Novou ekonomiku nejlépe charakterizuje podle českých firem stálá dostupnost služeb

19. července 2002
Obrázky Windows Media Playeru 9
Termín nová ekonomika se zrodil v souvislosti s pronikáním a využíváním informačních a komunikačních technologií do všech oblastí ekonomického života.
Novou ekonomiku nejlépe charakterizuje podle českých firem stálá dostupnost služeb

Praha,  15. července 2002 – Podle malých a středních českých firem ji charakterizuje především permanentní dostupnost služeb, tj. každý den, v každou dobu, odkudkoliv a kdykoliv. Ukázal to výzkum, který pro společnost TELE2 a BMI sdružení uskutečnila v 900 firmách do 100 zaměstnanců společnost DEMA.

 

Tento názor je častější u malých firem do 50 zaměstnanců (téměř každá druhá) než       u středních firem nad 50 zaměstnanců (každá třetí). Ze sedmi krajů, kde výzkum proběhl, nejvíce tento aspekt preferovaly firmy z Libereckého kraje (46 %) a nejméně z Prahy (30 %). Podle zaměření činnosti jej nejčastěji uvedly firmy z oblasti zdravotnictví (71 %) a dopravy a komunikace (69 %).

 

Za další výrazný a průkazný rys nové ekonomiky je označována rychlost obchodních operací. Vyzdvihují ji častěji střední firmy (každá třetí) než malé firmy (každá pátá), nejčastěji ji uvádějí firmy z Prahy (29 %) a společnosti podnikající v cestovním ruchu  (42 %),  nejméně z Brněnského kraje (19 %). Jako třetí charakteristiku v pořadí udávají  všechny firmy nové způsoby  práce a řízení (15,2 %), které nová ekonomika vyvolává    a vyžaduje.

 

Celkově každá desátá firma považuje za nejprůkaznější znak nové ekonomiky důraz na klientský servis a na spokojenost zákazníka. Zde platí, že čím je firma menší, tím je tento aspekt jmenován častěji. Z hlediska zaměření činnosti nejvíce zdůrazňují tento rys velkoobchodní firmy (19 %) a firmy z oblasti maloobchodu (13 %) a komerčních služeb (13 %).

 

O tom, že by novou ekonomiku charakterizovaly nižní provozní a režijní náklady, je přesvědčeno jen sedm firem ze sta (bez rozdílu jejich velikosti), nadprůměrně hodnotí tento aspekt obchodní organizace (10 %). Ještě méně často, u čtyř firem ze sta, vyvolává termín nová ekonomika představu intenzivního konkurenčního boje. Opět jde   o názorovou shodu.

 

Výsledky průzkumu, který obsahoval na 90 otázek, posloužily BMI sdružení ke zpracování přílohy k Zelené knize o elektronickém obchodu, kterou přijala vláda ČR v lednu letošního roku. Podrobnější analýzu pak dostal pracovní tým, který nyní připravuje Bílou knihu      o elektronickém obchodu. Z analýzy mj. vyplývá potřebnost podpory vzdělávání a aktivit přibližujících firmám podstatu  a přínosy elektronického obchodování.

 

 

 

 

 

 

Který aspekt charakterizuje tzv. novou ekonomiku založenou na využívání informačních technologií a internetu

 

 

rychlost obchodních operací

23,7 %

dostupnost služeb 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

39,5 %

nižší provozní a režijní náklady

7,3 %

nové způsoby práce a řízení

15,2 %

důraz na spokojenost zákazníka a celkový zákaznický servis

9,8 %

intenzivnější konkurenční boj

4,1 %

jiný aspekt

0,3 %

 

  

 

TELE2 je vedoucí alternativní poskytovatel telekomunikačních služeb v Evropě, který vstoupil na český trh v říjnu 2000 s nabídkou pevného bezdrátového připojení na Internet za velmi příznivé ceny. Svoje služby nabízí v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci, Plzni, Hradci Králové, Pardubicích, Ostravě a chystá rozšíření své sítě do dalších měst. Díky kvalitním službám za velmi atraktivní ceny je nabídka Tele2 zajímavá zejména pro malé a střední podniky.

 

 

 

BMI sdružení je neziskové sdružení fyzických i právnických osob, jehož posláním je podpora rozvoje iternetu jako globálního komunikačního prostředku, charakteristického pro informační společnost. Jeho projekt Měsíc internetu 2000 se umístil ve finále soutěže Stockholm Challenge Award, které se zúčastnilo 612 projektů z 80 zemí. V listopadu 2000 byl oceněn mezi 5 nejlepšími českými projekty v rámci ESIS (Evropský průzkum rozvoje informační společnosti).

 

Váš názor Další článek: Obrázky Windows Media Playeru 9

Témata článku: Ekonomika


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 2

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11