Nejlepší program pro záznam stisku kláves

Přehled o tom, co vy sami nebo někdo jiný píše na vašem počítači, získáte použitím softwaru, který zaznamenává stisk jednotlivých kláves. Jedná se o tzv. keylogger. Který je nejlepší použít?

Software pro záznam pohybu na klávesnici může sloužit k různým účelům. Z hlediska bezpečnosti jej lze použít jak k defensivním, tak i k ofensivním účelům. Využívání programů ke krádežím citlivých údajů někoho jiného je samozřejmě ilegální a redakce Živě.cz před ním důrazně varuje. Při vlastní obraně je ale možné získat velice dobrý přehled o tom, kdo kdy a jak používal váš počítač po dobu vaší nepřítomnosti.

Sledujte výběry nejlepších programů pro různé činnosti (RSS)

Dá se takto samozřejmě monitorovat i vaše vlastní aktivita. Vyhledáte si zpětně, co jste kam psali, komu co odeslali a v případě, že vám po delší práci spadne textový procesor bez uložení obsahu, teprve oceníte schopnosti keyloggeru. V naší nabídce naleznete programy různých licencí, různých velikostí i různých schopností. Vyberete si tak dle vlastních požadavků ten nejlepší.

All in One Keylogger

Mezi širokou veřejností asi nejznámější program pro záznam stisku kláves. Je typický svým snadným ovládáním v uživatelsky příjemném prostředí. Aplikace se dle nastavení automaticky spustí se startem systému a ihned dojde k jejímu skrytí tak, že ji nezobrazí ani Správce úloh. All in One Keylogger navíc není pouhým malým keyloggerem, ale zvládá monitorování i dalších aktivit.

all-in-one.jpg

Umí zaznamenávat obrázky obrazovky, sledovat aktivitu ve webových prohlížečích, monitorovat komunikaci v klientech pro instant messaging a také zachycovat zvuky z připojeného mikrofonu v nastavitelných intervalech či při různých příležitostech, což už je výrazná „špehovací“ funkce. Pořízená data dokáže program uložit na vybrané místo na disku, na síti či na FTP server. Za používání aplikace ale musíte jejím autorům zaplatit.

Actual Keylogger

Další velice známý nástroj pro zaznamenávání úderů na klávesnici. Ty poté uloží do zašifrovaného textového či html souboru, případně je zašle po lokální síti, přes e-mail či na FTP server. Kromě klávesnice zaznamenává i změny na disku, internetové připojení, navštívené webové stránky, vypnutí a zapnutí počítače atd. Samozřejmostí je skrytý chod i ochrana heslem, takže k získaným datům i nastavení programu budete mít přístup pouze vy. I tento program je placený, takže nelimitovaná verze vás bude něco stát.

actual.gif

KeySnitch

Nyní se dostáváme k programu, který se od výše uvedených produktů liší tím, že je možné jej užívat zdarma a dokonce i v českém jazyce. Sleduje samozřejmě údery na klávesnici, přičemž záznamy posílá e-mailem či na FTP. Lze také nastavit, aby byl log smazán po svém odeslání. Zajímavostí programu je sledování a zaznamenávání souřadnic myši při kliknutí. Díky tomu lze zpětně, i když trochu komplikovaně, vyvodit, na co uživatel počítače klikal a co otvíral.

keysnitch.png

Quick Keylogger

Další freewarový keylogger, který oplývá především příjemným uživatelským prostředím, přehledností a snadností ovládání. Zaznamenává stisky kláves, ukládá zprávy, vkládá je do přítomného kalendáře pro lepší orientaci atd. Problém poněkud spočívá v tom, že autoři aplikace nabízejí i pokročilejšího bratříčka, který je již placený. Hlavní omezení Quick Keyloggeru tkví v jeho nedostatečném ukrytí před pátrajícími antiviry či specializovanými anti-keyloggery, na což autoři programu sami upozorňují.

quick.jpg

Emsa Save My Work

Program, který je již podle názvu jiným produktem s odlišným zaměřením, než ostatní zde popisované. Emsa Save My Work nemá ambice být bezpečnostním programem, který ze skrytu tajně sleduje klávesnici. Naopak pracuje zcela otevřeně s tím, že slouží jako záloha všeho napsaného pro případ, že by došlo k pádu programu či celého systému. Při vlastním psaní můžete kdykoli kliknout na ikonu programu v nástrojové liště a nechat si zobrazit, co jste napsali, případně to také zkopírovat. Využívat jej můžete zcela zdarma.

emsa.png

ActivityMon Home/Family

Program určený k pokročilému a všestrannému sledování dění na počítači. Kromě klasického zaznamenávání stisku kláves jde ještě dál a monitoruje přihlašování a odhlašování jednotlivých uživatelů, spouštění i vypínání počítače, navštívené webové stránky, spuštěné procesy a práci uživatele s nimi a také detekuje připojená zařízení. Navíc zvládne i snímat obrazovku nebo její část a chránit přístup k sobě pomocí hesla a šifrování dat. Vše přitom nabízí ve velice pěkném a příjemném uživatelském prostředí a s českou lokalizací.

activitymon.png

Monitorovací systém Dozorce

Tento program českého původu slouží primárně k monitorování činnosti uživatelů i vytíženosti počítačů, které lze dokonce na dálku ovládat. Pracovat s ním lze pohodlně na lokální síti, stejně jako přes internet prostřednictvím FTP. Výsledky mohou být správci zasílány i prostřednictvím e-mailu. Sledována je celá řada činností, takže kromě stisknutých kláves získáte informace o spuštěných programech, otevřených a tisknutých dokumentech, vloženém textu do schránky, událostech provedených myší, vytíženosti procesoru i o chatové komunikaci.

dozorce.jpg

AutoHotkey

Na závěr ještě představíme alternativní program, který není svým zaměřen určen k zaznamenávání dění na klávesnici, ale při troše šikovnosti se k tomu dá využít. AutoHotkey je známý všem, kteří si nastavují vlastní sady klávesových zkratek pro ovládání systému. Tím, že program nabízí tvorbu maker či skriptíků, tak se dá v jeho prostředí napsat i takový, který bude mít za úkol od svého spuštění zaznamenávat stisknuté klávesy.

autohotkey.png 

Diskuze (36) Další článek: Týden Živě 129: IBM slaví stovku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,