Ness pomáhá Českému statistickému úřadu zvyšovat kvalitu služeb

Ness pomáhá Českému statistickému úřadu zvyšovat kvalitu služeb

Praha, 18.června 2007 – Společnost Ness Technologies, Inc. (NASDAQ: NSTC), globální poskytovatel IT řešení a služeb, a Český statistický úřad (ČSÚ) oznámily zahájení rozvoje dalších částí statistického metainformačního systému (SMS), který výrazně posílí kvalitu statistických služeb zajišťovaných ČSÚ, a zvýší tak prestiž úřadu v rámci České republiky i celé Evropské unie. Poskytované služby budou komplexnější, pružnější a rychlejší, což ocení ostatní úřady a organizace veřejné správy, ale i sami občané.

Požadavky Evropského statistického systému (vytvářeného v rámci Evropské unie) na kvalitu statistických dat vyžadují budování statistického metainformačního systému (SMS) jako základního stavebního kamene moderního statistického informačního systému (SIS). ČSÚ počátkem roku 2005 přijal Koncepci SIS a rozhodl o zahájení vývoje a spuštění projektu SMS, s cílem implementovat tento systém postupně ve své praxi. Předseda ČSÚ Ing. Jan Fischer, CSc., projekt zařadil mezi nejvyšší priority dalšího rozvoje ČSÚ.

„Zajištění úplných informací o statistických datech a správná interpretace těchto informací, sdílení informací a znalostí uvnitř i vně statistického úřadu, snížení náročnosti přípravy a realizace statistických úloh, zvýšení pružnosti tvorby výstupů a rychlosti poskytování informací, to jsou klíčové cíle právě zahajovaného projektu,“ řekl Ing. Jan Matějček, CSc., vrchní ředitel Sekce obecné metodiky a registrů ČSÚ.

Využití nástrojů SMS se předpokládá nejen v ČSÚ, ale postupně i na dalších pracovištích státní statistické služby. Aplikací nástrojů SMS dojde k systematickému sjednocování statistické metodiky v rámci státní statistické služby. Dosáhne se tím jednotné interpretace statistických dat a informací, zvýšení jejich kvality a v neposlední řadě i zvýšení kompatibility těchto dat mezi členskými zeměmi EU.

„Rozvoj obsahové stránky oficiální statistiky, nové požadavky na statistické informace a zejména požadavky na zvyšování kvality statistických dat zvyšují nároky na kvalitu procesů ve statistickém informačním systému,“ dodal Jan Matějček. „Vývoj statistických informačních systémů v jednotlivých zemích ukazuje na skutečnost, že metainformační systém se stává integrálním základem statistického informačního systému. Proto je naprosto zásadní realizovat tento projekt s partnerem, který má dostatečné znalosti a reálné zkušenosti – a tím pro nás Ness zcela jednoznačně je.“

„Vstupujeme do projektu SMS s více než desetiletou zkušeností z budování metainformačních systémů v oblasti statistiky a věříme, že společně s pracovníky ČSÚ vytvoříme kvalitativně nové řešení, které významně podpoří činnost ČSÚ,“ dodal RNDr. Roman Kamarýt, ředitel Business and Competence Development Ness Czech. „Uvědomujeme si významné postavení ČSU v systému veřejné správy ČR a jeho hlavní specifika a jsme velmi potěšeni, že pro realizaci tohoto projektu byla vybrána právě naše společnost.“

Váš názor Další článek: Windows Vista hry i na Windows XP? Zatím bez problému

Témata článku: Správný rozvoj, Evropský systém, Veřejná služba, SMS


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize