Nový Citrix NetScaler 8.0 umožňuje firmám řídit komfort uživatelů podnikových aplikací

Praha — 17. dubna 2007 — Citrix Systems, který působí v oblasti infrastruktury pro poskytování aplikací, představil nejnovější verzi své produktové řady NetScaler. Tato nová verze umožňuje firmám držet krok s narůstající složitostí aplikací a zvyšujícími se požadavky uživatelů díky zjednodušení nastavení politik, které si poradí s jakoukoli aplikací a uživatelským scénářem.
Nový Citrix NetScaler 8.0 umožňuje firmám řídit komfort uživatelů podnikových aplikací

Díky novým funkcím jako např. snadné grafické konfiguraci politik, full transaction-level application intelligence, integrované SSL VPN, webovému aplikačnímu firewallu nebo integrovanému monitorování komfortu koncového uživatele, usnadňuje Citrix NetScaler 8.0 poskytování webových aplikací pro jakéhokoli uživatele, na jakékoli zařízení a do jakékoli lokace s nižšími náklady. 

S rozšířením nových technologických trendů jako například Web 2.0 či servisně orientovaných architektur (SOA), se stávají podniková aplikační prostředí velmi různorodá a složitá. Rostoucí popularita interaktivních spotřebitelských webových prostředí jako MySpace, You Tube nebo Google zároveň velmi dramaticky mění představy uživatelů o tom, jaký by měl být komfort firemních webových aplikací. Odhadem 75% všech internetových uživatelů přistupuje každý den k webovým stránkám prostřednictvím systému Citrix NetScaler. Citrix je proto již dlouho lídrem v oblasti infrastruktury pro poskytování aplikací pro nejnáročnější webové aplikace na světě. Nová verze NetScaler 8.0 těží z těchto zkušeností s webovými aplikacemi a dává IT administrátorům schopnost zlepšit komfort uživatelů firemních aplikací. 

NetScaler 8.0 nabízí dva zásadní okruhy inovací. Zaprvé nastavuje nový standard při kontrole aplikací a specifických uživatelských politik díky systému AppExpert Policy Framework a usnadňuje konfiguraci těchto politik prostřednictvím průkopnické funkce AppExpert Visual Policy Builder. Zadruhé, úzce integruje další technologie infrastruktury Citrix, které se často nasazují v systému mezi webové aplikace a uživatele, což z něj dělá první produkt na trhu systémů pro poskytování aplikací, který nabízí plně integrované SSL VPN pro bezpečný přístup k aplikacím, webový aplikační firewall pro ochranu dat a aplikací a dále monitoring komfortu koncových uživatelů, jímž se měří výkon aplikací z pohledu koncového uživatele. Každá z těchto nově integrovaných funkcí se připojuje do AppExpert Policy Framework, což umožňuje administrátorům kontrolu nad celým procesem poskytováním webových aplikací.

Podle analytika společnosti Gartner,1 “je trh pro akceleraci aplikací reakcí na jeden z nejdůležitějších problémů, kterým dnes IT organizace čelí — spolehlivé poskytování nových a stávajících aplikací v sítích LAN a WAN. Zařízení pro akceleraci aplikací umožňují konsolidaci server- a datacenter a nasazení webových rozhraní aplikací při snížení celkových nákladů na vlastnictví.”

Nové funkce ve verzi Citrix NetScaler 8.0:

  • AppExpert Policy Framework: Vzhledem k rostoucí složitosti aplikací vyžadujících politiky pro akceleraci, bezpečnost a dostupnost je nutné mnohem podrobnější reportování na transakční úrovni, než je schopna poskytnout většina produktů typu application delivery controllers. Tento problém se ještě zvýrazňuje v prostředí Web 2.0, kde je mnoho důležitých detailů transakcí často skryto ve webových službách nebo vyjádřeno hluboko v nitru aplikací, kam většina síťových systémů „nedohlédne“. Systém AppExpert Policy Framework řeší tyto problémy tím, že umožňuje administrátorům a vývojářům nastavit politiku pro jakoukoli NetScaler funkci. Díky tomu mohou NetScaler administrátoři nyní snadno určit politiky, které přizpůsobují optimalizační nastavení pro specifické aplikace a automaticky nastavují vyšší úrovně služby nebo přísnější kontrolu bezpečnosti podle naléhavosti transakce iniciované uživatelem. Na rozdíl od alternativních produktů, které disponují visibilitou pouze do úrovně obsahu záhlaví, umožňuje tato výkonná funkce NetScaler aplikovat nejlepší politiku poskytování pro každou specifickou aplikaci a uživatelský scénář.
  • AppExpert Visual Policy Builder: Vytváření pravidel AppExpert je s novou funkcí AppExpert Visual Policy Builder snadné. Tento výkonný nástroj využívá grafických menu a možností volby politik, čímž usnadňuje administrátorům konfiguraci specifických politik pro doslova každou aplikaci nebo uživatelský scénář. Protože pravidla AppExpert jsou interně ověřována v rámci AppExpert Policy Framework ještě předtím, než se aplikují, jsou administrátoři automaticky chráněni před vytvářením politik, které neúmyslně narušují provoz nebo kolidují s dalšími pravidly. Pravidla AppExpert Citrix plně podporuje a nevyžadují také, aby se síťoví administrátoři učili složité šifrovací jazyky sloužící k definici politik pro poskytování aplikací.
  • AppExpert Developer API: AppExpert Visual Policy Builder představuje průlom pokud jde o jednoduchost používání, ale vývojáři čas od času potřebují také jiné způsoby jak uplatňovat politiky. Pro tyto případy poskytuje AppExpert výkonná rozhraní programování aplikací (application programming interfaces - API), využívající standardní jazyk pro popis webových služeb (web services description language - WSDL). Díky využití AppExpert API mohou externí aplikace a systémy automaticky modifikovat jakékoli nastavení systému NetScaler a jakékoli AppExpert politiky. 
  • Vestavěný monitoring komfortu koncového uživatele: Počínaje touto verzí se NetScaler stává prvním systémem pro poskytování webových aplikací na trhu, který umožňuje administrátorům sledovat aktuální komfort uživatelů při používání aplikací. Tato plně integrovaná funkce je zprostředkovaná produktem Citrix EdgeSight pro technologii NetScaler a poskytuje transparentní monitorování výkonu webových aplikací, včetně velmi podrobného monitoringu specifických webových stránek a individuálních transakcí aplikací. NetScaler 8.0 usnadňuje IT administrátorům podporu úrovně služeb a umožňuje preciznější rozhodnutí o plánování kapacity díky monitoringu v reálném čase a také historii reportování komfortu koncových uživatelů.
  • Integrovaná bezpečnost webových aplikací: NetScaler 8.0 zvyšuje laťku v oblasti bezpečnosti webových aplikací, neboť integruje Citrix Application Firewall jako vestavěnou funkci NetScaleru. Tato funkčnost poskytuje NetScaler zákazníkům moderní ochranu před aplikačními hrozbami, jež jsou schopny obejít tradiční bezpečnostní opatření a eliminuje potřebu nasazení samostatných zařízení na ochranu aplikací. Integrace této funkcionality přímo do AppExpert Policy Framework umožňuje zákazníkům jednoduše nakonfigurovat bezpečnostní funkce stejným způsobem, jakým se vytvářejí další politiky pro poskytování aplikací. Kromě blokování útoků na aplikační vrstvu pomáhají firmám nově integrované funkce aplikačního firewallu NetScaleru také při regulatorních nařízeních – např. těch, které se týkají placení platebními kartami přes internet. 
  • Integrovaná SSL VPN pro bezpečný přístup k aplikacím: NetScaler 8.0 usnadňuje bezpečný přístup k aplikacím úzkou integrací SSL VPN řešení Citrix Access Gateway, Enterprise Edition jako volitelného modulu NetScaleru. Mnohokrát oceněný produkt Access Gateway poskytuje uživatelům jednoduchý způsob jak bezpečně přistupovat ke všem svým aplikacím z jakéhokoli místa, a bez ohledu na to, jestli jsou poskytovány systémem NetScaler či nikoli. Umožňuje to technologie Citrix SmartAccess, která automaticky reaguje na každý uživatelský scénář příslušnou úrovní přístupu k aplikacím, včetně kontroly akcí typu tisk, ukládání nebo editování.
  • Vylepšená uživatelská přívětivost: Kromě usnadnění konfigurace politik prostřednictvím AppExpert Visual Policy Builder obsahuje NetScaler 8.0 také širokou škálu vylepšení všech funkčních oblastí produktu. Zlepšení zahrnují nový systém průvodců konfigurací, novou správu řídícího panelu a širší podporu řešení pro správu podnikových systémů díky SNMP v3. 
  • Vylepšená optimalizace a škálovatelnost: Jako každá nová verze i NetScaler 8.0 obsahuje početná vylepšení škálovatelnosti a optimalizace. Patří mezi ně kvalitnější funkce pro load balancing v závislosti na původu serveru SNMP MIB, podpora IBM Server Application State Protocol (SASP), pokročilá DNS funkcionalita a přidané TCP optimalizace.

 “Tlak, pod nímž jsou firmy při poskytování webových aplikací uživatelům, nebyl nikdy větší,” říká Karl-Heinz Warum, Area vice president, Central Europe, Citrix Systems. “A protože se trend stěhování aplikací na web rozvinul ve všech odvětvích a trzích, produktová řada Citrix NetScaler umožňuje firmám všech velikostí optimalizovat, zabezpečit a zjednodušit poskytování svých webových aplikací.”

Citrix NetScaler 8.0 je dostupný u autorizovaných NetScaler resellerů po celém světě. Citrix EdgeSight pro NetScaler bude dostupný v nové Citrix NetScaler Platinum Edition, která bude dostupná v průběhu druhého čtvrtletí roku 2007. Citrix Application Firewall a Citrix Access Gateway jsou dostupné jako samostatná zařízení nebo je lze nasadit jako integrované softwarové moduly v rámci systému NetScaler 8.0.

Váš názor Další článek: Další červ pro Skype začíná útočit

Témata článku: Bezpečnost, Koncový uživatel, Samostatná služba, Citrix, Složité pravidlo, Bezpečná aplikace, Aplikace, Zásadní průlom, Nová funkce, Heinz, Složitý způsob, Monitoring, Dostupné funkce, Framework, Tube, Nové pravidlo, Nový uživatel, Gateway, Nová aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší