Největší hrozby a potenciálně nevyžádané programy za 1. Q. 2005

Praha - McAfee, Inc. (NYSE: MFE), celosvětový lídr v oblasti řešení Intrusion Prevention (prevence proti nežádoucímu vniknutí) a Risk Managementu (řešení správy rizik), informoval o nejčastěji ohlašovaných hrozbách a potenciálně nevyžádaných programech postihujících podniky a spotřebitele v prvním čtvrtletí 2005, které identifikoval tým McAfee AVERT (Anti-virus and Vulnerability Emergency Response Team). Tým McAfee AVERT informoval, že mobilní viry, phishing a zneužití bezpečnostních děr začínají rychle mezi hrozbami převládat a negativně ovlivňují jak spotřebitele, tak podniky. Dle AVERT týmu došlo ke stabilnímu nárůstu trojských koní a virů typu BOT, kdežto viry hromadně se šířící e-mailem pomalu mizí. Tým AVERT také prodloužil stávající trendy do příštího čtvrtletí a vytvořil výhled na celý zbytek roku.
Největší hrozby a potenciálně nevyžádané programy za 1. Q. 2005

K deseti největším nepřátelským hrozbám v prvním čtvrtletí patřily v abecedním pořadí podle identifikace McAfee AVERT: Exploit-ByteVerify, Exploit-HelpZonePass, Exploit-MhtRedir, JS/Noclose, StartPage, VBS/Psyme, W32/Mytob, W32/Sdbot (rodina zahrnující sdbot, gaobot, polybot, spybot). McAfee AVERT zaznamenal, že viry hromadně se šířící e-mailem, včetně rodin Bagle, Netsky a Mydoom, jsou také často hlášeny.
 
McAfee dále rozšířil svoji analýzu zranitelností a možných bezpečnostních děr pro rok 2005.  Bezpečnostních děr bylo za první čtvrtletí 2005 objeveno více než 1000.To je přibližně o 6 procent více než v prvních čtvrtletí 2004. Tým AVERT zaznamenal více než 200 000 hlášení o různých útocích zneužívajících bezpečnostní díry.
 
Hackeři a tvůrci virů soustředí své úsilí na oznámené zranitelnosti a těží z toho, že některé počítače nemají nainstalované záplaty nebo aktualizace. Tým AVERT odhaduje, že přibližně 50 a více procent počítačů připojených k internetu nemá  v tuto chvíli správně nainstalované záplaty, které by tyto útoky zastavily.

V tomto čtvrtletí tým AVERT rozlišil hrozby, které jsou škodlivé, a které nejsou škodlivé. Uživatelé přesto požadují, aby McAfee dále detekoval neškodné hrozby, v podnikovém nebo spotřebitelském prostředí často nazývané potenciálně nevyžádané programy.

Technologiemi McAfee a zákazníky AVERT byly nejčastěji identifikovány následující neškodné, potenciálně nevyžádané programy (v abecedním pořadí): Adware-BB, Adware-DFC, Adware-Gator, Adware-Rblast, Adware-180 SearchAssist, Adware-Searchcentrix, Downloader-KL, Downloader-UI, IPSentry.
McAfee AVERT se soustřeďuje na několik klíčových oblastí a očekává, že ve zbytku roku 2005 dojde k jejich nárůstu.

Potenciálně nevyžádané programy dále na vzestupu: Z dat sesbíraných od více než 5 milionů uživatelů VirusScan On-line vyplývá, že 1,5 milionu těchto systémů hlásilo přítomnost adware (programů šířících reklamu).  Z těch počítačů, které hlásily přítomnost adware, měl každý v průměru nainstalované 3 různé reklamní programy.

Phishing a krádeže identit vyvolávají obavy: Phishing (podvodné e-maily) byly jedním z hlavních zdrojů obav v roce 2004 a bude tomu tak i nadále v roce 2005. Mnoho těchto útoků je ve zvýšené míře cílených a používají špehovací programy (spyware) a programy pro krádeže hesel, které se zaměřují na určité banky.

Skupina Anti-Phishing Working Group, oborové sdružení, ke kterému se McAfee nedávno připojilo, aby pomohlo v boji proti krádežím identit a podvodům, hlásilo v únoru 2625 aktivních phishingových webů. http://antiphishing.org/APWG_Phishing_Activity_Report_Feb05.pdf
 
To je o 50 % více oproti poslední zprávě, publikované v prosinci 2004. Tým AVERT zaznamenal nárůst pokusů o phishing ve stejném období. Docházelo  k průměrnému růstu 25 % měsíčně.

Mobilní viry se ukazují být vážnou hrozbou: V posledních několika letech zaznamenal AVERT potvrzení koncepce virů – trojských koní a červů – na několika mobilních platformách. Ve stejnou dobu se nevyžádané a stále komplexnější komerční zprávy vyskytující se na internetu, začaly objevovat ve zvýšené míře také v mobilních sítích. Použití technologie chytrých telefonů (smart phone) sehrálo velmi důležitou roli v přechodné fázi od víceúčelových, napůl přenosných PC k „přenosným“ zařízením, které se vejdou do dlaně jedné ruky. Se zvýšenou konektivitou chytrých telefonů tudíž tým AVERT očekává přechod ke konvergovaným zařízením. Od čtvrtého čtvrtletí 2004 až dodnes dochází k dramatickému nárůstu škodlivého softwaru pro operační systém Symbian, který se zaměřuje na chytré telefony a mobilní telefony. Výzkumníci AVERT vystopovali v posledním čtvrtletí 2004 pět zástupců mobilního škodlivého softwaru  a nyní jich je rozšířeno až 50.    

Doporučení AVERT
Aby se vyhnuli výše zmíněným hrozbám, doporučuje tým McAfee AVERT podnikům a spotřebitelům, aby neustále aktualizovali definice virů, instalovali nejnovější bezpečnostní záplaty, používali nejnovější spamové filtry a implementovali vícevrstvý přístup k odhalování a blokování útoků. Více informací a řešení, které mohou podnikům i zákazníkům pomoci zajistit stálou bezpečnostní ochranu, naleznete na www.mcafee.com

Laboratoře McAfee AVERT jsou jednou z nejlépe hodnocených organizací zaměřených na výzkum virů a zranitelnosti na světě. Zaměstnává odborníky ve čtrnácti  zemích pěti kontinentů. McAfee AVERT spojuje prvotřídní kvalitu výzkumu nepřátelských programů a antivirů s profesionalitou výzkumu prevence nežádoucího vniknutí a zranitelnosti systémů, který provádějí organizace McAfee® IntruShield®, McAfee® Entercept® a McAfee® Foundstone® Professional Services. McAfee AVERT chrání zákazníky poskytováním léčebných prostředků, vyvinutých společným úsilím výzkumníků McAfee AVERT a technologie McAfee AVERT AutoImmune, které používají pokročilou heuristiku, generickou detekci a technologii ActiveDAT pro vývoj léčebných prostředků pro dříve neznámé viry.
 
Informace o společnosti McAfee Inc.
Společnost McAfee Inc. se sídlem v Santa Clara v Kalifornii je lídr v oblasti řešení  Intrusion Prevention a Risk Managementu. McAfee dodává inovativní a osvědčená řešení a služby,  které chrání systémy a sítě po celém světě.  S  vysokými odbornými znalosti firmy McAfee z oboru bezpečnosti mohou zákazníci z řad domácích uživatelů, podniků, vlád i dodavatelů poskytujících servisní služby blokovat útoky, předcházet narušení a průběžně sledovat i zlepšovat svoje zabezpečení. www.mcafee.com

Váš názor Další článek: Netcraft nabízí protirhybářské nástroje pro Firefox

Témata článku: Smart Phone, Stejná zranitelnost, Nejlépe hodnocené mobilní telefony, Adware, Bezpečnostní díra, Spybot, Podnikové cílení, Chytrý telefon, Downloader, Working, Gator, Pokročilý výzkum, Nejnovější rodina, Nejnovější zpráva, Chytrý phishing, Chytré mobilní telefony, Doporučené pořadí


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky