Nový Citrix Desktop Server podporuje poskytování Windows desktopů

Praha — 11. dubna 2007 — Citrix Systems, který působí v oblasti infrastruktury pro poskytování aplikací, představil zcela nový produkt Citrix Desktop Server 1.0 (původní kódové označení Project Trinity). Debutem této nové technologie Citrix vstupuje na rychle se rozvíjející trh virtuálních desktopů.
Nový Citrix Desktop Server podporuje poskytování Windows desktopů

Prostřednictvím produktu Desktop Server Citrix nabízí IT organizacím nové možnosti jak poskytovat a spravovat desktopy. Desktop Server poskytuje Windows desktopy z datacentra jako bezpečnou službu na vyžádání (on-demand), čímž značně zjednoduší migrace operačních sytémů a ušetří firmám až 40% nákladů na správu desktopů.1 Díky podpoře všech metod instalace desktopových operačních systémů v datacentru – včetně prostředí virtuálních strojů, blade PC a terminálových služeb Windows – umožňuje Desktop Server IT administrátorům flexibilně doručovat ten správný desktop tomu správnému uživateli s nízkými náklady. Desktop Server zároveň poskytuje uživatelům výkonný, personalizovaný desktop a také umožňuje hrát aktivnější, strategickou roli při správě IT prostředí.

Očekává se, že trh pro poskytování desktopů bude v příštích dvou letech dramaticky růst.  Vzhledem k požadavkům na migraci na Microsoft Windows Vista firmy přehodnocují své stávající plány na implementaci desktopů a hledají lepší způsob jak poskytovat desktopové operační systémy koncovým uživatelům. Analytici odhadují, že v příštích třech letech bude třeba migrace OS až u 400 miliónů tradičních desktopových počítačů.

Nová technologie Citrix pro poskytování desktopů umožní IT organizacím efektivně koncentrovat zdroje do datového centra, udržovat bezpečné operační prostředí a koordinovat systémové aktualizace a migrace, které budou pro koncového uživatele zcela transparentní. Citrix Presentation Server, který je již známý díky prověřené technologii poskytování Windows aplikací, používá více než 180 000 zákazníků s miliony desktopů. Nyní Citrix přináší nový produkt Desktop Server, který bude ideální pro firmy, jež chtějí významně zlepšit bezpečnost desktopů, jejich výkon a spolehlivost pro své zaměstnance a zároveň umožnit svým IT oddělením jednodušeji poskytovat, spravovat a udržovat desktopy. 

“Firmy po celém světě hledají jednodušší a bezpečnější prostředky pro poskytování desktopů. Jednoznačně tady existuje poptávka po řešení, které zlepšuje poskytování Windows desktopů a zajišťuje dynamičtější infrastrukturu, jež slouží potřebám mnoha typů uživatelů,” řekl Mick Hollison, viceprezident a manažer produktové řady Desktop Server společnosti Citrix Systems. “Tato technologie představuje významný skok ve způsobu, jakým IT organizace zajišťují servis svým uživatelům. Prostřednictvím produktu Desktop Server může IT poskytnout uživatelům výkonné, personalizované desktopy a zároveň chránit firemní prostředky a efektivně využívat IT zdroje.”

Analytici odhadují, že náklady na údržbu tradičních podnikových desktopů přijdou až na 5 000 dolarů za uživatele a rok.  Navíc jejich omezená životnost vytváří vysoké, opakující se náklady, které lze těžko snížit a které v čase exponenciálně narůstají. Desktop Server je odpovědí na nejobvyklejší problematické scénáře, které IT řeší při poskytování desktopů — bezpečnost, náklady, uživatelský komfort a správa — centralizací desktopů při zajištění uživatelského komfortu na PC, který uživatelé očekávají. Firmy jasně vidí přínosy modelu centralizovaných desktopů a koncoví uživatelé dostanou uživatelský komfort bez kompromisů – s výkonem, kontrolou a personalizací, na něž jsou zvyklí. Pracovníci v kancelářích, kteří příležitostně pracují z náhradní lokace jako například z domova, budou benefitovat zejména z flexibility, který Desktop Server nabízí. Jejich desktop je totiž poskytován jako služba na vyžádání, která je ihned a vždy dostupná a přístupná z jakékoli lokace. IT také může na těchto virtuálních desktopech provádět úpravy jako zvětšení procesního výkonu, paměti nebo prostoru pro ukládání dat, podle měnících se potřeb firmy a koncového uživatele.

Centralizované poskytování desktopů je předmětem zájmu IT organizací již dlouho, a životaschopnost virtuálních desktopů je prověřena 10 miliony desktopů, které jsou poskytovány zákazníkům využívajícím funkci publikování desktopu v rámci produktu Citrix Presentation Server. Citrix Desktop Server je prvním řešením s technologií “DynamicDelivery,” která automaticky vybírá správný typ virtuálního desktopu na vyžádání, čímž umožňuje IT administrátorům poskytovat ten nejlepší desktop pro každého uživatele v závislosti na jeho potřebách. Tato technologie společnosti Citrix připojí uživatele ke správnému desktopu a optimalizuje ho pro unikátní požadavky uživatele, čímž zajistí nejlepší možný výkon, bezpečnost a nejnižší náklady na vlastnictví. Tento přístup také zlepšuje flexibilitu IT a ovladatelnost jednotné desktopové konzole, která spravuje všechny desktopy běžným způsobem, bez ohledu na to, jak se instalují v datovém centru. Funkce “Dynamic Delivery” produktu Desktop Server navíc podporuje všechny tři nejrozšířenější způsoby instalace desktopového operačního prostředí v datovém centru:

  • Infrastruktura virtuálního desktopu hostovaného na serveru: ideální pro marketingové, finanční a další pracovníky v kancelářích nebo offshore pracovníky, kteří využívají široké spektrum aplikací a chtějí osobní desktop, jenž lze snadno uzpůsobit, ale nechtějí předem určený hardware v datacentru pro každé desktopové prostředí. 
  • Blade PC: ideální pro techniky a designéry, kteří používají náročné aplikace a vyžadují desktopy s maximálním výkonem založeným na hardwaru v datacentru.
  • Windows Terminal Server: ideální pro velkou skupinu zaměstanců call-center, úředníků, zaměstnanců v pobočkách nebo retailových služeb, kteří mají podobné desktopové prostředí s omezeným počtem aplikací a potřebou levného, snadno ovladatelného desktopového řešení.


Citrix Desktop Server je doplňkem k vedoucím řešením na trhu virtualizace desktopů od firem jako HP a VMware, neboť poskytuje kompletní infrastrukturu, která nyní umožňuje zákazníkům vybrat si konkrétní způsob jak poskytovat desktop koncovému uživateli, bez ohledu na to, jakou z výše uvedených metod využívají.

“Citrix Desktop Server umožňuje IT administrátorům spravovat uživatelský přístup a připojení k platformě virtuální infrastruktury VMware, která poskytuje úplné virtualizační schopnosti pro hostování desktopu,” říká Brian Byun, viceprezident pro globální partnery a řešení společnosti VMware. “Virtualizace desktopu přetváří podnikové IT tím, že poskytuje zlepšenou správu desktopů hostovaných na serveru. Očekáváme, že Citrix Desktop Server se bude využívat pro rozšíření kvality instalací VMware Infrastructure u našich společných zákazníků.”

“Citrix Desktop Server v kombinaci se servery HP ProLiant a BladeSystem zajišťuje výkon a spolehlivost, která je nutná pro komplexní infrastrukturu pro poskytování desktopů. HP spolupracuje s Citrixem za účelem poskytovat zákazníkům flexibilní výběr technologie pro doručování desktopů, která nejlépe vyhovuje jejich požadavkům,” řekl Paul Miller, viceprezident marketingu, Industry Standard Servers and BladeSystem Division, HP.

Desktop Server 1.0 bude dostupný ve druhé čtvrtině roku 2007.

Váš názor Další článek: Anatomie Radeona X2900 XTX na spoustě fotografií

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Blade, Úprava PC zdroje, Desktop, Citrix, Migrace, Offshore, Koncový uživatel, Ideální řešení

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší