Ness pomáhá Českému statistickému úřadu zvyšovat kvalitu služeb

Ness pomáhá Českému statistickému úřadu zvyšovat kvalitu služeb

Praha, 18.června 2007 – Společnost Ness Technologies, Inc. (NASDAQ: NSTC), globální poskytovatel IT řešení a služeb, a Český statistický úřad (ČSÚ) oznámily zahájení rozvoje dalších částí statistického metainformačního systému (SMS), který výrazně posílí kvalitu statistických služeb zajišťovaných ČSÚ, a zvýší tak prestiž úřadu v rámci České republiky i celé Evropské unie. Poskytované služby budou komplexnější, pružnější a rychlejší, což ocení ostatní úřady a organizace veřejné správy, ale i sami občané.

Požadavky Evropského statistického systému (vytvářeného v rámci Evropské unie) na kvalitu statistických dat vyžadují budování statistického metainformačního systému (SMS) jako základního stavebního kamene moderního statistického informačního systému (SIS). ČSÚ počátkem roku 2005 přijal Koncepci SIS a rozhodl o zahájení vývoje a spuštění projektu SMS, s cílem implementovat tento systém postupně ve své praxi. Předseda ČSÚ Ing. Jan Fischer, CSc., projekt zařadil mezi nejvyšší priority dalšího rozvoje ČSÚ.

„Zajištění úplných informací o statistických datech a správná interpretace těchto informací, sdílení informací a znalostí uvnitř i vně statistického úřadu, snížení náročnosti přípravy a realizace statistických úloh, zvýšení pružnosti tvorby výstupů a rychlosti poskytování informací, to jsou klíčové cíle právě zahajovaného projektu,“ řekl Ing. Jan Matějček, CSc., vrchní ředitel Sekce obecné metodiky a registrů ČSÚ.

Využití nástrojů SMS se předpokládá nejen v ČSÚ, ale postupně i na dalších pracovištích státní statistické služby. Aplikací nástrojů SMS dojde k systematickému sjednocování statistické metodiky v rámci státní statistické služby. Dosáhne se tím jednotné interpretace statistických dat a informací, zvýšení jejich kvality a v neposlední řadě i zvýšení kompatibility těchto dat mezi členskými zeměmi EU.

„Rozvoj obsahové stránky oficiální statistiky, nové požadavky na statistické informace a zejména požadavky na zvyšování kvality statistických dat zvyšují nároky na kvalitu procesů ve statistickém informačním systému,“ dodal Jan Matějček. „Vývoj statistických informačních systémů v jednotlivých zemích ukazuje na skutečnost, že metainformační systém se stává integrálním základem statistického informačního systému. Proto je naprosto zásadní realizovat tento projekt s partnerem, který má dostatečné znalosti a reálné zkušenosti – a tím pro nás Ness zcela jednoznačně je.“

„Vstupujeme do projektu SMS s více než desetiletou zkušeností z budování metainformačních systémů v oblasti statistiky a věříme, že společně s pracovníky ČSÚ vytvoříme kvalitativně nové řešení, které významně podpoří činnost ČSÚ,“ dodal RNDr. Roman Kamarýt, ředitel Business and Competence Development Ness Czech. „Uvědomujeme si významné postavení ČSU v systému veřejné správy ČR a jeho hlavní specifika a jsme velmi potěšeni, že pro realizaci tohoto projektu byla vybrána právě naše společnost.“

Váš názor Další článek: Windows Vista hry i na Windows XP? Zatím bez problému

Témata článku: Správný rozvoj, Evropský systém, Veřejná služba, SMS

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší