Nezáleží na platformě, phishing je stejně nebezpečný pro Mac i PC

Nezáleží na platformě, phishing je stejně nebezpečný pro Mac i PC

Uživatelé počítačů Mac přicházejí díky online kriminalitě v průměru o více peněz než uživatelé PC.

Společnost ESET si zadala u Competitive Edge Research and Communications, Inc., studii o postojích, představách a zkušenostech amerických uživatelů týkajících se kyberkriminality.

§57 % uživatelů počítačů Mac si myslí, že je bezpečné používat počítač bez antivirového softwaru.

§Více než 50 % respondentů neví, že existuje phishing.

Většina respondentů si není vědoma provázanosti kyberkriminality s organizovaným zločinem. Zdaleka ne tak překvapivá je skutečnost, že většina uživatelů PC i Mac stále věří ve vyšší bezpečnost platformy Mac, i když statistiky ukazují, že uživatelé počítačů Macintosh jsou oběťmi kyberzločinců stejně často jako uživatelé PC. Nejpravděpodobnější vysvětlení tohoto fenoménu vidí Randy Abrams, ředitel technického vzdělávání ESET, v záměně šířených škodlivých kódů s kyberzločiny jako je phishing. S tím souvisí další zjištění průzkumu - více jak 50 % respondentů neví, co to je phishing.

57 % uživatelů počítačů Mac stále cítí, že je bezpečné používat počítač bez antivirového softwaru, kdežto jen 27 % uživatelů PC si myslí totéž.

Velké množství škod spojovaných s kyberzločinem je způsobeno phishingovými útoky. Ty jsou stejně efektivní, ať už používáte Mac, PC, Linux, Windows, Solaris či jakýkoliv jiný operační systém. Phishing totiž spoléhá na oklamání uživatele a nikoliv na malware či jiné zranitelnosti používaného softwaru. Mac neposkytuje žádnou speciální imunitu vůči phishingovým útokům, a proto existuje přibližně stejné procento obětí v celém spektru uživatelů.

Studie pomohla najít také skupinu uživatelů s výrazně nižší pravděpodobností, že se stanou obětí kyberzločinu. Jedná se o lidi, kteří používají jak Mac, tak i PC. Pomáhá jim nejspíš všeobecně vyšší úroveň počítačových a internetových znalostí.

Další článek: Manželka Baracka Obamy zobrazena jako opice. Google se omlouvá

Témata článku: Phishing, Uživatelé, Rand, Stejná zranitelnost, Oběť

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší