíly – dvakrát více logickými oddíly, než umožňuje z990. Pomocí technologií System z9 Application Assist Processor (zAAP) a Integrated Facility for Linux (IFL) mohou klienti ekonomicky výhodně provozovat javové a linuxové aplikace na stejné platformě jako starší aplikace a klíčové podnikové databáze.
• V kombinaci s novými verzemi technologií IBM Virtualization Engine a IBM Director umožňuje System z9 spravovat také prostředky jiných platforem.

Bezpečnostní funkce v síti
System z9 vychází z 41letého dědictví mainframů IBM jako vysoce bezpečných systémů. Počítače mainframe IBM jsou vybaveny vyspělými bezpečnostními mechanismy a každý systém také obsahuje hlavní šifrovací klíče, které jsou uloženy v balíčku znemožňujícím neoprávněné změny. Ten má zabránit případnému fyzickému zachycení dat útočníkem jejich likvidací. Centralizovaná správa klíčů v systému z/OS a další zabudované bezpečnostní funkce mainframu System z9 umožňují nastavit konzistentní zásady zabezpečení pro všechny servery, data a celou síť. System z9 poskytuje vyspělou ochranu před interními a externími riziky pomocí těchto nových funkcí:

• Bezpečné přenosy dat na náhradní umístění.
• Vyspělé šifrování.
• Rychlejší zpracování bezpečných online transakcí.
• Snazší implementace internetového zabezpečení mainframových pracovních úloh.
• Zabezpečení sítě v kombinaci s technologiemi Cisco. 

Nepřetržitá spolehlivost a dostupnost v síti
Nová možnost používat záložní specializované subsystémy rozšiřuje provozuschopnost mainframu System z9 a umožňuje vyloučit plánovaná přerušení provozu z důvodu údržby nebo instalace nových verzí. Rozvíjí tak legendární spolehlivost počítačů mainframe. Až s dvojnásobkem dostupné paměti systému z990 je System z9 schopen podpořit ještě rozsáhlejší prostředí s bezpečnými transakcemi:

• System z9 poskytuje vyšší dostupnost historie provedených akcí na prevenci plánovaných přerušení provozu.  Pokud dojde k selhání historie provedených akcí, mohou podniky za předpokladu náležitého plánování obnovit prostředky bez přerušení provozu.  Nechybí ani možnost přidávat a opravovat paměť bez přerušení provozu a možnost provádět údržbu ovladačů bez přerušení provozu.
• Nejsilnější konfigurace mainframu System z9 (54cestná) poskytuje téměř dvojnásobek celkové kapacity systému z990 (32cestný), takže lze mainframe přizpůsobovat výkyvům poptávky.
• z/OS je navržen pro optimální výkon IP sítí v clusteru serverů, přičemž spolupráci s přepínači například od společnosti Cisco koordinuje nový nástroj TCP/IP Sysplex Load Balancing Advisor. Je tak možné lépe rozhodovat o vyvažování zátěže, chránit silně vytížené servery a poskytovat prostředky tam, kde je firma potřebuje nejvíc.
• System z9 nyní nabízí až o 80 procent vyšší propustnost sběrnic. System z9 přináší rozšířené možnosti adresování vstupních a výstupných zařízení s několika sadami subkanálů pro paralelně používané svazky.

Specifikace a dostupnost modelů
System z9 109 (z9-109) je k dispozici v pěti modelových provedeních od 1 do 54 konfigurovatelných procesorových jednotek.  První čtyři modely s jednou až 38 procesorovými jednotkami by měly být k dispozici v září 2005, dostupnost vysokokapacitního modelu S54 je plánována na listopad 2005. Výkon jednoprocesorové konfigurace mainframu System z9 109 by měl být 1,35násobkem výkonu jednoprocesorové konfigurace z900.  z9-109 má umožňovat škálovatelnost od jednoho do 54 procesorů (zatímco z990 umožňoval maximálně pouze 32 procesorů) až s 512 gigabajty paměti.

 

O společnosti IBM
Společnost IBM je největším výrobcem produktů a poskytovatelem služeb informačních technologií na světě, s více než osmdesátiletou tradicí v inovacích, které mění náš svět. Převažující činností IBM ČR je prodej širokého spektra IT technologií, tedy všech typů počítačů, zálohovacích a komunikačních systémů, a to včetně programového vybavení a služeb.
K hlavním cílům IBM patří poskytování komplexních služeb systémového integrátora a prosazování výhod elektronického obchodování do každodenního života.

Témata článku: Linux, IBM, Nová funkce, Celá historie, Počítačový model, System, Celá éra, Jediný cíl, Systémový prostředek, Assist, Hardwarová údržba, Počítačová historie, Počítačová síť, Facility, H¨ardwarová údržba

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje