Ness a LYNX vítězi první vlny slovenského projektu Elektronických služeb zdravotnictví

Ness a LYNX vítězi první vlny slovenského projektu Elektronických služeb zdravotnictví

V horizontu dvou let mají vzniknout základní pilíře elektronických služeb slovenského zdravotnictví

Ness Technologies, Inc. (NASDAQ: NSTC a TASE: NSTC), globální poskytovatel služeb a řešení v oblasti informačních technologií, a LYNX - společnost s.r.o. Košice, dodavatel bezpečnostních řešení a informačních systémů, oznamují, že expertní konsorcium pod jejich vedením se stalo vítězem veřejných zakázek, které vyhlásilo Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky (MZ SR), za účelem zabezpečení první vlny Elektronických služeb zdravotnictví, v hodnotě 32,4 milionů EUR bez DPH s dobou realizace 24 měsíců. Projekt je realizován z fondů EU v rámci Operačního programu informatizace společnosti.

NESS Slovensko, a.s., bude v tomto projektu působit v roli systémového integrátora a zastřešovat aplikační část, na kterou je z celého rozpočtu vyčleněno 17,82 milionů EUR bez DPH. Bezpečnost a infrastrukturu v hodnotě 14,58 milionů EUR bez DPH vybuduje společnost LYNX, s.r.o. s partnery.

Vítězné expertní konsorcium je tvořeno společnostmi, které mají bohaté zkušenosti se zaváděním informačních zdravotnických systémů v mnoha zemích světa. Projekt zohledňuje priority procesů poskytování zdravotní péče, jak je stanovilo MZ SR. Realizovat ho budou společnosti NESS Slovensko, a.s., a LYNX, s.r.o. s využitím technologií Cisco, Hewlett-Packard, IBM, Microsoft a dalších.

Úkolem konsorcia je v rámci projektu realizovat:

  • Národní zdravotní portál, který zajistí centrální poskytování veřejných, autorizovaných, zdravotně relevantních informací pro pacienty, zdravotnické pracovníky a další subjekty a poslouží jako vstupní brána pro národní eHealth aplikace,
  • Systém elektronického objednávání - tzv. eAlokácia, přinese zefektivnění, zjednodušení a usnadnění přístupu občanů k objednávání u lékaře, očkováním a vyšetřením,
  • Systém ePreskripcie pro elektronizaci procesů předepisování a výběru léčiv včetně expertní podpory při volbě správného léku,
  • Systém Elektronické zdravotní knížky občana (EZKO), která bude občanům a jejich ošetřujícím lékařem v této fázi na informativní úrovni poskytovat zdravotně relevantní informace (tzv. PHR).

"Ness pracoval na podobných projektech ve Spojených státech a dalších zemích pro největší zdravotnické organizace, které pokrývají celé spektrum zdravotnických služeb, v roli systémového integrátora. Na základě těchto zkušeností víme, že informatizace zdravotnictví je širokospektrální a komplexní úlohou, kterou nemůže zvládnout pouze jeden subjekt. A jinak to nebude ani na Slovensku, kde vzniklo konsorcium společností, které se mohou prezentovat rozsáhlými referencemi z oblasti zdravotnické informatiky,"říká Martin Kohout, generální ředitel NESS Slovensko, a.s. a dodává: "Jsem rád, že konsorcium je tvořeno ze společností, které mají zkušenosti z projektů v zdravotnickém odvětví, a díky nim se v tomto společensky významném procesu budeme vhodně doplňovat, abychom vytvořili funkční základ pro další kroky informatizace zdravotnictví."

"Tento projekt v rámci první vlny národního Programu implementace eHealth formuje základní pilíře informatizace zdravotnictví na Slovensku - jádro eHealth. Prosazení služeb elektronického zdravotnictví je dlouhodobý proces - národní Program implementace eHealth je plánován do r. 2018. Proto mnohé služby v rámci tohoto projektu jako prvního kroku Programu budou realizovány v pilotním nasazení pro seriózní a dlouhodobější ověření funkcionality a přínosu eHealth služeb. Přesto však budou první prototypy a ukázky viditelné a prezentované již na Národní konferenci eHealth v květnu tohoto roku,"Říká Zoltán Kollár, generální ředitel Lynx, s.r.o. "Chtěli bychom už v první etapě uvést do života elektronické služby, které občanům SR umožní lepší péči o své zdraví a informovanost o poskytnuté zdravotní péči. Zároveň chceme docílit toho, aby takto vytvořené informace a informační systémy byly zajištěny na vysoké úrovni požadované EU," dodává.

Další článek: Sledujte letový provoz nad Evropou v reálném čase

Témata článku: Rámec, Bohatá zkušenost, Objednávání, Lynx, Celá etapa, Podobná funkcionalita, Vlna, První krok, První společnost, První služba, Slovensko, Očkování


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize