NETGEAR uvádí na český trh media storage server Centria

NETGEAR uvádí na český trh media storage server Centria

Společnost NETGEAR, Inc., celosvětový dodavatel technologicky pokročilých značkových síťových řešení pro domácí uživatele, firemní sítě a poskytovatele služeb, dnes oznámila dostupnost all-in-one media storage serveru s automatickým backupem a dvoupásmovým gigabitovým Wi-Fi N900 routerem s kódovým označením Centria na českém a slovenském trhu. Špičkové multimediální zařízení vybavené šachtou pro vložení interního 3,5" pevného disku, čtečkou SD karet a dvěma USB 3.0 porty přenáší bezdrátově data rychlostí až 900 Mbit/s, nabízí maximální dosah, vzdálený přístup k osobním souborům, nepřetržité zálohování PC, Mac zařízení a obsahu SD karet či snadný bezdrátový tisk. Na největším světovém veletrhu spotřební elektroniky CES letos tento přístroj získal ocenění CES 2012 Innovations Design and Engineering Award.

NETGEAR Centria nabízí dvě modelové konfigurace: Varianta WNDR4700 bez pevného disku je již dostupná, model WNDR4720 s 2TB pevným diskem, který lze v případě potřeby nahradit i diskem s vyšší kapacitou, bude na trh uveden později. Při osazení pevným diskem představuje NETGEAR Centria nejvýkonnější současnou kombinaci datového úložiště a bezdrátového routeru na trhu.

Mezi klíčové vlastnosti zařízení NETGEAR Centria patří zejména:

All-in-one media storage server s automatickým zálohováním dat.

Integrovaný 900Mbit/s Wi-Fi router (2,4 GHz: 450 Mbit/s + 5 GHz: 450 Mbit/s) se 4× porty gigabitové LAN a 1× portem gigabitové WAN.

Šachta pro vložení interního 3,5" pevného disku.

Čtečka SD paměťových karet s možností zálohování jediným kliknutím.

Dva USB 3.0 porty pro současné sdílení více USB zařízení 10× vyšší rychlostí, než v případě portů USB 2.0 (NETGEAR ReadySHARE). Lze připojit USB tiskárnu nebo multifunkci (ReadySHARE Printer), USB externí datové úložiště či interní pevný disk (ReadySHARE Cloud) nebo USB reprosoustavu (ReadySHARE Music) pro centralizované přehrávání hudby odkudkoli v dosahu domácí sítě.

Výkonný procesor s frekvencí 1 GHz.

DLNA Media Server – spolehlivé streamování videa a hudby z interního pevného disku či externího USB datového úložiště (flash disk, pevný disk) do multimediálních přehrávačů a DLNA TV. Není třeba mít zapnutý počítač.

Kompatibilita s Apple Time Machine® – automatické zálohování, určené pro Mac počítače.

Vylepšený dosah v pásmech 2,4 GHz i 5 GHz.

Jednoduchá a rychlá instalace pro počítače i mobilní zařízení včetně Apple iPad či dalších tabletů i smartphonů díky utilitě NETGEAR Genie. Tato utilita zároveň poskytuje přehledné grafické rozhraní pro správu routeru, sledování či opravy domácí sítě a je dostupná v češtině i ve slovenštině.

ReadySHARE® Vault – automatické zálohování notebooků, PC, Mac počítačů, iPadů i dalších tabletů.

Samostatná mikrotlačítka pro vypínání Wi-Fi sítě i celého přístroje.

Rodičovská kontrola“ a filtrování stránek pro bezpečnější surfování prostřednictvím funkce Live Parental Controls (LPC):

§blokuje nevhodný internetový obsah a aplikace, lze ji spravovat odkudkoli,

§chrání připojená zařízení přímo na routeru, zabezpečeny tak jsou připojené počítače, herní konzole nebo třeba tablety včetně modelů Apple iPad.

Možnost nastavení plánovaného vypínání Wi-Fi sítě.

Push ‘N’ Connect® – snadné a bezpečné připojení dalších Wi-Fi zařízení stiskem jediného tlačítka (Wi-Fi Protected Setup, WPS).

Oddělené Wi-Fi sítě pro „návštěvníky“ (tzv. Guest networks) – síť pro neautorizované uživatele umožňuje návštěvníkům připojit se k vybraným počítačům, tiskárnám, úložištím nebo jiným zařízením domácí sítě bez přiděleného síťového hesla; majitel routeru definuje libovolnou úroveň omezení přístupu.

Funkce opakovače (repeateru).

Pokročilé podnikové bezpečnostní funkce – zařízení již ve výchozím továrním nastavení využívá zabezpečené bezdrátové přenosy, takže je Wi-Fi síť chráněna od prvního okamžiku. Podporuje šifrování WPA i WPA2, nabízí dvojitý firewall (SPI i NAT) pro účinnou ochranu proti hrozbám z internetu a poradí si rovněž s útoky typu Denial of Service (DoS).

Automatická kvalita služby (QoS) – zaručuje nejlepší možné podmínky např. pro sledování videa na internetu díky upřednostnění odpovídajícího síťového provozu před jinými přenosy v rámci domácí sítě.

Měření objemu přenesených dat.

IPv6 ready – integrovaný router je připraven na nové možnosti adresování.

Wi-Fi pro nejnáročnější uživatele

NETGEAR Centria integruje jeden z nejvýkonnějších současných routerů pro domácnosti a kanceláře, které nabízejí maximální rychlost bezdrátového přenosu dat až 900 Mb/s, špičkový dosah a prémiové funkce zvyšující uživatelský komfort. Snadno si poradí s provozem nejnáročnějších aplikací z hlediska nároků na rychlost a kvalitu sítě, jako jsou např. bezdrátové streamování 3D a HD videa, online hraním počítačových her po síti či zálohováním velkých souborů.

NETGEAR Centria poskytuje o více než 50 % vyšší rychlost oproti současné generaci routerů typu Wireless-N750 v rámci 2,4GHz frekvenčního pásma a díky rychlosti 450 Mb/s vymezené pro každé Wi-Fi frekvenční pásmo 2,4 GHz i 5 GHz dosahuje kombinované rychlosti bezdrátového přenosu dat až 900 Mb/s. Pracuje s vysoce citlivými vnitřními anténami vybavených výkonnými zesilovači, kromě maximální rychlosti tedy nabízí i mnohem větší dosah a pokrytí Wi-Fi sítě.

Široké možnosti připojení periferních zařízení

NETGEAR WNDR4500 je špičkovým produktem rovněž z hlediska výbavy – seznam pokročilých funkcí je velmi široký a přidává celé domácí síti více možností při jednodušší správě. K dispozici jsou dva USB 3.0 porty, které nabízejí 10× vyšší rychlost oproti portům typu USB 2.0; lze tak současně sdílet dvě USB zařízení nejvyšší možnou rychlostí. Uživatelé mohou snadno bezdrátově tisknout, aniž by bylo nutné kupovat tiskárnu či multifunkci se zabudovaným Wi-Fi rozhraním. Komu by připadla rychlost ukládání a načítání souborů z externích disků stále pomalá, může využít možnosti vsunout do těla přístroje interní pevný disk a vytvořit tak rychlé síťové datové úložiště.

Instalace a správa zařízení NETGEAR Centria zabere jen několik okamžiků. Není třeba používat instalační CD, protože jej lze nakonfigurovat pomocí jednoduchého rozhraní přímo ve webovém prohlížeči na platformách PC, Mac, chytrých telefonech, tabletech či dalších zařízeních.

Novinka je samozřejmě plně kompatibilní také s utilitou pro správu kancelářských routerů NETGEAR Genie. Tato zdarma dostupná aplikace založená na technologii SiteView dokáže odhalit spoustu informací o domácí síti i okolních Wi-Fi sítích, automaticky opravuje běžné síťové problémy, pomůže zvýšit bezpečnost a dosáhnout nejlepšího pokrytí Wi-Fi sítě. Model NETGEAR WNDR4700 lze pomocí této utility navíc i konfigurovat.

Rodiče, stejně jako třeba firemní administrátoři, mohou snadno určit, které webové stránky jsou svým obsahem nevhodné pro jejich děti či zaměstnance; k takovým se pak nebude možné připojit. Tuto a další funkcionality zajišťuje utilita NETGEAR Live Parental Controls, která spolupracuje se všemi zařízeními v síti včetně počítačů s Windows, Mac, chytrých telefonů nebo třeba tabletů. Je založena na technologii OpenDNS a poskytuje filtrování obsahu a nežádoucích stránek přímo v routeru. Lze rovněž nastavit časové rozmezí, po které bude internetové připojení aktivní.

Majitelé nového zařízení NETGEAR Centria mohou aktivně využívat rovněž výhod moderního cloudu. Prostřednictvím funkce ReadySHARE Cloud lze vytvořit z externího pevného nebo flash disku připojeného do USB portu nebo interního pevného disku privátní cloud pro bezpečný přístup a sdílení souborů v rámci domácí sítě či kdekoli v dosahu internetu. Není třeba zdlouhavě vybírat veřejné úložiště a nahrávat jednotlivé soubory, stejně tak odpadají obavy o nastavení soukromí nebo nenadálý výpadek dané veřejné služby. ReadySHARE Cloud umožňuje snadno určit, které soubory a složky na USB disku mohou být sdíleny a tyto sdílené soubory jsou poté dostupné z kteréhokoli počítače připojeného k internetu, stejně jako prostřednictvím stejnojmenné aplikace společnosti NETGEAR určené pro iPhone, iPad, iPod Touch a chytré telefony i tablety se systémem Android.

Na skvělém výkonu prémiového modelu NETGEAR Centria se mimo jiné podílí i 1GHz procesor.

Komplexní řešení pro práci s multimédii a zálohování dat

Studie společnosti NETGEAR odhalila, že 43 % domácích uživatelů využívá kombinovaná prostředí s počítači Apple® Mac® a PC se systémem Windows. Pro uživatele platformy Mac nabízí NETGEAR Centria podporu zálohování prostřednictvím Apple Time Machine, rozumí si také s funkcí Apple Bonjour, která umožňuje zařízením Mac, PC a dalším kompatibilním přístrojům automatické rozpoznání v rámci domácí sítě a sdílení USB tiskáren či třeba úložných zařízení. Uživatelům počítačů se systémem Windows je k dispozici snadno použitelná průběžná záloha, navíc díky ReadySHARE® Vault s pokročilými funkcemi. V případě ztráty, resp. chyby daného disku či flash paměti v PC nebo Mac počítači dokáže automatické zálohování ochránit hudební a video sbírky Apple iTunes i nenahraditelné rodinné fotografie a videa. Novinka společnosti NETGEAR samozřejmě perfektně poslouží jako jednoduché úložiště jakýchkoli dat.

NETGEAR rovněž nabízí multimediální aplikaci pro systémy iOS a Android, s jejíž pomocí mohou uživatelé využít své smartphony či tablety ke správě a streamování multimédií uložených v zařízení Centria do kteréhokoli DLNA kompatibilního zařízení. DLNA obsahuje různé standardy pro sdílení multimédií a návrhy vyvinuté organizací Digital Living Network Alliance – asociací spotřební elektroniky a technologických společností zaměřených na zjednodušení a zpřístupnění sdílení multimedií mezi různými koncovými zařízeními, kam patří např. nejnovější televizory, multimediální přehrávače, tablety, počítače, tiskárny, fotoaparáty, smartphony a další spotřební elektronika. Certifikovaná DLNA zařízení dokážou automaticky najít a přehrát multimediální obsah uložený v jakémkoli jiném kompatibilním zařízení nacházejícím se v domácí síti.

Wi-Fi adaptér WNDA4100

Ideálním doplňkem all-in-one media storage serveru NETGEAR Centria je dvoupásmový bezdrátový USB adaptér NETGEAR WNDA4100, který zajistí připojení notebooků, stolních počítačů, smartphonů, tabletů a dalších multimediálních přístrojů k Wi-Fi síti rychlostí až 900 Mbit/s. Technologie Push ‘N’ Connect navíc umožňuje vytvořit bezpečné připojení Wi-Fi přístrojů jediným stisknutím samostatného tlačítka.

„Díky ultimátnímu výkonu, dosahu i funkční výbavě pokryje all-in-one media storage server Centria veškeré síťové požadavky nejnáročnějších uživatelů v domácnostech i malých kancelářích,“ řekl Aleš Mudruňka, regionální ředitel společnosti NETGEAR pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. „Centria je navíc naším prvním NASem i routerem, který obsahuje čtečku SD karet a možnost jednoduchého zálohování jejich obsahu.“

Cena a dostupnost

NETGEAR Centria, resp. model WNDR4700, je dostupný v síti autorizovaných distributorů společnosti NETGEAR za doporučenou koncovou cenu 6 800 Kč s DPH. Dostupnost a cena modelu WNDR4720 budou oznámeny později.

Více informací o zařízení NETGEAR Centria je k dispozici na webu www.netgear.cz, případně na stránkách www.netgear.com.

Další článek: Google má první aplikaci pro Windows 8 (video)

Témata článku: Chytrý model, Living, All In One Pc, USB Wi-fi, Push, USB Disk, Pokročilý uživatel, Síťová data, Wi-Fi Router, Wi-fi síť, Chytrá funkce, DLNA, Apple iPad, Síťové karty, All In One, All-in-one počítač, Dosah, Domácí síť, Pokročilá funkce, Tablet PC, Sdílený soubor, Seti, Zařízení, In Time, Připojení tiskárny k pc, Notebooky apple cena na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11