Nové pracovní příležitosti v Irsku na www.irelandjobs.cz

Od letošního léta mají všichni čeští zájemci o práci v zahraničí k dispozici nové internetové stránky www.irelandjobs.cz, kde irské firmy inzerují desítky nabídek zaměstnání v Irské republice.

Stránky založili Gary Mullan a Jim Murray, majitelé personální agentury Prosperity Recruitment Ltd. „Naším cílem je zprostředkovat irským zaměstnavatelům přímý kontakt s kvalifikovanou pracovní silou v nových členských zemích EU, očekáváme, že Češi vyplní nedostatek především v kvalifikovaných technických profesích“, říká o projektu Gary Mullan. Obdobné stránky již od začátku léta slouží v Polsku, kde se okamžitě po uvedení do provozu setkaly s ohromným ohlasem.

 

Stránky obsahují desítky aktuálních nabídek práce, jak v hlavním městě Dublinu, tak i v ostatních částech Irska (především Cork a Galway). Čeští uchazeči o zaměstnání mohou vyhledávat v nabídkách z více než 20ti oborů od technických profesí, přes příležitosti pro zkušené řemeslníky, až po možnosti v cestovním ruchu. Okamžitě mohou také na nabídky reagovat a odesílat své životopisy v anglickém jazyce prostřednictvím internetu. Pro všechny uchazeče o zaměstnání je tato služba bezplatná. Počet nabízených pozic se bude postupně rozšiřovat a stránky budou také doplněny o informace užitečné pro všechny, kteří se stěhují za prací do Irska. V současnosti je k dispozici již on-line vyhledávání ubytování po celém Irsku a v dohledné době připravujeme i možnost přímého rezervování letecké dopravy a informace o jazykových kurzech angličtiny a studiu v Irsku.

 

V Irsku je největší zájem o uchazeče z řad absolventů technických oborů, stavebnictví a biotechnologií. V rychle rostoucím irském stavebním sektoru se také uplatní kvalifikovaní řemeslníci od pokrývačů, tesařů až k instalatérům. Často jsou poptávány také celé stavební party pro výstavbu a rekonstrukce objektů. Restaurace a hotely neustále hledají pracovní síly, nejčastěji kuchaře a pomocný personál. V zemi se uplatní například i řezníci, kadeřníci, pracovníci v zemědělství a zdravotnický personál od lékařů, zdravotních sester až po ošetřovatelky. Minimální mzda v současnosti činí v Irsku 7 euro na hodinu (což představuje asi 220 Kč), ovšem je třeba počítat s tím, že životní náklady jsou, především v hlavním městě Dublinu, vyšší než v ČR. Plat roste s délkou praxe, obvykle bývá udáván roční plat v eurech, např. účetní bez praxe si vydělá 22-27 tisíc euro za rok, sekretářka 22-27 tisíc, pracovník telemarketingu17-25 tis., servírky 15-18 tis., kuchař 16-25 tis., stavební inženýr 24-45 tis.Pro většinu profesí je potřebná alespoň minimální znalost angličtiny, nicméně míra znalosti závisí na typu práce.

 

Irská republika otevřela od letošního května svůj pracovní trh uchazečům o zaměstnání z nových členských zemí EU bez omezení, což znamená, že Češi již nepotřebují pracovní povolení a mají stejná práva a povinnosti jako domácí zaměstnanci. Pokud se český občan rozhodne pracovat v Irsku, bude tam platit daň z příjmu i odvádět sociální a zdravotní pojištění. Co se týká budoucích penzí, pracovník nebude krácen ani o dobu strávenou v zahraničí, neboť má nárok na dílčí důchod z každé země, kde byl pojištěn alespoň po dobu jednoho roku, pokud vyhoví podmínkám národních zákonů (např. důchodový věk, čekací doby). Důchody bude vyplácet každý stát, ve kterém dotyčný pracoval a platil pojištění, ve výši odpovídající délce pojištění v poměru k celkovému počtu odpracovaných let. (dle informací MPSV)

 

Irsko je zemí kde výrazně převažuje imigrace pracovní síly, jenom pro srovnání dle údajů irského Úřadu práce (FAS) vzrostl počet vydaných pracovních povolení za poslední čtyři roky o 700%, z 6000 povolení vydaných v roce 1999 na 47 000 vydaných v loňském roce. Letošní rok je navíc zcela výjimečný, neboť za pouhé tři měsíce po rozšíření EU se podle údajů irského Ministerstva pro rodinu a sociální věcí v Irsku uchází o zaměstnání na 23 000 lidí z nových členských zemí, z čehož 1 500 představují uchazeči z České republiky. Tento údaj je odvozen z počtu žadatelů o tzv. PPS číslo (personal public service number – číslo, které zaměstnanec používá při styku s úřady a státní správou), o jehož přidělení musí všichni noví pracovníci povinně požádat.

 

Příliv nových pracovníků se ale na pracovním trhu zatím negativně nepodepsal, v červnu dokonce nezaměstnanost klesla na své 18timěsíční minimum ve výši 4%. Irsko má v současnosti čtvrtou nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, přesto se podle expertů irského Úřadu práce (FAS) očekává do roku 2010 další ekonomický růst, pro který nemá Irsko dostatek domácích pracovních sil, a proto se na něm bude významnou měrou podílet i zahraniční pracovní síla.

 

                                                                       - konec -                                                        

 

Kontakt:

Email: info@irelandjobs.cz

www.irelandjobs.cz

Váš názor Další článek: Po roce: Celeron D zrychluje na 2,93 GHz

Témata článku: , , , ,