Nové stránky WiMAX.cz

Brno, 23. 11. 2005 – společnost ASPRA, a. s., oznámila spuštění stránek www.wimax.cz, věnovaných nové technologii pro širokopásmový bezdrátový přístup – WiMAX. Na stránkách mohou všichni zájemci od dnešního dne nalézt aktuální informace o vývoji norem, instalaci zařízení, optimalizaci sítě, ale i obchodní modely a případové studie instalací v ČR.
Nové stránky WiMAX.cz

V České republice dosud nebyl k dispozici informační zdroj, který by se věnoval jak technické, tak obchodní a praktické stránce instalací WiMAXu. Cílem projektu wimax.cz je informovat zájemce o tuto technologii a poskytnout jim aktuální a nezkreslené informace. Na vytváření stránek wimax.cz se podílejí přední čeští odborníci na bezdrátové technologie.

 

WiMAX je otevřené řešení pro bezdrátový přístup, které díky vyššímu vysílacímu výkonu a použití směrových antén umožňuje ve srovnání se zařízeními standardu 802.11x (Wi-Fi) mnohem větší dosah signálu – teoreticky kolem 50 km při přímé viditelnosti a několik kilometrů v městské zástavbě. Další výhodou je kapacita připojení do 75 Mb/s, kterou lze rozdělit mezi desítky klientů a každému garantovat stabilní přenosovou rychlost, a dále zabudovaná podpora QoS. Řízení kvality služeb umožňuje provozovat na wimaxových spojích například IP telefonii nebo přenášet video v reálném čase a v požadované kvalitě, což u Wi-Fi není možné.

 

Podle studie firmy Infonetics Research (www.infonetics.com), která byla zveřejněna v červenci letošního roku, byla dosud celosvětově prodána zařízení pro WiMAX v hodnotě 16,4 mil. USD. Infonetics očekává ještě do konce roku 2005 velký nárůst instalací WiMAXu. Přestože testování interoperability zařízení pro WiMAX probíhá teprve od července, Infonetics předpokládá, že obrat v těchto zařízeních naroste ještě do konce letošního roku na 124,5 mil. USD. „WiMAX má silný potenciál na uplatnění,“ uvedl Richard Web, autor studie.

Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky