Novell oznamuje SUSE Linux 10.0

22. září 2005
Oživeno: Firefox 1.0.7 k dispozici
Na nové verzi poprvé spolupracovala komunita vývojářů z nedávno spuštěného projektu openSUSE.org.
Novell oznamuje SUSE Linux 10.0

Praha, Česká republika 22. září 2005Společnost Novell oznámila, že systém SUSE Linux 10.0 bude k dispozici v maloobchodech a elektronických obchodech počátkem října 2005. SUSE Linux 10.0 je uživatelsky příjemná a snadno použitelná linuxová distribuce. Obsahuje vše, co nadšenci a domácí uživatelé potřebují, aby mohli začít používat Linux. Kromě plnohodnotného desktopového systému obsahuje SUSE Linux 10.0 více než 1 500 open source linuxových aplikací a balíčků, které mohou uživatelé podle potřeby nainstalovat například pro účely hostování webových stránek, vývoje aplikací nebo provozu domácí sítě. Součástí prodejní verze je instalační podpora a podrobné příručky, které pomohou uživatelům získat maximální užitek z Linuxu za velmi nízkou cenu. Domácí uživatelé a vývojáři, kteří chtějí využít výkon, bezpečnost a spolehlivost Linuxu, si mohou pořídit SUSE Linux 10.0 jako finančně výhodné řešení svých základních počítačových potřeb.

Distribuci SUSE Linux 10.0 vytváří účastníci projektu openSUSE.org, nedávno spuštěné komunitní iniciativy sponzorované společností Novell, která prosazuje široké využívání Linuxu. Jako první produkt Novellu bude SUSE Linux 10.0 obsahovat změny kódu a opravy chyb, které byly iniciovány vývojáři z celosvětové komunity Linuxu. SUSE Linux 10.0 se díky aktivnímu zapojení vývojářů a jejich zájmu o betaverze stane novým měřítkem jednoduchosti instalace, konfigurace a používání.

SUSE Linux 10.0 jako plnohodnotný desktopový systém obsahuje nejnovější verzi oblíbeného webového prohlížeče Firefox, sadu kancelářských aplikací OpenOffice.org, která je kompatibilní se systémem Windows, e-mailového klienta a instant messaging, aplikace pro vytváření, úpravy a správu obrázků a také důležité bezpečnostní nástroje jako jsou filtry nevyžádané pošty, antivirový software a integrovaný firewall. Mezi četné novinky a inovace patří rovněž desktopový vyhledávač Beagle a MP3 přehrávač Amarok.

„Toto vydání distribuce SUSE Linux dokazuje, že Novell neustále rozšiřuje svou vizi pro podnikové i maloobchodní produkty,“ řekl Chris Ingle, konzultant společnosti IDC. „Funkční výbava distribuce SUSE Linux vždy patřila mezi nejúplnější na trhu. I když si zákazníci cení bohaté softwarové výbavy, koncentrace Novellu na jednoduché ovládání zpřístupňuje SUSE Linux širšímu okruhu uživatelů. Klíčem k úspěchu budoucích produktů Novellu bude vybudování komunity okolo projektu openSUSE.org, která bude dobře spolupracovat s existující linuxovou komunitou a jejíž úsilí přispěje k širšímu prosazení open source produktů.“

Linuxovým nadšencům přinese SUSE Linux 10.0 vybrané vyspělé technologie, například virtualizační technologii Xen nebo iFolder pro vzdálený přístup k souborům, které se objeví v budoucích verzích linuxových produktů Novellu určených pro firmy.

„Nové vlastnosti a četná vylepšení použitelnosti v distribuci SUSE Linux 10.0 umožní uživatelům instalovat a úspěšně používat Linux mnohem snáz než kdy předtím,“ řekl David Patrick, viceprezident a ředitel Linuxu, open source platforem a služeb společnosti Novell. „Poprvé jsme v průběhu betatestování dostávali podněty od komunity openSUSE.org a tato zpětná vazba se na produktu významně projevila. Linuxová komunita nám pomáhá rozšiřovat použitelnost distribuce SUSE Linux, takže se už nemůžeme dočkat, až se SUSE Linux 10.0 dostane na trh.“

Uživatele Windows bude jistě zajímat, že SUSE Linux 10.0 obsahuje řadu vlastností, které jim zjednoduší migraci. Při instalaci si uživatelé mohou vybrat, zda chtějí existující operační systém Linuxem nahradit, nebo zda chtějí Linux nainstalovat vedle jiného operačního systému, aby si Linux mohli vyzkoušet bez narušení ostatního softwaru. Maloobchodní verze distribuce SUSE Linux 10.0 nabízí koncovým uživatelům bezpečnost a pohodlí instalačních médií, tištěných uživatelských příruček a devadesátidenní instalační podpory.

Dostupnost a ceny

SUSE Linux 10.0 bude celosvětově dostupný od října prostřednictvím všech důležitých maloobchodních kanálů za doporučenou maloobchodní cenu 59 eur, což je o 44 procent méně než cena předchozích verzí. Seznam prodejců a distributorů najdete na adrese http://www.novell.com/products/linuxprofessional/resellers/index.html. Další informace o projektu openSUSE.org najdete na webu http://www.opensuse.org.

Lokální specifika

Instalační sada produktu obsahuje kompletní lokalizaci mnoha balíčků do českého jazyka. Portál pro podporu lokálních uživatelů je spuštěn na adrese http://portal.suse.cz, slouží jako centrum informací pro české a slovenské uživatele produktů SUSE Linux a prostředek poskytování instalační podpory. Po registraci na adrese http://portal.suse.cz získají uživatelé nejen instalační podporu pro SUSE Linux, ale také podporu pro kancelářský balík OpenOffice.org a českou příručku k produktu SUSE Linux 10.0. Doporučená prodejní cena SUSE Linuxu 10.0 je stanovena na 1800 Kč včetně DPH.

 

O společnosti Novell
Novell, Inc. (Nasdaq: NOVL) je přední dodavatel infrastrukturního softwaru a služeb s více než 50 000 zákazníků ve 43 zemích. Společnost Novell má 6 000 zaměstnanců, 5 000 partnerů a center podpory po celém světě, jež s více než dvacetiletými zkušenostmi v oblasti datových center, pracovních skupin a osobních počítačů poskytují zákazníkům řešení založená na identitách a linuxová řešení. Poskytováním softwaru podnikové třídy a podpory pro komerční i open source software přináší Novell vyšší provozní flexibilitu a větší možnosti volby s nižšími náklady na vlastnictví. Další informace o společnosti Novell najdete na webu http://www.novell.com. Další informace získáte v Centru podpory zákazníků společnosti Novell (NCCC) v ČR na tel. +420 283 007 327, na českých webových stránkách http://www.novell.cz nebo amerických http://www.novell.com. Informace pro novináře jsou v originále k dispozici na adrese www.novell.com/pressroom.

Novell je registrovaná ochranná známka a SUSE jsou ochranné známky společnosti Novell, Inc. ve Spojených státech amerických a dalších zemích. Linux je registrovaná ochranná známka Linuse Torvaldse. Windows je registrovaná ochranná známka společnosti Microsoft Corporation. Všechny ostatní ochranné známky třetích stran jsou majetkem příslušných vlastníků.

Váš názor Další článek: Oživeno: Firefox 1.0.7 k dispozici

Témata článku: Linux, Open source, Ochranná známka, Linuxová distribuce, Ochranná vlastnost, US Open, Beagle, Amarok, Registrovaný uživatel

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší