NASA při vývoji nového vesmírného teleskopu využívá software postavený na otevřených standardech

22. února 2007
Jak obejít ochranu ve Windows Vista
Armonk, New York – 19. ledna 2007: Společnost IBM (NYSE: IBM) oznámila, že americká NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) pomocí softwaru IBM vyvíjí software a systémy, které budou řídit vesmírný teleskop Jamese Webba. Dalekohled nové generace, který nahradí Hubbleův teleskop, umožní podívat se blíže na počátek času a zachytit dosud nepozorované procesy vytváření prvních galaxií.
NASA při vývoji nového vesmírného teleskopu využívá software postavený na otevřených standardech

Teleskop, který by měl být do roku 2013 vypuštěn, bude studovat formování galaxií, hvězd a planet. Pomocí světelného času bude NASA cestovat ze současnosti do minulosti hluboko ve vesmíru, což jí umožní prostudovat formování úplně prvních hvězd a galaxií v počátcích vesmíru. Vznik prvních hvězd ve vesmíru bude NASA pozorovat pomocí zvláštních instrumentů optimalizovaných pro zachycování infračerveného světla.

Před téměř 20 lety, kdy vznikaly součástky a instrumenty Hubbleova teleskopu, vytvářelo software několik organizací, které pro vývoj systémů samozřejmě používaly proprietární software. Kvůli tomuto přístupu potom pro údržbu, změny a opravy součástek a instrumentů byla potřeba široká řada nástrojů. V průběhu životnosti Hubbleova teleskopu pak byly pro řešení většiny těchto problémů vyvinuty softwarové nástroje.

Software, který bude řídit systémy řízení, navigace a ovládání teleskopu (GNC), zpracování příkazů a dat (CNDH) a integrovaný modul vědeckých instrumentů (ISIM), v němž jsou umístěny čtyři hlavní instrumenty vesmírného teleskopu Jamese Webba, vyvíjejí jednotlivé vesmírné úřady různých světových zemí. Z toho důvodu bylo pro NASA stěžejní určit společnou platformu, aby nedocházelo k nákladným a časově náročným problémům se softwarem.

NASA proto dala všem zúčastněným úřadům za povinnost vyvíjet své systémy pomocí softwaru IBM, který je postaven na otevřených standardech. IBM Rational Rose Real-time je vývojový software pro vizuální modelování v jazyce UML, který funguje jako základní plán celého projektu. Umožňuje vývojářům různých systémů teleskopu přetahovat softwarový kód přímo do plánu, kde je potom automaticky k dispozici pro celý projekt.

Rational Rose Real-time pomáhá systémovým vývojářům psát aplikace rychleji a bez kompromisů v kvalitě. V každém kroku vývojového procesu – včetně generování, testování, ladění a průběžných změn kódu – tento software neustále ověřuje kvalitu projektu, aby vývoj systémů probíhal podle plánu a bez chyb. Díky tomu mohou všechny úřady, jež pracují na vesmírném teleskopu Jamese Webba, pracovat produktivněji a dodávat spolehlivý kód včas, v souladu s širšími projektovými nároky a speciálními předpisy. Některé úřady, které na teleskopu pracují, využívají také nástroje IBM Requisite Pro, IBM Rational ClearCase a IBM Rational ClearQuest, jež jim umožňují synchronizovat změny v rámci globálně rozptýlených projektových týmů, což napomáhá rychlejším inovacím.

Váš názor Další článek: Jak obejít ochranu ve Windows Vista

Témata článku: Software, Celý plán, Real, Rose, Úřad, James Bond, Zachycování, Celá planeta, Speciální nástroj, Rational, Hvězda, První planeta

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší