Nové servery HP ProLiant přinášejí extrémní výpočetní výkon

Nové servery HP ProLiant přinášejí extrémní výpočetní výkon

Společnost HP rozšířila portfolio serverů HP ProLiant Generation 8 (Gen8) o nové modely, které nabízejí extrémní procesorový výkon pro zajištění nejnáročnějších výpočtů, vyžadovaných k urychlení výzkumů v organizacích státní správy, akademických institucích i průmyslových podnicích.

HP rovněž oznámilo, že servery HP ProLiant Gen8 pomohly renomovaných výzkumných institucím urychlit vědecké projekty a umístit se na předních pozicích v žebříčku TOP500 nejvýkonnějších světových superpočítačů.

Vědecké výzkumy využívají výpočetně vysoce náročné úlohy, mezi které patří například modelování, předpovídání počasí, analýza ropných vrtů nebo genetický výzkum, a zpracovávají obrovské objemy dat, které vyžadují velké množství výpočetního výkonu a energetických zdrojů. Vědečtí pracovníci požadují systémy, které poskytují vyšší úroveň výkonu, ale spotřebují méně energie a zaberou méně prostoru.

Nový server HP ProLiant SL270s Gen 8 přináší vysokou hustotu pro osazení procesorů, extrémní výpočetní výkon a inteligentní funkce pro správu vycházející z architektury HP ProActive Insight. Nabízí dosud nejvyšší míru automatizace, optimalizace a výkonu, vyladěné pro dlouhodobé nasazení v nejnáročnějších výpočetních prostředích.

Inteligentní správa a zvýšená hustota procesorů zajistí maximální výkon

Technologie HP 3-D Sea of Sensors, zabudovaná v serverech HP ProLiant SL270s Gen 8, umožňuje klientům identifikovat přetížené servery na základě analýzy reálného umístění, výkonu, napájení, zatížení a teploty, a následně zvýšit jejich energetickou účinnost a snížit provozní náklady. Nástroj HP Active Health navíc automatizuje řešení potíží v rámci celého systému, odstraňuje zdlouhavé administrativní úkony a urychluje analýzu i řešení případných problémů.

Jakožto řešení určené pro nejnáročnější výpočetní úlohy (high performance computing, HPC) nabízí servery HP ProLiant SL270s Gen8 maximální hustotu procesorů, díky níž lze využívat až osm koprocesorů Intel® Xeon™ Phi nebo osm grafických procesorů (graphic processing unit, GPU) NVIDIA® Kepler™ v každém serveru.

Díky podpoře nejnovějších GPU NVIDIA Kepler a koprocesorů Intel Xeon Phi přináší servery HP ProLiant SL270s a SL250s Gen8 zákazníkům možnost výběru nejlepších současných akcelerátorů a koprocesorů pro jejich specifické výpočetní úlohy.

Servery HP ProLiant jsou vstupenkou do žebříčku Top500 superpočítačů

„Díky nejvýkonnějšímu superpočítači s GPU, dostupnému v rámci projektu National Science Foundation’s Extreme Science and Engineering Discovery Environment (XSEDE), poskytuje Keeneland svým vědeckým pracovníkům obrovské výpočetní zdroje na podporu jejich pokročilých výzkumných aplikací,“ řekl Dr. Jeffrey Vetter, ředitel projektů, Keeneland, Georgia Tech a Oak Ridge National Laboratory. „Schopnosti serverů HP ProLiant SL250s Gen8 spolu s GPU NVIDIA vytváří skutečně extrémní výpočetní výkon, který našim vědeckým pracovníkům pomůže s dalším průzkumem a objevy napříč mnoha oblastmi vědy.“

Poslední vydání žebříčku TOP500 světových superpočítačů zahrnovalo 149 serverových řešení HP ProLiant, včetně superpočítačů umístěných v:

• Georgia Tech / Oak Ridge National Labs Keeneland System, kterému patří 74. příčka žebříčku TOP500. Toto řešení obsahuje 264 serverů HP ProLiant SL250s Gen8, určených k posílení výzkumných aktivit napříč širokým spektrem vědeckých oborů. Systém je při maximálním výkonu schopen analyzovat 615 teraflopů dat za sekundu.

• National Supercomputer Center ve Švédsku, jenž obsadil 82. místo seznamu TOP500 pro výpočetní cluster Triolith. Superpočítač je financován organizací Swedish National Infrastructure for Computing (SNIC) s cílem zajistit švédským výzkumným pracovníkům vyhrazené HPC zdroje. Při nasazení 1 200 serverů HP ProLiant SL230s Gen8 má systém teoretický špičkový výkon 338 teraflopů za sekundu.

• CSC (IT Center for Science), IT centrum pro vědu ve Finsku, si vybralo serverové řešení HP ProLiant SL230 Gen8, aby zajistilo nákladově efektivní superpočítačovou kapacitu pro výzkumy v rámci Finska a dalších zemí Evropy. Toto nové datové centrum Kajaani, které dosáhlo 167. pozice v seznamu TOP500, je zároveň jedním z ekologicky nejúčinnějších ve světě – jeho koeficient Power Usage Efficiency (PUE) dosahuje hodnoty 1,15.

Cena a dostupnost

Cena severů HP ProLiant SL250s Gen8 začíná na 5 659 USD, v případě nových serverů HP ProLiant SL270s Gen8 pak na 6 166 USD.
 

Další článek: Služba Google Now se dostane na Chrome OS i Windows

Témata článku: Servery, Pokročilý výzkum, Kepler, Výpočetní výkon, Sever, Úloha, Extrémní systém, Finsko, Obrovský objem, Georgia, Nový pracovník, Discovery


Určitě si přečtěte

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 52

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor