Nové stránky WiMAX.cz

Brno, 23. 11. 2005 – společnost ASPRA, a. s., oznámila spuštění stránek www.wimax.cz, věnovaných nové technologii pro širokopásmový bezdrátový přístup – WiMAX. Na stránkách mohou všichni zájemci od dnešního dne nalézt aktuální informace o vývoji norem, instalaci zařízení, optimalizaci sítě, ale i obchodní modely a případové studie instalací v ČR.
Nové stránky WiMAX.cz

V České republice dosud nebyl k dispozici informační zdroj, který by se věnoval jak technické, tak obchodní a praktické stránce instalací WiMAXu. Cílem projektu wimax.cz je informovat zájemce o tuto technologii a poskytnout jim aktuální a nezkreslené informace. Na vytváření stránek wimax.cz se podílejí přední čeští odborníci na bezdrátové technologie.

 

WiMAX je otevřené řešení pro bezdrátový přístup, které díky vyššímu vysílacímu výkonu a použití směrových antén umožňuje ve srovnání se zařízeními standardu 802.11x (Wi-Fi) mnohem větší dosah signálu – teoreticky kolem 50 km při přímé viditelnosti a několik kilometrů v městské zástavbě. Další výhodou je kapacita připojení do 75 Mb/s, kterou lze rozdělit mezi desítky klientů a každému garantovat stabilní přenosovou rychlost, a dále zabudovaná podpora QoS. Řízení kvality služeb umožňuje provozovat na wimaxových spojích například IP telefonii nebo přenášet video v reálném čase a v požadované kvalitě, což u Wi-Fi není možné.

 

Podle studie firmy Infonetics Research (www.infonetics.com), která byla zveřejněna v červenci letošního roku, byla dosud celosvětově prodána zařízení pro WiMAX v hodnotě 16,4 mil. USD. Infonetics očekává ještě do konce roku 2005 velký nárůst instalací WiMAXu. Přestože testování interoperability zařízení pro WiMAX probíhá teprve od července, Infonetics předpokládá, že obrat v těchto zařízeních naroste ještě do konce letošního roku na 124,5 mil. USD. „WiMAX má silný potenciál na uplatnění,“ uvedl Richard Web, autor studie.

Témata článku: Bezdrátový spoj, Přímý signál, Přímá viditelnost

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje