NetDirect: Téměř polovina Čechů zvažuje založení e-shopu

NetDirect: Téměř polovina Čechů zvažuje založení e-shopu

Česko je země e-shopů. Potvrzuje to i aktuální průzkum společnosti NetDirect mezi 500 respondenty, podle kterého si téměř polovina Čechů pohrává s myšlenkou založení vlastního e-shopu. Do samotné realizace se však dosud pustilo jen zhruba 5 % lidí.  Ostatní zatím nemají jasnou představu, na jaký sortiment by se měli zaměřit, častou překážkou je také nedostatek peněz a odvahy.

Růst počtu tuzemských e-shopů s největší pravděpodobností ani v příštích letech nebude stagnovat. Aktuální průzkum veřejného mínění ukázal, že 46 % Čechů zvažuje do budoucna založení vlastního internetového obchodu. Mezi lidmi do 44 let věku je to pak dokonce nadpoloviční většina. Přestože lze tento trend registrovat nejsilněji mezi mladými, ani u lidí nad 50 let nejde o výjimky. Nápad na založení e-shopu už dostala téměř třetina dotázaných ve věku mezi 54 a 65 lety.

Ženy dohánějí muže

Průzkum dále ukázal, že téma vlastního e-shopu je přece jen o něco bližší mužům než ženám. O provozování e-shopu přemýšlelo již někdy 51 % mužů, zatímco žen jen 40 %. Vlastní e-shop pak již provozuje nebo v minulosti provozovalo 6 % mužů a 3 % žen. „Muži zakládají e-shopy opravdu častěji než ženy, tento poměr se ale postupně vyrovnává. Např. stále více maminek na mateřské si zkouší založit internetový obchod a podnikat z domova,“ říká Marek Krška ze společnosti NetDirect, která se zabývá tvorbou a pronájmem e-shopů.

Finance - překážka z neznalosti

Přes velký entuziasmus jen necelých 5 % dotázaných skutečně přetavilo své plány ve skutečnost a začalo e-shop provozovat. Ostatní stále váhají, nejčastěji přitom protože nevědí, na který sortiment by se měli zaměřit. Dalších 23 % lidí pak považuje za největší překážku finance. „Samotné založení e-shopu přitom ani zdaleka není tak finančně náročné, jak si mnozí myslí. Menší e-shop lze prostřednictvím tzv. krabicového řešení pořídit jen za něco málo přes 1.000 korun měsíčně,“ říká Marek Krška z NetDirectu a dodává: „Všem, kteří váhají, bych doporučil vyzkoušet si demo e-shopu. 14 dní provozu zdarma může značně usnadnit rozhodování.“
E-shop za deset vteřin

Dalším 17 % dotázaných chybí k založení vlastního e-shopu především dostatek odvahy. Přílišná bojácnost je přitom v této souvislosti častější bariérou u mužů než u žen. 15 % dotázaných doposud nezaložilo e-shop, protože podle nich aktuálně není vhodná doba. Nejméně udávaným důvodem byla neznalost postupu založení e-shopu. Za hlavní překážku ji uvedlo jen 7 % dotázaných. „Založení e-shopu opravdu nebylo nikdy v historii snazší. Zatímco v minulosti trvala tato operace v řádech minut, nyní si lze založit a vyzkoušet vlastní e-shop v jednom kroku prakticky během několika vteřin,“ dodává Krška.

Další článek: Doba pokročila. Dnes už můžete v Javascriptu emulovat i celé Windows 95

Témata článku: Překážka, Častá operace, Tuzemský e-shop, E-shop, Shop

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší