Nové procesory Intel rozšiřují možnosti špičkových serverů

Na trh přichází systémy vybavené novými procesory Itanium 2 a Intel® Xeon™ MP
Nové procesory Intel rozšiřují možnosti špičkových serverů

SANTA CLARA, Kalifornie, 30. červen, 2003 – Společnost Intel dnes uvedla nové procesory Intel® Itanium® 2 a Intel® Xeon™ MP, které dále rozšiřují nabídku produktů Intel pro high-end podnikové výpočetní systémy. Tyto nové procesory posunují hranici špičkového výkonu, flexibility a škálovatelnosti serverových systémů. Staví na široké nabídce aplikací a operačních systémů a ostatních výhodách architektury Intel, které z procesorů Intel vytvořily řešení používané ve většině nově nasazovaných serverech.

„Kombinace obou architektur uspokojí veškeré požadavky kladené na podnikové výpočetní systémy,” řekl Paul Otellini, prezident a COO společnosti Intel. „Nové procesory Intel Itanium 2 a Intel Xeon MP zajišťují špičkový výkon a výborný poměr cena/výkon, a posilují tak pozice společnosti Intel na vysoce konkurenčním trhu podnikových řešení.”

Více než 85 procent dnes prodávaných serverů je podle odborných analýz založeno na architektuře Intel(1). Dnes uváděné nové produkty posilují pozice společnosti Intel v oblasti víceprocesorových, pro provoz podniku kritických serverových systémů, které jsou obecně označovány jako high-end podniková výpočetní a datová centra. Podle odborných průzkumů se servery se čtyřmi a více procesory podílely v roce 2002 na celkovém obratu serverového trhu více než 60 procenty.(2)

Procesor Intel Xeon MP zajišťuje škálovatelnost a špičkový poměr cena/výkon pro podnikové aplikace střední kategorie, včetně podnikových systémů, aplikačních serverů a databází. Produktová řada procesorů Intel Itanium poskytuje špičkový výkon, velmi příznivý poměr cena/výkon a flexibilitu pro aplikace v rozsáhlých datových centrech. To zahrnuje velké databáze, aplikace plánování podnikových zdrojů a podnikové informační systémy, které vyžadují maximální využití výkonu procesoru, podporu velkého množství uživatelů, objemná data nebo velké paměťové kapacity.

Široká podpora zákazníků

Procesor Intel Xeon MP již má velmi rozsáhlou základnu instalací v podnikovém prostředí, včetně společností jako Coremetrics, Lehman Brothers, Mohawk Industries, Morgan Stanley, Precision Response Corporation, Rite Aid a SunAmerica.

Procesor Itanium 2 je nasazován zejména ve vědeckých výpočetních systémech a ve stále větší míře i ve vysoce výkonných podnikových výpočetních systémech, včetně společností 123 Multimedia, Airbus, British Petroleum, Burlington Coat Factory, ChevronTexaco, Cornell Institute for Social and Economic Research, DaimlerChrysler, Electra Švédsko AB, Exact Holding NV (Nizozemí), Fiat Auto (Španělsko), First Trust, Fuji Film, Lower Saxony Police (Německo), Raymond James Financial, Verisign a Wells Fargo.

Kromě toho řada předních společností využívá i další výhody plynoucí ze souběžného nasazení procesorů Intel Xeon MP a Itanium 2 v jednom IT prostředí – např. CompUSA, Fiat Auto (Itálie), Fortis Health, incomBank (Vietnam), JetBlue a Tenet Health Services.

Podpora celého odvětví

Počet různých modelů serverů a pracovních stanic založených na procesoru Itanium 2 se podle odhadů tento rok zdvojnásobí a přední výrobci systémů, jako Dell, HP a IBM, již nabízí více než 40 dvou- a čtyř-procesorových systémů a více než 10 „high-end” systémů s osmi a více procesory. Tyto společnosti plně využívají svých zkušeností a technologií, aby ještě tento rok zajistily velké systémy založené na procesoru Itanium 2 – včetně 32procesorového serveru od společnosti Unisys, který kombinuje procesory Itanium 2 a Intel Xeon MP v jediném systému, 32procesorového serveru od společnosti NEC, 64procesorového Superdome serveru od HP a serveru SGI se 128 a více procesory.

Dodavatelé serverů plánují během tohoto roku uvedení více než 50 systémů se čtyřmi až 32 procesory Intel Xeon MP. Tyto nové vysoce výkonné platformy zajistí špičkový aplikační výkon a umožní soustředění celé řady aplikací na několik málo serverů.

Společnost Intel poskytuje OEM výrobcům a integrátorům i další komponenty pro systémy založené na procesorech Intel Xeon MP a Itanium 2, včetně nové dvouprocesorové systémové desky pro procesor Itanium 2, Intel Server Platform SR870BH2, což je optimalizovaný stojanový systém velikosti 2U s předpokládanou dostupností ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Podnikové systémy založené na platformě Intel jsou podporovány několika tisíci aplikacemi, včetně stále rostoucí nabídky softwaru optimalizovaného pro procesor Itanium. Během minulého roku stoupl počet aplikací a nástrojů optimalizovaných pro produktovou řadu procesorů Itanium na čtyřnásobek, a zahrnuje mimo jiné optimalizovaná databázová řešení od společností IBM, Microsoft a Oracle a podnikové aplikace od BEA, SAP a SAS. Dále společnost Intel plánuje během tohoto roku uvedení nízkonapěťového procesoru Itanium 2 (s kódovým označením Deerfield), určeného pro dvouprocesorové, energeticky méně náročné systémy, a také IA-32 Execution Layer, což je softwarová technologie zvyšující výkon 32bitových aplikací běžících na systémech vybavených procesory Intel Itanium. Ještě před oficiálním uvedením IA-32 Execution Layer nabídne společnost Microsoft ukázku této technologie koncovým uživatelům účastnícím se beta-testování sady Windows Server 2003 Service Pack 1.

Operační systémy s podporou procesorů Intel Xeon MP a Itanium 2 nyní zahrnují Microsoft Windows Server 2003, což zpřístupňuje řadu klíčových podnikových aplikací, dále to jsou mimo jiné Linux* od společností Caldera, MSC.Software, Red Hat, SuSE a TurboLinux, a HP-UX* společnosti HP.

Naprosto špičkový výkon

Díky novému procesoru Itanium 2 (dříve známému pod kódovým označením Madison) zaznamenala 64bitová produktová řada procesorů Intel Itanium další velký krok v celkovém poměru cena/výkon v oblasti podnikových řešení. Kromě 48procentního náskoku v poměru cena/výkon oproti platformě RISC(3), přináší řešení postavená na procesoru Itanium 2 ve srovnání se systémy s procesorem Intel Xeon MP 10procentní úsporu nákladů při 25- až 30procentním nárůstu výkonu.(4)

Systémy založené na procesoru Itanium 2 zajišťují rovněž špičkové výsledky v oblasti technických výpočtů, zabezpečených transakcí, aplikací plánování podnikových zdrojů i v hrubém výpočetním výkonu.(5) Nový procesor Itanium 2 poskytuje o 30 až 50 procent vyšší výkon než předchozí procesor Itanium 2 (kódové označení McKinley), přičemž udržuje systémovou kompatibilitu s předchozím procesorem Itanium 2 a dvěma budoucími Itanium procesory (s kódovými názvy Madison 9M a Montecito). Procesor Itanium 2 je zároveň softwarově kompatibilní se staršími i budoucími procesory Intel Itanium a se 32bitovými aplikacemi.

Nový 32bitový procesor Intel Xeon MP 2,80 GHz je kompatibilní se stávající platformou procesorů Intel Xeon MP, zajišťuje o 10 a více procent vyšší výkon než jeho předchůdci(6) a lepší transakční výkon než srovnatelné RISC platformy při polovičních nákladech na jednu transakci.(7)

Ceny a dostupnost

Procesor Itanium 2 se 6 MB integrované vyrovnávací paměti třetí úrovně (L3 cache) s taktem 1,50 GHz stojí 4 226 USD, procesor Itanium 2 se 4 MB L3 cache a taktem 1,40 GHz 2 247 USD a procesor Itanium 2 se 3 MB L3 cache a taktem 1,30 GHz stojí 1 338 dolarů, vše při odběru 1 000 kusů.

Procesor Intel Xeon MP s taktem 2,80 GHz a 2 MB L3 cache stojí 3 692 USD, procesor Intel Xeon MP na 2,50 GHz s 1 MB L3 cache 1 980 USD a procesor Intel Xeon MP na 2,0 GHz s 1 MB L3 cache stojí 1 177 USD, vše při odběru 1 000 kusů.

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

 

Intel, Itanium, Xeon a Pentium jsou ochranné známky nebo registrované značky společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

 

* Další názvy a značky mohou být nárokovány jako vlastnictví jiných subjektů.

 

 

 

 

Kontakt pro média:

 

Intel Czech                                                                                                        Mmd

Pavel Svoboda                                                                                                 Hana Kučerová

PR Specialist, CSEE                                                                                         Tel.: +420 224 25 15 55

Tel: +420 222 090 304                                                                                       Fax: +420 224 25 43 64

       +420 222 090 301                                                                                        Email: kucerova@mmd.cz

Email: pavelx.svoboda@intel.com

(1)     Zdroj: International Data Corp., (IDC), Quarterly Server Tracker, Q1, 2003.

(2)     Zdroj: International Data Corp., (IDC), Quarterly Server Tracker, Q1, 2003.

(3)     Zdroj www.tpc.org: výsledky procesoru Itanium® 2 jsou 121 065 tpmC při ceně $4.97/tpmC na serveru HP rx5670 osazeném čtyřmi Itanium® 2 procesory na 1,5GHz se 6MB L3 cache, 64GB pamětí, Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition a Microsoft SQL Server 2000 Enterprise Edition 64-bit, dostupnost od 1. 8. 2003. Nejlepší publikované výsledky RISC systému byly 56 375 tpmC při ceně $9.44/tpmC na HP AlphaServer se čtyřmi ES45 procesory na 1,25GHz, se 32GB pamětí a dostupností od 27. 9. 2002.

(4)     Zdroj: Produkční plán společnosti založený na OLTP (105 tis. procesorů Itanium® 2 se 6M a 80 tis. procesorů Xeon 2.8GHz) a ERP (660 na procesoru Itanium® 2 a 530 na Xeon 2.8GHz), pracovní zátěž testovaná s použitím 32 GB a 16 GB operační paměti.

(5)     Zdroje:

·                     www.spec.org: Procesor Itanium® 2 dosáhl výsledku 1 322 na SPECint_base2000* na serveru HP rx2600 využívajícím procesor Itanium® 2 6M na 1,5GHz, operační systém HP-UX podle specifikací SPEC. SPECint* je ochranná značka organizace SPEC*.

·                     www.spec.org: Procesor Itanium® 2 dosáhl výsledku 2 119 na SPECfp_base2000* na serveru HP rx2600 využívajícím procesor Itanium® 2 6M na 1,5GHz, operační systém RedHat Linux AS2. podle specifikací SPEC. SPECint* je ochranná značka organizace SPEC*.

·                     www.tpc.org: Procesor Itanium® 2 dosáhl výsledku 121 065 tpmC při ceně $4.97/tpmC na serveru HP rx5670 využívajícím 4 procesory Itanium® 2 na 1,5GHz se 6MB L3 cache, 64GB pamětí, Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition a Microsoft SQL Server 2000 Enterprise Edition 64-bit, s dostupností od 1. 8. 2003.

·                     www.sap.com/benchmark: Procesor Itanium® 2 dosáhl výsledku 860SD uživatelů na serveru HP rx5670 využívajícím 4 procesory Itanium® 2 na 1,5GHz s integrovanou 6MB L3 cache, 24GB pamětí, HP-UX 11i, SAP rev 4.6 C a Oracle 9i.

·                     www.spec.org: Procesor Itanium® 2 dosáhl výsledku 1 873 na SPECweb99_SSL* na serveru HP rx2600 využívajícím 2 procesory Itanium® 2 na 1,5GHz se 6MB L3 cache, 12GB paměti, HP-UX, Zeus 4.2r2, výsledek byl publikován v květnu t.r.

·                     www.spec.org: Procesor Itanium® 2 dosáhl výsledku 116 466 na SPECjbb2000* při měření prováděném společností HP na serveru HP rx5670 využívajícím 4 procesory Itanium® 2 6M na 1,5GHz s integrovanou 6MB L3 cache, 4 GB paměti, HP-UX 11i v2.0, JVM Hotspot 1.4.2.00. Výsledky byly odeslány na www.spec.org. SPECjbb2000* je ochranná známka SPEC na www.spec.org

·                     Dell Computer naměřil procesoru Itanium® 2 výkon 156 GFLOP na clusteru 16 serverů Dell PowerEdge, každý se dvěma procesory Itanium® 2 6M na 1,5GHz, se 4GB RAM o RedHat Linuxem AS 2.1.

·                     www.tpc.org: HP Superdome Server dosáhl 707 102 tpmC při ceně $9.13/tpmC, osazený 64 procesory Intel Itanium 2, všechny na 1,5 GHz se 6MB L3 cache, Microsoft Windows Server 2003 Datacenter Edition a Microsoft SQL Server 2000 Enterprise Edition 64-bit, se 512 GB RAM. TPC-C dostupnost: 23. 10. 2003.

(6)     Zdroj: Společnost Intel, na základě interních měření předprodukčních vzorků.

(7)     Zdroj: www.tpc.org. Informace pocházejí ze dne 17. 6. 2003. Založeno na následujících TPC-C testech: 1) 4 procesory HP* Alpha 21264C 1250 MHz se 4MB L2 cache na HP* AlphaServer* ES45, 32 GB hlavní paměti, se systémem HP* Tru64 Unix 5.1B, Sybase Adaptive Server Enterprise 12.5 SP3 (tpmC = 56,3752; $9.44/tpmC; dostupnost: 27. 9. 2002); 2) 4 procesory Intel® Xeon™ MP 2,0 GHz se 2MB L3 cache v serveru Dell* PowerEdge* 6600, 32GB hlavní paměti a 5 146 GB celkového diskového prostoru se systémem Microsoft Windows* .Net Enterprise Server, Microsoft SQL Server* 2000 Enterprise Edition SP3 (tpmC = 78,1161, $4.851/tpmC, dostupnost: 21. 10. 2003).

 

Váš názor Další článek: Rhapsody: zdvojnásobení prodejů hudby online

Témata článku: Microsoft, Black, Fiat, Burlington, Fargo, Wells Fargo, CS, Line, Procesory Intel, Madison, Procesor, Fortis, Mp, Black List, Airbus, Stanley


Určitě si přečtěte

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky