Nová generace „mladých vynálezců“ získala 3 miliony dolarů ve stipendiích a hodnotných cenách

Studenti z Číny, Německa a Spojených států obdrželi v rámci stipendia Intel Young Scientist Scholarship po 50 000 USD.
Nová generace „mladých vynálezců“ získala 3 miliony dolarů ve stipendiích a hodnotných cenách

ORTLAND, USA, 14. května 2004 – Tři dospívající vyhráli na veletrhu Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) stipendium 50 000 USD za projekty průzkumu mořského dna s ohledem na vývoj Země, vědeckého výzkumu, který může vést k výraznému zkvalitnění počítačové grafiky a projekt nenákladného tunelového mikroskopu.

Výherci Sarah Rose Langbergová z Fort Myers, z USA; Uwe Treske z Grafenhainichenu, z Německa a Yuanchen Zhu z Šanghaje, z Číny byli vybráni z více než 1 300 studentů a obdrželi titul Mladý vědec společnosti Intel (Intel Young Scientist).

„Nadšení pro vědu a matematiku zaručuje, že z mnoha finalistů soutěže Intel ISEF se v budoucnu stanou velcí vědci a vynálezci,“ řekl Craig Barrett, CEO společnosti Intel. „Pevně věřím, že až tito studenti dokončí svá studia, zapojí se do pracovního procesu a budou spolupracovat bez ohledu na státní hranice na zkvalitnění zdravotní péče, ochraně životního prostředí a vývoji nových technologií, které možná změní tvář našeho světa.“ 

Sarah Langbergová, 17, získala hlavní cenu za projekt v kategorii Výzkum země a vesmíru s názvem „Petrologie, morfologie a geochemie v oblasti Southern Juan de Fuca Ridge“. Slečna Langbergová realizovala chemický výzkum, matematické simulace a studovala videozáznamy mořského dna, aby mohla vysvětlit variabilní charakteristiky jedné z vulkanicky nejaktivnějších oblastí světa.

Uwe Treske získal hlavní cenu za fyzikální projekt „Levný tunelový snímací mikroskop“. Při vývoji nenákladného, ale výkonného mikroskopu, který poskytne lepší výsledky než normální prosvětlovací mikroskop využil Uwe Treske, 18, běžně dostupný materiál, jako je wolframové vlákno žárovky, recyklované kusy styrofoamu a k digitalizaci výstupního signálu standardní PC zvukovou kartu.

Yuanchen Zhu, 19, vyhrál hlavní cenu v kategorii informatika za projekt „Úprava a adaptace grafické sítě v reálném čase: Nové schéma renderování detailů s ohledem na pozici pozorovatele“. Yuanchen Zhu vyvinul novou metodu generování vysoce kvalitní, třídimenzionální počítačové grafiky, která zvyšuje kvalitu prokreslení detailů a zároveň urychluje vytvoření celého obrazu.

Ocenění studenti podle oblastí
V rámci Intel ISEF obdrželo stipendia a další ceny více než 500 studentů. V následujícím přehledu jsou výherci kategorií setřídění podle země původu:

Spojené státy:
  Florida: Sarah Rose Langberg, 17, Canterbury School, Fort Myers – Výzkum země a vesmíru

  Kentucky: Allison Bailey Hewlett, 17, Christian Academy of Louisville - Gerontologie.

  New York: Henny Admoni, 18, John L. Miller-Great Neck North High School – Behaviorální a sociální vědy.

  Virginia: Brian Todd Rice, 17, Marion Senior High School – Matematika 
  Colorado: Lauren Marie Smith, 17, Rampart High School, Colorado Springs – Botanika
  Illinois: Arun Poothatta Thottumkara, 18, Macomb High School - Chemie

  Missouri: YunXiang Chu, 18, Ladue Horton Watkins High School, Saint Louis – Medicína a zdraví

  Ohio: Joline Marie Fan, 16, Upper Arlington High School - Technika

  Texas: Russell Thomas Burrows, 15, Health Careers High School, San Antonio – Zoologie

  Hawaii: Kiana Laieikawai Frank, 17, Kamehameha Secondary School, Honolulu – Životní prostředí.

Kanada:

  Alberta: Vladislav Igorevich Lavrovsky, 17, Queen Elizabeth Senior High School, Calgary - Biochemie

Čína:

  Shanghai: Yuanchen Zhu, 19, Shanghai Foreign Language School – Informatika

Německo:

  Sachsen Anhalt: Uwe Treske, 18, Paul Gerhardt Gymnasium, Grafenhainichen - Fyzika

Singapur:

  Leslie Yee Ming Beh, 18, Raffles Junior College for Mikrobiologie

Další významná ocenění

  Henny Admoni, USA; Uwe Treske, Německo a Yuanchen Zhu, Čína získali cenu Seaborg Stockholm International Youth Science Seminar (SIYSS) s podobě účasti na setkání SIYSS a předávání Nobelovy ceny v prosinci 2004.

  Christopher Michael Alexander Verlinden a Philip Alejandro Munoz ze školy School of Science and Technology, Beaverton, USA vyhráli soutěž Evropské unie pro mladé vědce, což obnáší kompletně hrazený zájezd na evropskou soutěž, která bude probíhat v září 2004 v Dublinu, v Irsku.

  Si Yue Guo a Raphael Gervais ze školy College Regina Assumpta, Montreal, Kanada ocenění MILSET (International Movement for Leisure in Science and Technology)-Expo-Sciences International award, což zahrnuje kompletně hrazený zájezd na přehlídku International Youth Science Exhibition v Drážďanech, v Německu v červenci 2004.

Úplný přehled všech příjemců cen je uveden na
www.sciserv.org/isef.

 

Fakta o Intel ISEF

Veletrh International Science and Engineering Fair, sponzorovaný společností Intel od roku 1997, je největší událostí vědy představující světu nejnadějnější mladé vědce a vynálezce. Finalisté soutěže v Portlandu byli vybráni z několika miliónů studentů, kteří se do soutěže zapojili v minulém školním roce. Vzešli z více než 65 000 studentů, kteří se účastnili více než 500 regionálních akcích přidružených k Intel ISEF po celém světě.

Veletrh Intel ISEF pořádá již 55 let nezisková organizace Science Service, jejímž cílem je prostřednictvím publikační a osvětové činnosti zvýšit pochopení a ocenění vědy mezi lidmi všeho věku. Další informace o společnosti Science Service nebo o veletrhu Intel ISEF najdete na stránkách: http://www.sciserv.org 

Sponzorování veletrhu International Science and Engineering Fair společností Intel je součástí iniciativy Intel® Innovation in Education. Tato iniciativa se zaměřuje na spolupráci se vzdělávacími institucemi po celém světě s cílem zvýšit kvalitu vědeckého a matematického vzdělání – to studentům pomůže v rozvoji myšlenkových schopností potřebných k úspěchu v ekonomice postavené na znalostech.

 

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

 

Intel a logo Intel jsou ochranné značky nebo registrované značky společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

 

* Další názvy a značky mohou být nárokovány jako vlastnictví jiných subjektů.

 

 

Váš názor Další článek: Microsoft: Vývoj Open Source je mrhání penězi

Témata článku: Fort, Calgary, Honolulu, Mario, Kentucky, Mikroskopy, Sarah, Fair, Shanghai, Engineering, Hawaii, Elizabeth, Regina, Colorado, Marie, Auto, Rose


Určitě si přečtěte

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky