Novou ekonomiku nejlépe charakterizuje podle českých firem stálá dostupnost služeb

19. července 2002
Obrázky Windows Media Playeru 9
Termín nová ekonomika se zrodil v souvislosti s pronikáním a využíváním informačních a komunikačních technologií do všech oblastí ekonomického života.
Novou ekonomiku nejlépe charakterizuje podle českých firem stálá dostupnost služeb

Praha,  15. července 2002 – Podle malých a středních českých firem ji charakterizuje především permanentní dostupnost služeb, tj. každý den, v každou dobu, odkudkoliv a kdykoliv. Ukázal to výzkum, který pro společnost TELE2 a BMI sdružení uskutečnila v 900 firmách do 100 zaměstnanců společnost DEMA.

 

Tento názor je častější u malých firem do 50 zaměstnanců (téměř každá druhá) než       u středních firem nad 50 zaměstnanců (každá třetí). Ze sedmi krajů, kde výzkum proběhl, nejvíce tento aspekt preferovaly firmy z Libereckého kraje (46 %) a nejméně z Prahy (30 %). Podle zaměření činnosti jej nejčastěji uvedly firmy z oblasti zdravotnictví (71 %) a dopravy a komunikace (69 %).

 

Za další výrazný a průkazný rys nové ekonomiky je označována rychlost obchodních operací. Vyzdvihují ji častěji střední firmy (každá třetí) než malé firmy (každá pátá), nejčastěji ji uvádějí firmy z Prahy (29 %) a společnosti podnikající v cestovním ruchu  (42 %),  nejméně z Brněnského kraje (19 %). Jako třetí charakteristiku v pořadí udávají  všechny firmy nové způsoby  práce a řízení (15,2 %), které nová ekonomika vyvolává    a vyžaduje.

 

Celkově každá desátá firma považuje za nejprůkaznější znak nové ekonomiky důraz na klientský servis a na spokojenost zákazníka. Zde platí, že čím je firma menší, tím je tento aspekt jmenován častěji. Z hlediska zaměření činnosti nejvíce zdůrazňují tento rys velkoobchodní firmy (19 %) a firmy z oblasti maloobchodu (13 %) a komerčních služeb (13 %).

 

O tom, že by novou ekonomiku charakterizovaly nižní provozní a režijní náklady, je přesvědčeno jen sedm firem ze sta (bez rozdílu jejich velikosti), nadprůměrně hodnotí tento aspekt obchodní organizace (10 %). Ještě méně často, u čtyř firem ze sta, vyvolává termín nová ekonomika představu intenzivního konkurenčního boje. Opět jde   o názorovou shodu.

 

Výsledky průzkumu, který obsahoval na 90 otázek, posloužily BMI sdružení ke zpracování přílohy k Zelené knize o elektronickém obchodu, kterou přijala vláda ČR v lednu letošního roku. Podrobnější analýzu pak dostal pracovní tým, který nyní připravuje Bílou knihu      o elektronickém obchodu. Z analýzy mj. vyplývá potřebnost podpory vzdělávání a aktivit přibližujících firmám podstatu  a přínosy elektronického obchodování.

 

 

 

 

 

 

Který aspekt charakterizuje tzv. novou ekonomiku založenou na využívání informačních technologií a internetu

 

 

rychlost obchodních operací

23,7 %

dostupnost služeb 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

39,5 %

nižší provozní a režijní náklady

7,3 %

nové způsoby práce a řízení

15,2 %

důraz na spokojenost zákazníka a celkový zákaznický servis

9,8 %

intenzivnější konkurenční boj

4,1 %

jiný aspekt

0,3 %

 

  

 

TELE2 je vedoucí alternativní poskytovatel telekomunikačních služeb v Evropě, který vstoupil na český trh v říjnu 2000 s nabídkou pevného bezdrátového připojení na Internet za velmi příznivé ceny. Svoje služby nabízí v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci, Plzni, Hradci Králové, Pardubicích, Ostravě a chystá rozšíření své sítě do dalších měst. Díky kvalitním službám za velmi atraktivní ceny je nabídka Tele2 zajímavá zejména pro malé a střední podniky.

 

 

 

BMI sdružení je neziskové sdružení fyzických i právnických osob, jehož posláním je podpora rozvoje iternetu jako globálního komunikačního prostředku, charakteristického pro informační společnost. Jeho projekt Měsíc internetu 2000 se umístil ve finále soutěže Stockholm Challenge Award, které se zúčastnilo 612 projektů z 80 zemí. V listopadu 2000 byl oceněn mezi 5 nejlepšími českými projekty v rámci ESIS (Evropský průzkum rozvoje informační společnosti).

 

Váš názor Další článek: Obrázky Windows Media Playeru 9

Témata článku: Ekonomika


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch