Nápad roku: operační systém pro seniory

Nápad roku: operační systém pro seniory

Ve čtvrtém ročníku soutěže Vodafone Nápad roku 2011, která vybírá nejlepší podnikatelské záměry v Česku, vyhráli Petr Kunc a Martin Novák s webovým operačním systémem pro seniory Celebrio. Druhý se umístil Luboš Harník s projektem ekologické parní kogenerační jednotky a na třetím místě skončil Petr Hubáček s projektem online poradce pro životosprávu Motivátor.cz. Speciální kategorii Potenciál vyhrála sociální sít BookFan.eu. Celkem se do letošního ročníku přihlásila téměř stovka projektů.

„Počet přihlášených projektů se oproti loňsku mírně zvýšil, ještě více však vzrostl jejich rozsah a kvalita zpracování. Více jak polovina projektů byla internetového charakteru, což je ovlivněno jak rostoucí oblibou internetu, tak i relativně nízkými bariérami vstupu do odvětví,“ říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.

Za celkově nejlepší podnikatelský záměr vybrala porota projekt webového operačního systému Celebrio, který byl vytvořen na technologiích Microsoftu speciálně pro lidi se zhoršeným zrakem nebo strachem z počítačů. Využití tak nalezne především mezi seniory, kteří budou moci počítač s tímto systémem díky velkým ikonám a jednoduchým programům ovládat jedním prstem. Vedle hlavního ocenění vyhrál projekt Celebrio také cenu Ekonom Student podnikatel pro nejlepší studentský projekt.

Klepněte pro větší obrázek

„Jednoznačně nejvíc nás ze všech projektů zaujal operační systém pro seniory Celebrio, díky kterému mohou senioři a lidé se zhoršeným zrakem nebo motorikou velmi snadno pracovat s počítačem. Ocenili jsme hlavně snahu podnikatelů přiblížit moderní technologie seniorům, kteří jsou v této oblasti často neprávem opomíjeni,“ říká členka poroty soutěže Monika Hovorková, viceprezidentka pro značku a komunikaci ve společnosti Vodafone.

Na druhém místě se umístil projekt zaměřený na vývoj a výrobu moderních vysokootáčkových parních motorů a jejich využití v kogeneračních jednotkách, které umožňují výrobu dvou forem energie z jednoho druhu primárního paliva. Tyto jednotky bude možné využít například jako energetické systémy domů, záložní zdroje na dřevo a slunce nebo pro přímý pohon jiných strojů.

Třetí místo obsadil projekt Motivátor.cz, profesionální online poradce pro zdravý životní styl, který může dohlížet na jídelníček uživatele a jeho pohybovou aktivitu a průběžně mu radit. V praxi tak může nahradit výživové poradce, protože uživatelům pomůže dodržet stanovenou zdravou životosprávu a tím se zbavit například přebytečných kil.

Vedle hlavní ceny Vodafone Nápad roku 2011 a speciální kategorie Ekonom Student Podnikatel byl vyhlášen také vítěz kategorie Potenciál pro projekt s největším tržním potenciálem. Stal se jím projekt BookFan.eu Michala Juhase, který se v celkovém pořadí umístil čtvrtý. Jde o sociální síť, která přináší uživatelům knižní doporučení na základě osobních preferencí, sleduje literární dění jak doma, tak ve světě, a zprostředkovává nákup více jak 30 tisíc českých a slovenských knižních titulů.

Do čtvrtého ročníku soutěže Vodafone Nápad roku 2011, jehož výsledky byly vyhlášeny ve středu večer na Vysoké škole ekonomické v Praze a zveřejněny na stránkách www.napadroku.cz, se přihlásilo celkem 97 projektů. Nejlepší z nich vybrala desetičlenná porota složená ze zkušených podnikatelů, manažerů, investorů i zástupců médií. O úspěchu projektu rozhodovaly různou vahou kritéria jako proveditelnost v praxi, kvalita zpracování, originalita a potenciál dalšího růstu. V rámci finálového kola byly navíc hodnoceny i osobní charakteristiky předkladatelů.

Autoři deseti nejlepších projektů v kategorii Nápad roku a vítězní autoři projektů ve speciálních kategoriích získali hodnotné ceny. Každý nápad bez ohledu na umístění má navíc po soutěži možnost získat investici ze strany investora, která může dosáhnout výše až pěti milionů korun.

Čtvrtý ročník soutěže Vodafone Nápad roku 2011, kterou vyhlašuje Institut rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické v Praze, proběhl pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka. Titulárním partnerem letošního ročníku soutěže je společnost Vodafone. Hlavními partnery jsou společnosti Deloitte a ANECT.

Více informací o soutěži naleznete na stránkách www.napadroku.cz

Další článek: Fígle pro Google: vyhledávejte na vyšší úrovni

Témata článku: Pohybová energie, Projekt, Martini, Osobní váha, Speciální systém, Doporučené pořadí, Primární projekt, Vodafone, Martin, Nejlepší místo, Pohon, Senior, Zdravý člověk, Moderní stroj, Profesionální počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 109

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 250


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky