Nové serverové procesory Intel přinášejí výjimečnou rychlost a nízkou spotřebu

Nové serverové procesory Intel přinášejí výjimečnou rychlost a nízkou spotřebu

SANTA CLARA, USA, 14. srpna 2007 – Společnost Intel uvádí na trh čtyřjádrové serverové procesory a další produkty pro servery dříve, než bylo v plánu. Dva nové čtyřjádrové procesory Intel Xeon se mohou pochlubit bezkonkurenční kombinací výkonu a efektivity využití energie. Novinkou je též cenová strategie, jejímž cílem je podpořit přechod podnikových systémů na vícejádrové procesory. Nové procesory Intel Xeon X5365 a L5335 rovněž obsahují nové virtualizační funkce.

Procesor Intel Xeon X5365 byl připraven pro klíčové podnikové aplikace provozované na serverech a pracovních stanicích. Jde navíc o první 3GHz čtyřjádrový procesor, který vystačí se standardními 120 watty. Model X5365 je zároveň vybaven FSB sběrnicí s rychlostí 1333 MHz.

Energeticky maximálně šetrný procesor Intel Xeon L5335 je prvním procesorem společnosti Intel, díky kterému se vyššího výkonu čtyř jader dostává serverům s vysokými nároky na optimální prostor a spotřebu energie. Procesor pracuje na 2,0 GHz, FSB sběrnice na 1333 MHz, přitom má celkovou spotřebu do 50 wattů – neboli pouhých 12,5 wattu na jedno jádro. 

„Intel může díky nepřetržitým inovacím razit cestu vícejádrovým systémům a nabízet širokou škálu čtyřjádrových produktů pro všechny, kdo touží po maximálním výkonu, minimální spotřebě a všech jejich variantách,“ říká Kirk Skaugen, viceprezident Digital Enterprise Group a generální ředitel Server Platforms Group společnosti Intel. „Mooreův zákon, technologie návrhu a výroby polovodičů a Core mikroarchitektura nám umožňují dosáhnout zvyšování užitné hodnoty pro koncové uživatele. To je navíc podpořeno cenovou paritou mezi dvoujádrovými a čtyřjádrovými procesory Intel Xeon pracujícími na dané frekvenci, což urychluje přijetí čtyřjádrových produktů.“

Nové procesory jsou ideální pro souběžný provoz při návrhu designu a analytických operací, například se tím zvýší výkon renderování či zrychlí analýzy v oblastech, jako jsou finanční služby. Oba nové procesory jsou pinově kompatibilní s některými stávajícími serverovými platformami Intel.

Podle benchmarku SPECint_rate_base2006*, který měří propustnost celočíselných operací, dosáhl server Fujitsu-Siemens PRIMERGY RX300 S3 osazený čtyřjádrovým procesorem Intel Xeon 5365 skóre 98,9, což je nový světový rekord1. Dosavadní rekord prolomil i server Dell* PowerEdge* 1950 se čtyřjádrovým procesorem Intel Xeon X5365, když v testu SPECjbb™2005* zpracoval 238 472 podnikových operací za sekundu1.

Nové procesory podporuje celá řada výrobců včetně firem Dell, Fujitsu Siemens Computers, HP, IBM, SGI, SuperMicro, Rackable Systems, Verari a více než 40 dalších.

Společnost Intel do nových procesorů Intel Xeon X5365 a L5335 integrovala rovněž nové technologie, které usnadňují virtualizaci a zlepšují využití energie. Kromě virtualizační technologie Intel VT, která zvyšuje efektivitu virtualizačních řešení a podporuje provoz hostovaných 64bitových systémů, jsou dnes uvedené procesory vybaveny novými funkcemi Intel VT zlepšujícími zpracování přerušení (tzv. interrupt handling) při virtualizaci 32bitových operačních systémů Microsoft Windows*.

Procesory disponují novým transparentním systémem chytrého řízení spotřeby, který snižuje spotřebu během nečinnosti procesoru až o 50 procent. Kromě zapracování této technologie do všech nových čtyřjádrových procesorů plánuje společnost Intel zahrnout tuto novou funkci, která umožňuje nižší klidovou spotřebu, do všech procesorů pro běžné servery.

Váš názor Další článek: V470: myš s modrým zoubkem od Logitechu

Témata článku: Microsoft, Handling, Ideální kombinace, Procesor, Nový procesor, Chytrá funkce, Watt, Procesory Intel, Podniková funkce, Spotřeba

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší