Nové serverové procesory Intel přinášejí výjimečnou rychlost a nízkou spotřebu

Nové serverové procesory Intel přinášejí výjimečnou rychlost a nízkou spotřebu

SANTA CLARA, USA, 14. srpna 2007 – Společnost Intel uvádí na trh čtyřjádrové serverové procesory a další produkty pro servery dříve, než bylo v plánu. Dva nové čtyřjádrové procesory Intel Xeon se mohou pochlubit bezkonkurenční kombinací výkonu a efektivity využití energie. Novinkou je též cenová strategie, jejímž cílem je podpořit přechod podnikových systémů na vícejádrové procesory. Nové procesory Intel Xeon X5365 a L5335 rovněž obsahují nové virtualizační funkce.

Procesor Intel Xeon X5365 byl připraven pro klíčové podnikové aplikace provozované na serverech a pracovních stanicích. Jde navíc o první 3GHz čtyřjádrový procesor, který vystačí se standardními 120 watty. Model X5365 je zároveň vybaven FSB sběrnicí s rychlostí 1333 MHz.

Energeticky maximálně šetrný procesor Intel Xeon L5335 je prvním procesorem společnosti Intel, díky kterému se vyššího výkonu čtyř jader dostává serverům s vysokými nároky na optimální prostor a spotřebu energie. Procesor pracuje na 2,0 GHz, FSB sběrnice na 1333 MHz, přitom má celkovou spotřebu do 50 wattů – neboli pouhých 12,5 wattu na jedno jádro. 

„Intel může díky nepřetržitým inovacím razit cestu vícejádrovým systémům a nabízet širokou škálu čtyřjádrových produktů pro všechny, kdo touží po maximálním výkonu, minimální spotřebě a všech jejich variantách,“ říká Kirk Skaugen, viceprezident Digital Enterprise Group a generální ředitel Server Platforms Group společnosti Intel. „Mooreův zákon, technologie návrhu a výroby polovodičů a Core mikroarchitektura nám umožňují dosáhnout zvyšování užitné hodnoty pro koncové uživatele. To je navíc podpořeno cenovou paritou mezi dvoujádrovými a čtyřjádrovými procesory Intel Xeon pracujícími na dané frekvenci, což urychluje přijetí čtyřjádrových produktů.“

Nové procesory jsou ideální pro souběžný provoz při návrhu designu a analytických operací, například se tím zvýší výkon renderování či zrychlí analýzy v oblastech, jako jsou finanční služby. Oba nové procesory jsou pinově kompatibilní s některými stávajícími serverovými platformami Intel.

Podle benchmarku SPECint_rate_base2006*, který měří propustnost celočíselných operací, dosáhl server Fujitsu-Siemens PRIMERGY RX300 S3 osazený čtyřjádrovým procesorem Intel Xeon 5365 skóre 98,9, což je nový světový rekord1. Dosavadní rekord prolomil i server Dell* PowerEdge* 1950 se čtyřjádrovým procesorem Intel Xeon X5365, když v testu SPECjbb™2005* zpracoval 238 472 podnikových operací za sekundu1.

Nové procesory podporuje celá řada výrobců včetně firem Dell, Fujitsu Siemens Computers, HP, IBM, SGI, SuperMicro, Rackable Systems, Verari a více než 40 dalších.

Společnost Intel do nových procesorů Intel Xeon X5365 a L5335 integrovala rovněž nové technologie, které usnadňují virtualizaci a zlepšují využití energie. Kromě virtualizační technologie Intel VT, která zvyšuje efektivitu virtualizačních řešení a podporuje provoz hostovaných 64bitových systémů, jsou dnes uvedené procesory vybaveny novými funkcemi Intel VT zlepšujícími zpracování přerušení (tzv. interrupt handling) při virtualizaci 32bitových operačních systémů Microsoft Windows*.

Procesory disponují novým transparentním systémem chytrého řízení spotřeby, který snižuje spotřebu během nečinnosti procesoru až o 50 procent. Kromě zapracování této technologie do všech nových čtyřjádrových procesorů plánuje společnost Intel zahrnout tuto novou funkci, která umožňuje nižší klidovou spotřebu, do všech procesorů pro běžné servery.

Témata článku: Microsoft, Handling, Procesor, Watt, Procesory Intel, Podniková funkce, Ideální kombinace, Nový procesor, Spotřeba, Chytrá funkce

Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?