NOVÝ DVOUJÁDROVÝ PROCESOR INTEL® ITANIUM® 2 PŘINÁŠÍ DVOJNÁSOBNÝ VÝKON A NIŽŠÍ SPOTŘEBU ENERGIE

Rychlý růst hardwarových a softwarových řešení postavených na procesoru Intel Itanium zajišťuje svobodu volby v oblasti klíčových systémů
NOVÝ DVOUJÁDROVÝ PROCESOR INTEL® ITANIUM® 2 PŘINÁŠÍ DVOJNÁSOBNÝ VÝKON A NIŽŠÍ SPOTŘEBU ENERGIE

SANTA CLARA, USA, 18. července 2006 – Společnost Intel představila pět nových dvoujádrových procesorů Intel® Itanium® 2 řady 9000. Nové procesory, dříve kódově označované „Montecito“, jsou vytvořeny pro ty nejsofistikovanější výpočetní systémy na světě. Přináší dvakrát vyšší výkon při nižší spotřebě – ve srovnání se stávajícími jednojádrovými verzemi zlepšují poměr výkon na watt více než 2,5krát. Produkty s novými dvoujádrovými procesory Intel Itanium 2 řady 9000 uvedou všichni výrobci serverů zapojení do aliance ISA (Itanium Solutions Alliance).

Vlajková loď nové řady, model 9050, obsahuje dvě kompletní výpočetní jednotky a téměř třikrát větší vyrovnávací paměť neboli paměťový zásobník, než předchozí generace. Díky technologii Intel Hyper-Threading může jeden procesor naráz zpracovat až čtyři instrukce neboli instrukční vlákna.

Nové dvoujádrové procesory Itanium 2 s více než 1,7 miliardou tranzistorů jsou v tuto chvíli nejsložitější produkty na světě. Konstruktéři společnosti Intel díky tomu mohou do procesorů řady Itanium integrovat nové funkce, které dovolují robustní virtualizaci, spolehlivější provoz vyrovnávací paměti a další vlastnosti dříve známé pouze ze sálových počítačů.

Na rozdíl od produktů od zbývajících dodavatelů platformy RISC zajišťují dvoujádrové procesory Intel Itanium 2 řady 9000 koncovým uživatelům svobodu spojenou s širokou nabídkou řešení a softwaru, přičemž v současné době je k dispozici více než 8 000 aplikací. Servery a HPC (high-performance computing) systémy s procesory Itanium nemají na trhu obdobu. Nabízí podporu klíčových aplikací na operačních systémech Windows*, Linux*, UNIX* a dalších, stejně jako nové nástroje k migraci z proprietárních serverů a mainframe systémů, které přináší IT manažerům bezkonkurenční flexibilitu a spolehlivou cestu přechodu na standardizovanou architekturu.

Dvoujádrové procesory Intel Itanium 2 řady 9000 otevírají cestu k systémům s výkonem, který je pro konkurenční RISC architekturu nedostižný. Definují světové rekordy v celé řadě klíčových serverových benchmarků, včetně výsledku 4230 SPEC_int_rate_base_20001, což je téměř trojnásobek předchozího rekordu.

„Společnost Intel se trvale zaměřuje na odstranění překážek proprietárních high-end systémů v oblasti serverů, a proto nabízí dvoujádrové procesory Itanium 2 s jedinečným výkonem, vysokou spolehlivostí a efektivnějším využitím energie,“ uvádí Pat Gelsinger, senior vicepresident a generální ředitel Digital Enterprise Group společnosti Intel. „Široká nabídka systémů a softwaru pro procesory Itanium 2 umožňuje přesun od stárnoucích a drahých historických systémů směrem ke standardizovaným výpočetním systémům a inovaci podniku.“

„V podstatě ve všech oblastech se zájem a podpora systémů Itanium zvyšuje. Během posledního půl roku přibylo více aplikací, než kolik jich bylo v nabídce v roce 2003 a více než 70 procent největších firem z žebříčku Global 100 se rozhodlo pro technologii Itanium. Navíc se sdružení Itanium Solutions Alliance zavázalo investovat do podpory této architektury do roku 2010 celkem 10 miliard dolarů.“

Systémy s dvoujádrovými procesory Itanium 2 jsou určeny do výpočetně nejnáročnějších oblastí, jako jsou obchodní analýzy, rozsáhlé datové sklady a špičkové výpočetní systémy HPC. Tyto oblasti jsou stále důležitější, protože podniky mají eminentní zájem o rozhodování v reálném čase, které však vychází ze stále rozsáhlejších dat. Zároveň jsou zde vědci, technici a výzkumníci, kteří s pomocí výpočetního výkonu řeší zdravotní, klimatické a další problémy. EPIC architektura procesorů Itanium 2 zajišťuje vysoce paralelní a výkonné výpočetní zpracování, což vede ke stále vyšší efektivitě analytických aplikací a podnikových systémů.

„Microsoft Windows Server 2003* a Microsoft SQL Server 2005* na nových dvoujádrových, vícevláknových procesorech Itanium 2 zajišťuje podnikovým zákazníkům s náročnými databázemi a podnikovými systémy jedinečný výkon, škálovatelnost a spolehlivost,“ uvádí Bob Muglia, senior vicepresident Server and Tools Business společnosti Microsoft. „Microsoft architekturu Itanium jednoznačně podporuje, dnes i v budoucnosti.“

 

Virtualizační technologie Intel Itanium 2

Technologie Intel VT (Virtualization Technology) je integrovaná přímo do procesorů Itanium 2 a zlepšuje podporu pro OEM a standardizované virtuální stroje VMM. Servery s procesory Itanium 2 jsou přirozeně vysoce škálovatelné, výkonné a obsahují řadu funkcí zajišťujících jejich spolehlivost – je to ideální platforma pro konsolidaci proprietárních řešení na standardizovanou platformu serverů. Virtualizace umožňuje snížení celkových nákladů na vlastnictví, podporuje migraci a konsolidaci různých softwarových aplikací z proprietárních platforem na standardizovaný hardware a operační systémy.

Pro dvoujádrové procesory Intel Itanium 2 řady 9000 jsou k dispozici dva serverové systémy Intel optimalizované do racku: SR870BH2 a SR870BN4. Tyto systémy zajišťují optimální výkon, spolehlivost a rozšiřitelnost podnikových řešení a odpovídají potřebám kritických aplikací. K dispozici jsou již nyní pro OEM výrobce a systémové integrátory podnikových a HPC řešení.

Ceny a dostupnost

Dvou a jednojádrové procesory Intel Itanium 2 se již dodávají, systémy by měly být dostupné koncem srpna, přičemž jejich počet bude v průběhu roku stále stoupat.

Dvoujádrový procesor Itanium 2 9050 1,6GHz 24M 533/400 MHz

3 692 USD

Dvoujádrový procesor Itanium 2 9040 1,6GHz 18M 533/400 MHz

1 980 USD

Dvoujádrový procesor Itanium 2 9030 1,6GHz 8M 533/400 MHz

1 552 USD

Dvoujádrový procesor Itanium 2 9020 1,42GHz 12M 533/400 MHz

910 USD

Dvoujádrový procesor Itanium 2 9015 1,4GHz 12M 400 MHz

749 USD

Procesor Itanium 2 (jedno jádro) 9010 1,6GHz 6M 533/400 MHz

696 USD

 

Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti výroby a vývoje polovodičů, technologií, produktů a iniciativ s cílem soustavně zlepšovat pracovní prostředí a život lidí.

Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

Intel, Itanium 2 a logo Intel jsou ochranné známky nebo registrované značky společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

* Další názvy a značky mohou být prohlášeny za vlastnictví jiných subjektů.

1 Výsledky dle www.spec.org. Performance tests and ratings are measured using specific computer systems and/or components and reflect the approximate performance of Intel products as measured by those tests. Any difference in system hardware or software design or configuration may affect actual performance. Buyers should consult other sources of information to evaluate the performance of systems or components they are considering purchasing. For more information on performance tests and on the performance of Intel products, visit http://www.intel.com/performance/resources/limits.htm or call (U.S.) 1-800-628-8686 or 1-916-356-3104. Copyright © 2006, Intel Corporation. * Other names and brands may be claimed as the property of others.  

Configuration details: Performance Claim: Based on SPEC publication (SPECint_rate_base_2000

Source www.spec.org : Itanium® 2 processor results of 4230 on SGI Altix 4700 system,  using 128 Itanium® 2 processors (128 processors, 256 Cores), 1.6GHz with 24MB L3 cache, 512GB memory, SGI ProPACK 4 SP3 OS, published on 18th July’2006. IBM Corporation has published highest result of 1063 on IBM eServer p5 595 (1900 MHz, 64 CPU), 64 cores, 32 chips, 2 cores/chip (SMT on), 256 GB memory and on OS AIX 5L V5.3, published in Oct’2004. Sun Microsystems has published a result of 1213 on Sun Fire E25K (72 processor), 144 cores, 72 chips, 2 cores/chip, UltraSPARC IV+, 1.5Ghz, 288 GB memory, on Solaris 10 and result published in Dec’2005.

Váš názor Další článek: V noci na dnešek opět přestaly fungovat některé schránky u Seznam.cz

Témata článku: Microsoft, Procesory, Specific, Deco, Procesory Intel, Epic, July, Performance, Výpočetní výkon, Výpočetní hardware, Chip, Podniková řada, Results, Claim

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší