Napětí mezi uživateli a IT odděleními se zostřuje

Napětí mezi uživateli a IT odděleními se zostřuje

Praha, 12. června 2007 – Téměř polovina všech koncových uživatelů v nadnárodních organizacích ve Velké Británii pociťuje rozčarování z neefektivní a bezohledné IT podpory. Vyplývá to alespoň z průzkumu firmy zadaného firmou Citrix, která působí v oblasti poskytování aplikací. 42% uživatelů si stěžuje na nevyřešené problémy, týkající se IT a na ztrátu času nutnou k nápravě problémů, zatímco 25% zaměstnanců obtěžuje, že musí kontaktovat IT oddělení, aby jej upozornili na selhání informačních technologií. V důsledku toho více než třetina uživatelů ve firmách (35%) považuje IT oddělení za brzdu, nikoli motor úspěchu firmy, jak by tomu asi mělo být ideálně.

Průzkum provedený výzkumnou společností Vanson Bourne na vzorku 100 firemních uživatelů upozorňuje na napětí mezi koncovými uživateli a personálem zodpovědným za IT.

“Je snadné pustit ze zřetele uživatelský komfort, protože IT oddělení hodnotí výkon servisních systémů IT”, říká Karl-Heinz Warum, Area Vice President Central Europe společnosti Citrix. “Problémy však existují na obou stranách barikády – firemní uživatelé jsou např. po několika telefonátech na help desk IT stejně nuceni opravit problém se softwarem vlastními silami, na druhé straně zahlcená IT oddělení čelí omezeným rozpočtům a zároveň neustále náročnějším očekáváním uživatelů.”

Pro 55% uživatelů ve firmách jsou největším předmětem stížností pomalé aplikace, 34% pak trápí naprosto nefungující aplikace. Při dotazech na to, jaký vliv na firmu měla nepřístupná aplikace, 68% respondentů uvedlo, že to považují za podstatný problém. Nedostatečná možnost sledovat poskytování, výkon a dostupnost kritických podnikových aplikací je příčinou toho, že mnoho firem zápasí s nespokojeností koncových uživatelů.

Sledováním a měřením výkonu a dostupnosti aplikací a IT služeb z pohledu koncového uživatele mohou firmy zlepšit produktivitu v celém podniku. Řešení pro monitoring koncových uživatelů poskytují IT organizaci data a nástroje k aktivnímu řízení celého spektra aplikací a identifikují problémy ještě předtím, než jsou znatelné pro koncového uživatele.
“Když musí personál IT spoléhat na uživatele, aby se dozvěděl o problémech s výkonem aplikací, jde často jen o dohady a odhady jak se dobrat jejich řešení”, pokračuje Karl-Heinz Warum. “To může být neefektivní, neproduktivní a v mnoha případech pro firmy i drahé”.

Výzkum britské firmy Burton Group uvádí, že jeden telefonický dotaz na IT help desk stojí mnohde 12 až 25 liber. Náklady na sníženou produktivitu a nespokojenost zaměstnanců však mohou být ještě mnohokrát vyšší.

Témata článku: Help, Celá organizace, Area 51, Trap, Bourne, Koncový uživatel, Drahá společnost, Central, Burton, Area, Uživatelé, Heinz

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje