Nová generace procesorů Intel Xeon akceleruje zpracování „velkých dat“

Nová generace procesorů Intel Xeon akceleruje  zpracování „velkých dat“

Společnost Intel dnes na konferenci Vítejte v době serverové představila novou rodinu procesorů Intel® Xeon® processor E7 v2, jež má pomoci firmám a organizacím v České republice rychleji, efektivněji a s nižšími náklady zpracovávat data. Serverové systémy s novou rodinou procesorů Intel umožní firmám využívat analytické nástroje pro lepší rozhodování, což dává firmám nové příležitosti pro podnikání v oblasti „velkých dat“ a internetu věcí.

„S novými funkcemi je možné zpracovávat a analyzovat větší a členitější datové objemy. Firmy v široké škále odvětví od maloobchodu přes zdravotnictví či média až po bankovnictví a dopravu se tak dostávají k informacím, které dříve byly nedostupné,“ uvádí Evžen Pavlovský, Regional Business Manager, Intel CEE. Zpracování „velkých dat“ poroste s enormním objemem informací generovaných zařízeními vytvářejícími internet věcí — do roku 2020 by mělo být k síti připojeno na 30 miliard zařízení. 1

První platformy postavené na procesorech Intel Xeon E7 v2 jsou zákazníkům již k dispozici. Celkem jich bude přes 40 a uvede je 21 výrobců z celého světa, mezi které patří společnosti Abacus*, Bull*, Cisco*, Dell*, Fujitsu*, HP*, Lenovo* a SGI*. Platformy postavené na procesorech z rodiny Xeon processor E7 v2 v České republice podporují i prodejci analytického software Microsoft* a Red Hat*.

Návratnost investice do nových serverů činí dva měsíce

Jako jedna z prvních společností měla možnost novou generaci Intel serverů vyzkoušet společnost LIVEBOX. Pro slovenskou televizi Markíza zajišťovala ve spolupráci s fatchilli s.r.o. internetový přenos zápasu mezi Českem a Slovenskem, který na zimních olympijských hrách v Soči rozhodoval o postupu do čtvrtfinále hokejového turnaje, s využitím nového serveru Dell R920 s procesory Intel Xeon E7. „Při internetovém streamingu server hravě uspokojil všechny požadavky na připojení slovenských hokejových fanoušků. Překvapilo nás, že přitom nepřekročil ani 30 % celkové kapacity svého výkonu,“ říká Václav Flasar ze společnosti LIVEBOX.

Příklad z praxe dokonale ilustruje tempo vývoje v oblasti serverových procesorů. Jeden nový server s nejnovější generací procesorů Intel Xeon je schopen nahradit šest serverů předchozí generace s procesorem Intel Xeon E5 a spotřeba energie je přitom výrazně nižší. „Porovnáme-li obě generace serverů, při stejném výkonu je u nové generace spotřeba o 55 % nižší a rack server přitom zabere třikrát menší prostor,“ uvádí Ondřej Bačina, Enterprise Brand Manager ze společnosti Dell.

„Porovnáme-li staré špičkové servery s těmi současnými, zjistíme, že tam, kde bylo před deseti lety potřeba devadesát pět serverů, dnes nám stejný výpočetní výkon poskytne jediný server. Za posledních šest let je tento poměr osminásobný. To má dramatický dopad na náklady a návratnost investic. Nahradíme-li osm serverů s procesory Intel Xeon 7400 Series, které v roce 2008 v době svého uvedení představovaly špičku, za jeden nový s procesorem Intel Xeon E7 v2, vrátí se nám investice do koupě serverů za neuvěřitelné dva měsíce,“ poukazuje na ekonomický aspekt Evžen Pavlovský ze společnosti Intel.

Servery posledních generací procesorů Intel jsou také významně spolehlivější: například statistická pravděpodobnost, že fatálně selže řešení HP BladeSystem s procesory Intel Xeon E5 je nižší (1:800 000), než že člověka zasáhne blesk (1:500 000). Nová rodina procesorů Intel Xeon E7 v2 pokračuje v intelovské tradici a nabízí špičkovou spolehlivost a možnost provozovat systém bez odstávek díky technologii Intel® Run Sure Technology, jež byla navržena speciálně pro kritické aplikace.

Témata článku: Analytická firma, Red Bull, Analytická společnost, Bull, Nová generace, Slovenská televize

Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji