Nejvýkonnější polský superpočítač s Itanium 2

Intel veřejnosti představuje nejvýkonnější polský superpočítač umístěný v gdaňském akademickém centru
Nejvýkonnější polský superpočítač s Itanium 2

Výzkumný klastr se 256 procesory Intel® Itanium® 2 by měl pracovat až desetkrát rychleji než doposud nejvýkonnější superpočítače v Polsku

 

Gdaňsk, Polsko, 21. října 2003 – Společnost Intel veřejnosti představila nejrychlejší polský superpočítač, který se nachází v Akademickém výpočetním středisku (TASK) ve městě Gdaňsk. Tento systém se skládá ze 128 serverů Optimus NSERVER a pohání jej 256 procesorů Intel® Itanium® 2. Špičkový HPC (High Performance Computing) klastr je schopen provést více než 1,3 bilionu výpočetních úkonů s plovoucí desetinou čárkou za sekundu (1,3 Teraflopu), takže se předpokládá jeho zařazení mezi deset nejvýkonnějších superpočítačů na světě v rámci oficiálního žebříčku Clusters TOP 500.* Tento výpočetní výkon znamená pro toto vědecké město v Polsku výrazné rozšíření možností, zvláště při výzkumech v oblasti chemie, biotechnologií, molekulárního modelování a CFD (Computer Fluid Dynamics).

K rozhodnutí Akademického výpočetního střediska zavést nový superklastr vedly možnosti tohoto systému v oblasti složité manipulace s daty, kde se uplatní špičkový výpočetní výkon procesorů Intel Itanium 2. Systém bude zpracovávat podrobné analýzy a modelování pro potřeby specializovaného vědeckého výzkumu probíhajícího v tomto centru. Klíčovou výhodou systému je jeho poměr cena/výkon, ale důležitý je rovněž přesně definovaný plán výroby společnosti Intel, který zaručuje podporu požadavků vědeckých a výzkumných týmů v delším časovém horizontu.

„Vědecký výzkum je celosvětově vysoce konkurenční odvětví, které klade vysoké požadavky na technické vybavení, podobně jako u těch největších komerčních podniků,” řekl Mscislaw Nakonieczny, ředitel Akademického výpočetního centra v Gdaňsku. „Historicky i v porovnání s našimi kolegy po celém světě byly naše výzkumné aktivity často omezovány zastaralým IT vybavením. Tato investice do systému s procesory Intel Itanium 2 nás posunuje na úplnou špičku v oboru. Naši vědci tak dostávají výpočetní výkon, který potřebují k rozvinutí významného vědeckého výzkumu.”

„Středisko TASK se vydává po průkopnické cestě současného světového trendu. Výsledkem je výběr tohoto nejmodernějšího technického řešení. Tento systém je první klastr s procesory Intel Itanium 2 v Polsku a jeden z největších superpočítačů v Evropě, ” řekl Stacy Smith, viceprezident a generální ředitel Intel Europe, Middle East and Africa Operations.

„Pro společnost Optimus je nejdůležitější technologický pokrok a jsme proto hrdi na svůj podíl při konstrukci tohoto výborného nástroje, určeného pro vědeckou obec v Polsku. Nejrychlejší klastr v Polsku, až desetkrát rychlejší než jeho předchůdce, vznikl ve spolupráci firem Optimus a Intel. „Jsme rádi, že se nám tohoto cíle podařilo dosáhnout při zachování výborného poměru cena/výkon – klastry s procesory Intel jsou stále populárnější, protože umožňují dosažení vyššího výkonu za přijatelnější cenu, než je tomu u proprietárních RISC systémů.” řekl Andrzej Widerszpil, prezident společnosti Optimus.

Procesor Intel Itanium 2 je druhým modelem produktové řady Itanium, která je určena pro podnikové systémy. Tyto procesory přináší výkon a ekonomickou výhodnost architektury Intel   do prostředí datově náročných podnikových, obchodně kritických aplikací a systémů pro technické výpočty.

*Další informace viz http://clusters.top500.org.

 

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

 

Intel a Itanium jsou ochranné značky nebo registrované značky společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a dalších zemích.

 

* Další názvy a značky mohou být nárokovány jako vlastnictví jiných subjektů.

 

 

 

 

 

Kontakt pro média:

 

Intel Czech                                                                           Mmd

Pavel Svoboda                                                                     Hana Kučerová

PR Specialist, CSEE                                                            Tel.: +420 224 25 15 55

Tel: +420 222 090 304                                                         Fax: +420 224 25 43 64

       +420 222 090 301                                                         Email: kucerova@mmd.cz

Email: pavelx.svoboda@intel.com

 

 

Váš názor Další článek: První výměnná síť dostane legálně práva k archivu EMI

Témata článku: Nbsp, Výpočetní výkon


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 47

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 52

Jak vypadá český revoluční digitální stát. Ministerstvo se chlubilo a ukázalo novinky

Jak vypadá český revoluční digitální stát. Ministerstvo se chlubilo a ukázalo novinky

** Portál občana a a eObčanky za sebou mají skoro rok provozu ** Ministerstvo vnitra se pochlubilo několika čísly ** Prý je to revoluce v digitalizaci státu

Jakub Čížek | 45Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch