Národní síť CESNET2 je plně připravena na rychlost 100 Gb/s

Národní síť CESNET2 je plně připravena na rychlost 100 Gb/s

V tuzemské národní výzkumné síti CESNET2 proběhlo úspěšné testování přenosu o kapacitě 100 Gb/s. Zkoušky se prováděly mezi uzly Praha a Hradec Králové, a to jak na přímé trase o délce 159 kilometrů, tak na lince vedoucí přes Brno a Olomouc o celkové délce 631,5 kilometru. Závěr testování je jednoznačný: Optická síť CESNET2 je plně připravena na nasazení přenosové technologie 100 Gb/s, kterou poskytují jen nejpokročilejší infrastruktury. Díky pozitivním výsledkům může už letos sdružení CESNET realizovat přechod na 100 Gb/s v jádru sítě CESNET2. Na prestižní odborné konferenci WDM & Next Generation Optical Networking, která právě dnes končí v Monaku, to fóru špičkových odborníků z celého světa oznámil vedoucí oddělení počítačových sítí sdružení CESNET Václav Novák. (Více o konferenci na: http://nextgenerationoptical.com/.)

Technické parametry testů

Přenosy byly uskutečněny mezi směrovači CRS3-4S (Carrier Routing System) od společnosti Cisco Systems prostřednictvím karet, které nabízejí rozhraní PLIM (Physical Layer Interface Module) 100GE DWDM (Dense Wavelength Division Multiplex), 100GE (Gigabit Ethernet) a 10GE. Obě propojená místa pak byla připojena na vícesměrová chassis ONS15454 MSTP (MultiService Transport Platform). Vlivy přenosu se ověřovaly na sousedních optických kanálech o kapacitě 40 Gb/s. Pro ověření průběhu testování se použil generátor a analyzátor provozu 100GE SPT-3U od společnosti Spirent.

Průběh první fáze testu, kterým byla zkouška samotné optické sítě DWDM, prokázal bezchybný přenos optickým kanálem o kapacitě 100 Gb/s bez jakéhokoli nepříznivého ovlivnění sousedního 40Gb/s kanálu. Ve druhé fázi se testovala celá síť CESNET2 a výsledky byly rovněž velmi uspokojivé: Přenos byl bezchybný jak na optické, tak na síťové úrovni. Prototyp modulu PLIM s rozhraními pro 100 Gb/s DWDM pro hlavní směrovač sítě pracoval bez problémů a jeho implementace byla velmi snadná.

Ověření potřebné heterogenity

První testy přenosového systému 100 Gb/s v reálném provozu sítě CESNET2 bez jakéhokoli omezení poskytování běžných i náročných přenosových služeb provedlo sdružení CESNET ve spolupráci se společností Alcatel-Lucent již vloni v srpnu. Cílem důkladného testování produktů pro poskytování přenosových kapacit 100 Gb/s v páteřní síti bylo nejen prověření připravenosti sítě CESNET2 na významný výkonnostní skok na maximální přenosovou rychlost současnosti, ale rovněž vyzkoušení produktů od různých výrobců a ověření jejich vzájemné spolupráce.

Různorodost síťových prvků od více dodavatelů nejen zvyšuje konkurenční prostředí na trhu špičkových síťových zařízení, ale především provozovatele neomezuje při rozvoji jeho sítě a nevystavuje jej závislosti na vývojových plánech jednoho výrobce. Pro optickou síťovou infrastrukturu národní sítě CESNET2 je podpora heterogenity nutnou podmínkou pro dosažení špičkových výkonů sítě a pro její neustálé udržování na čele síťového rozvoje. Provedené testy potvrzují, že obavy provozovatelů ze složitější obsluhy a údržby heterogenního přenosového systému jsou neopodstatněné. CESNET jako předvoj síťového rozvoje je připraven nabídnout podrobné zkušenosti ze zkoušek zájemcům o spolupráci.

Multigigabitová síť CESNET2

Národní síť České republiky pro výzkum a vzdělávání CESNET2 nabízí už řadu let přenosovou kapacitu 10 Gb/s na optické infrastruktuře s využitím vlnového multiplexu, kde několik vlnových délek paralelně podporuje signály o multigigabitové rychlosti, čímž se kapacita každého optického vlákna zmnohonásobuje. Paketová síť umístěná nad fyzickou optickou infrastrukturou běží na protokolu IP. Zároveň se pracuje na hybridizaci sítě, tedy na poskytování vyhrazených optických cest (tzv. lambda služeb) přímo na optické infrastruktuře, aby ještě lépe vyhověla nejvyšším požadavkům uživatelů na rychlost a odezvu náročných přenosů.

Samotná optická infrastruktura CESNET2 je postavena na pronajatých optických vláknech a optickém přenosovém systému Cisco ONS 15454 s topologií MSTP pro zvýšení spolehlivosti a úspornosti bez transpondérů. Síť má 24 uzlů DWDM a využívá technologii multiplexorů ROADM (Reconfigurable Optical Add/Drop Multiplexor) laditelných až pro osmdesát souběžných optických kanálů s odstupem 50 GHz. Jádro páteřní sítě tvoří nejvýkonnější páteřní směrovače Cisco CRS-1/16 a CRS-3/16 s rozhraními 10 Gigabit Ethernet a OC768 pro přenos IP paketů po DWDM. Typicky se v páteřní síti dosahuje přenosové kapacity 10-40 Gb/s, ale vzhledem ke stále se zvyšujícímu objemu provozu je modernizace jádra sítě na 100 Gb/s nezbytná.

Další článek: Přibyl předposlední hřebík do rakve ACTA

Témata článku: Multiplex, Podrobné testování, Důkladné testování, Síťový provoz, Úspěšný test, Carrier, Fyzické jádro, Přímé ovlivnění, Denso, Náročný test, Transport, Gigabit, Přenos, Celá trasa


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor