Nextra Wireless s.r.o. v tenderu na 26 GHz

Nextra Czech Republic s.r.o., součást norského telekomunikačního holdingu Telenor AS a jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů Internetu pro podnikovou klientelu v České republice, se uchází o licenci na provozování sítí FWA v pásmu 26 GHz.
Nextra Wireless s.r.o. v tenderu na 26 GHz
Nextra Czech Republic s.r.o., součást norského telekomunikačního holdingu Telenor AS a jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů Internetu pro podnikovou klientelu v České republice, se uchází o licenci na provozování sítí FWA v pásmu 26 GHz. Pro účely výběrového řízení a provoz FWA sítě v případě získání licence založila Nextra Czech Republic s.r.o. 100% dceřinnou společnost Nextra Wireless s.r.o. Důvodem je snaha oddělovat podnikatelské aktivity v jednotlivých oborech telekomunikací v rámci holdingu Telenor AS. Ten působí prostřednictvím svých dceřinných společností ve více než 30 zemích světa a patří mezi nejvýznamnější telekomunikační firmy v Evropě, především pak v odvětví satelitních komunikací, mobilních komunikací a Internetu. V České republice patří mezi nejvýznamnější norské investory. Vedle Nextra Czech Republic s.r.o., která nedávno koupila jednoho z největších českých poskytovatelů Internetu pvt.net (internetová divize PVT, a.s.), zde působí jeho další dceřinná společnost Telenor Česká republika s.r.o. (majoritní postavení na trhu satelitních komunikací), vedle toho vlastní podíl ve společnosti Inform Katalog a konzultační firmě DCIT. Společnost Nextra Wireless s.r.o. je další strategicky významnou investicí holdingu Telenor AS na českém trhu.

Cílem společnosti Nextra Wireless s.r.o. je zpřístupnit prostřednictvím FWA sítě připojení k Internetu a další vysokokapacitní služby především menším a středním firmám, které jsou v současné době nejvíce omezeny vysokou cenovou hladinou podobných služeb. V této souvislosti zvolila Nextra Wireless s.r.o. velmi vstřícnou cenovou politiku. Vychází přitom ze zkušeností své mateřské společnosti Nextra Czech Republic s.r.o. (ta například již při svém vstupu na český trh v roce 1998 snížila ceny pevného připojení v průměru o 40 % a inspirovala tak ostatní poskytovatele) a z celosvětové strategie holdingu Telenor AS, který je jedním z nejlevnějších telekomunikačních operátorů v Evropě. Svou cenovou politikou se například výrazně zasloužil o skutečnost, že Norsko je zemí s největší penetrací ISDN linek na světě, rovněž vykazuje druhou největší penetraci mobilních telefonů na světě a je zde více uživatelů Internetu v poměru k počtu obyvatel než ve Spojených státech. Norské telekomunikační prostředí, zejména pak současná podoba tamního telekomunikačního zákona a způsob regulace trhu, jsou považovány za nejprogresivnější v Evropě.

Nextra Wireless s.r.o. disponuje prostřednictvím své mateřské společnosti Nextra Czech Republic s.r.o. funkční technickou infrastrukturou (53 přístupových bodů na Internet, celorepublikový přístup přes Internet 2000, bezdrátová síť ve 20 městech, celoevropská páteřní síť Nextbone) a silnou obchodní sítí (10 obchodních zastoupení po celé republice). Je proto schopna v největších městech zprovoznit FWA síť a připojit první zákazníky již měsíc po udělení licence. Využije přitom zkušeností a kapitálového i personálního zázemí holdingu Telenor AS, který disponuje FWA licencemi v zahraničí a má vlastní vývojové centrum pro FWA technologie. Vedle toho například v roce 1996 realizoval pro Evropskou unii projekt CRABS, jehož cílem bylo testovat využití multimediálních aplikací pro FWA technologie.

Nextra Czech Republic s.r.o.

Nextra Czech Republic s.r.o. (dříve Telenor Internet s.r.o.) působí v České republice od roku 1998, kdy vstoupila na trh akvizicí lokálního poskytovatele Internetu, společnosti Terminal.cz se zákaznickou základnou v Praze. Během dvou let prošla díky své obchodní politice, zejména pak cenové strategii a akvizicím několika lokálních poskytovatelů Internetu (např. Oasanet, Netbrno, Meridian), velmi dynamickým vývojem. Koncem roku 1999 již byla vedoucím poskytovatelem Internetu pro podnikovou sféru v Praze. Rychlý růst završila v květnu letošního roku akvizicí pvt.net, internetové divize společnosti PVT, a.s. (bývalý Podnik výpočetní techniky). V rámci této akvizice došlo mezi společnostmi Nextra Czech Republic s.r.o. a PVT, a.s. k propojení vlastnických vztahů za účelem prohloubení spolupráce v oblasti systémové integrace a vývoje aplikací (PVT, a.s. získala podíl 9,99 % v Nextra Czech Republic s.r.o.). V současné době patří Nextra Czech Republic s.r.o. z hlediska počtu zákazníků mezi vedoucí společnosti na českém trhu v oblasti připojení k Internetu pro podnikovou klientelu. Mezi nejvýznamnější zákazníky patří Škoda Auto, Česká pošta, Český mobil, ČSOB, IPB, Reiffeisen Bank, Třinecké železárny, Aliatel, Kabel Plus, Fernet Stock, okresní úřady a střední školy ve většině okresních měst.

Nextra Czech Republic s.r.o. se orientuje převážně na podnikovou klientelu. Poskytuje řadu internetových a komunikačních služeb na bázi internetového protokolu (IP) – vedle klasických služeb souvisejících s připojením k Internetu nabízí například hlasové služby přes Internet (VOIP) či řešení pro virtuální privátní sítě (VPN). Na bázi FWA sítě poskytuje v současné době dvě služby bezdrátovými technologiemi. Jedná se o službu Nextra 2M, která je realizována bezdrátovými spoji v bezlicenčním pásmu 10 GHz, a službu Nextra Airlink poskytovanou prostřednictvím sítě bezdrátových terminálů ve více než 20 městech v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz. V současné době disponuje nejrychlejší páteřní sítí ve střední Evropě (Nextbone o kapacitě 155 Mbit/s).

Holding Telenor AS

Společnost Telenor AS vznikla v roce 1994 transformací státního provozovatele veřejné telefonní sítě v Norsku na akciovou společnost. V současné době působí prostřednictvím holdingové struktury dceřinných společností či majetkové účasti v jiných společnostech ve více než 30 zemích světa. Patří mezi nejvýznamnější společnosti v oblasti telekomunikací v Evropě, především pak v odvětví satelitních komunikací (Telenor Broadband Services), mobilních komunikací (Telenor Mobile Communications) a Internetu (Nextra AS). Vedle toho je například největším zahraničním telekomunikačním operátorem v Rusku. Celkový obrat holdingu Telenor AS v roce 1999 činil 33, 468 miliard NOK (150 miliard korun), celosvětově zaměstnává více než 20 tisíc lidí.

Váš názor Další článek: Technické ilustrace nemusíte kreslit rukou

Témata článku: Internet, Meridian, Satelitní internet, Současná doba, Současný trh, Podobná hladina, Bezdrátový internet, Nejlevnější mobilní telefony, Česká síť, Holding, Největší akvizice, Telekomunikační síť, Stock, Mateřská firma, Lokální zákon, Czech Republic, Mobilní katalog, Největší společnost, Inform


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu