Nové servery HP ProLiant přinášejí extrémní výpočetní výkon

Nové servery HP ProLiant přinášejí extrémní výpočetní výkon

Společnost HP rozšířila portfolio serverů HP ProLiant Generation 8 (Gen8) o nové modely, které nabízejí extrémní procesorový výkon pro zajištění nejnáročnějších výpočtů, vyžadovaných k urychlení výzkumů v organizacích státní správy, akademických institucích i průmyslových podnicích.

HP rovněž oznámilo, že servery HP ProLiant Gen8 pomohly renomovaných výzkumných institucím urychlit vědecké projekty a umístit se na předních pozicích v žebříčku TOP500 nejvýkonnějších světových superpočítačů.

Vědecké výzkumy využívají výpočetně vysoce náročné úlohy, mezi které patří například modelování, předpovídání počasí, analýza ropných vrtů nebo genetický výzkum, a zpracovávají obrovské objemy dat, které vyžadují velké množství výpočetního výkonu a energetických zdrojů. Vědečtí pracovníci požadují systémy, které poskytují vyšší úroveň výkonu, ale spotřebují méně energie a zaberou méně prostoru.

Nový server HP ProLiant SL270s Gen 8 přináší vysokou hustotu pro osazení procesorů, extrémní výpočetní výkon a inteligentní funkce pro správu vycházející z architektury HP ProActive Insight. Nabízí dosud nejvyšší míru automatizace, optimalizace a výkonu, vyladěné pro dlouhodobé nasazení v nejnáročnějších výpočetních prostředích.

Inteligentní správa a zvýšená hustota procesorů zajistí maximální výkon

Technologie HP 3-D Sea of Sensors, zabudovaná v serverech HP ProLiant SL270s Gen 8, umožňuje klientům identifikovat přetížené servery na základě analýzy reálného umístění, výkonu, napájení, zatížení a teploty, a následně zvýšit jejich energetickou účinnost a snížit provozní náklady. Nástroj HP Active Health navíc automatizuje řešení potíží v rámci celého systému, odstraňuje zdlouhavé administrativní úkony a urychluje analýzu i řešení případných problémů.

Jakožto řešení určené pro nejnáročnější výpočetní úlohy (high performance computing, HPC) nabízí servery HP ProLiant SL270s Gen8 maximální hustotu procesorů, díky níž lze využívat až osm koprocesorů Intel® Xeon™ Phi nebo osm grafických procesorů (graphic processing unit, GPU) NVIDIA® Kepler™ v každém serveru.

Díky podpoře nejnovějších GPU NVIDIA Kepler a koprocesorů Intel Xeon Phi přináší servery HP ProLiant SL270s a SL250s Gen8 zákazníkům možnost výběru nejlepších současných akcelerátorů a koprocesorů pro jejich specifické výpočetní úlohy.

Servery HP ProLiant jsou vstupenkou do žebříčku Top500 superpočítačů

„Díky nejvýkonnějšímu superpočítači s GPU, dostupnému v rámci projektu National Science Foundation’s Extreme Science and Engineering Discovery Environment (XSEDE), poskytuje Keeneland svým vědeckým pracovníkům obrovské výpočetní zdroje na podporu jejich pokročilých výzkumných aplikací,“ řekl Dr. Jeffrey Vetter, ředitel projektů, Keeneland, Georgia Tech a Oak Ridge National Laboratory. „Schopnosti serverů HP ProLiant SL250s Gen8 spolu s GPU NVIDIA vytváří skutečně extrémní výpočetní výkon, který našim vědeckým pracovníkům pomůže s dalším průzkumem a objevy napříč mnoha oblastmi vědy.“

Poslední vydání žebříčku TOP500 světových superpočítačů zahrnovalo 149 serverových řešení HP ProLiant, včetně superpočítačů umístěných v:

Georgia Tech / Oak Ridge National Labs Keeneland System, kterému patří 74. příčka žebříčku TOP500. Toto řešení obsahuje 264 serverů HP ProLiant SL250s Gen8, určených k posílení výzkumných aktivit napříč širokým spektrem vědeckých oborů. Systém je při maximálním výkonu schopen analyzovat 615 teraflopů dat za sekundu.

National Supercomputer Center ve Švédsku, jenž obsadil 82. místo seznamu TOP500 pro výpočetní cluster Triolith. Superpočítač je financován organizací Swedish National Infrastructure for Computing (SNIC) s cílem zajistit švédským výzkumným pracovníkům vyhrazené HPC zdroje. Při nasazení 1 200 serverů HP ProLiant SL230s Gen8 má systém teoretický špičkový výkon 338 teraflopů za sekundu.

CSC (IT Center for Science), IT centrum pro vědu ve Finsku, si vybralo serverové řešení HP ProLiant SL230 Gen8, aby zajistilo nákladově efektivní superpočítačovou kapacitu pro výzkumy v rámci Finska a dalších zemí Evropy. Toto nové datové centrum Kajaani, které dosáhlo 167. pozice v seznamu TOP500, je zároveň jedním z ekologicky nejúčinnějších ve světě – jeho koeficient Power Usage Efficiency (PUE) dosahuje hodnoty 1,15.

Cena a dostupnost

Cena severů HP ProLiant SL250s Gen8 začíná na 5 659 USD, v případě nových serverů HP ProLiant SL270s Gen8 pak na 6 166 USD.

Další článek: Služba Google Now se dostane na Chrome OS i Windows

Témata článku: Servery, Georgia, Discovery, Sever, Finsko, Extrémní systém, Kepler, Výpočetní výkon, Nový pracovník, Pokročilý výzkum


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor