Nákupů přes internet přibývá, před Vánocemi frčí parfémy

Nákupů přes internet přibývá, před Vánocemi frčí parfémy

Tuzemské e-shopy registrují letos v předvánočním období více objednávek, než tomu bylo loni. A to navzdory předpokládané hospodářské krizi. Utahování opasků českých spotřebitelů se tak alespoň na internetu zatím nekoná. Během listopadu a prosince roste online poptávka o stovky procent, oblíbené jsou před Vánocemi tradičně parfémy.

Zájem spotřebitelů o nákup přes internet roste v České republice každým rokem. Zatímco loni v tuzemsku proběhlo více než tři milióny transakcí ve více než deseti tisících e-shopech, letos bude toto číslo podle prodejců opět překonáno. Přestože se Česká republika zatím nemůže porovnávat se státy jako je Dánsko či Holandsko, kde přes internet nakupuje více než polovina lidí, statistiky jasně deklarují současný trend. Pro nákup na internetu hovoří pohodlí domova, nižší ceny a neomezená možnost výběru zboží.

Nejlukrativnějšími měsíci z hlediska obchodů na internetu jsou tradičně listopad a prosinec, během nichž prodejci registrují více než třetinu obratu celého kalendářního roku. Nabídky e-shopů proto přicházejí s nejrůznějšími akcemi zaměřenými především na období Vánoc. „Toto období je pro nás samozřejmě stěžejní. Zákazníci projevují zvýšený zájem prakticky o všechno zboží, nejvíce se však prodávají speciální dárkové sady a každoročně značkové parfémy,“ uvedl Martin Rozhoň, ředitel společnosti Vivantis a.s., která kromě e-shopu Parfemy.cz provozuje například obchody Krasa.cz, Hodinky.cz či Sperky.cz.

Parfémy jsou dlouhodobě jedním z nejpopulárnějších vánočních dárků. Potvrzují to nejen prodejní statistiky, ale i množství e-shopů, které je v České republice nabízí. Zákazníci si v současné době mohou vybrat z takřka čtyř set internetových parfumerií. „Letos nám začalo předvánoční období opět o něco dříve než loni. Parfémy jsou typickým dárkovým, a tedy i vánočním, zbožím. Oproti běžnému roku tedy jejich prodej o Vánocích vzroste až o 700 %,“ vysvětlil Daniel Kopecký, obchodní ředitel největší tuzemské internetové parfumerie Parfemy.cz. „Přestože jsou prodeje vyšší než loni, zájem o konkrétní produkty se příliš nezměnil. Nejpopulárnějšími značkami jsou tradiční parfémy z dílny Lanvin Paris, Hugo Boss, Dolce&Gabbana či Lacoste,“ doplnil.

Přestože je nákup přes internet v České republice stále populárnější, zákazníků v kamenných parfumeriích před Vánocemi neubývá. A to přesto, že ve prospěch internetu hovoří nižší cena značkových parfémů. „Předpokládáme, že na tom budeme lépe než v roce 2007. Kamenné prodejny totiž mají oproti internetu nesporné výhody. Zákazník vždy obdrží přesně ten druh zboží, co si objednal, a to bez čekání a rizik s doručením. To v případě některých e-shopů neplatí. Některé internetové prodejny navíc neodborně manipulují se zbožím, nabízejí napodobeniny, nebo zboží s prošlou trvanlivostí, což se u seriózního obchodníka nikdy nemůže stát,“ vysvětlil Radek Voňavka, obchodní ředitel společnosti FAnn Retail, a.s. „Samozřejmě se nám stává, že si někteří zájemci přijdou parfém pouze vybrat, nechají si ho představit, a pak si ho koupí levněji na internetu. Nejedná se však o stálé zákazníky, ale o náhodné návštěvníky. Stálí zákazníci nedají na kamenné parfumerie kvůli značkovým dárkům dopustit,“ dodal.

Cena je v případě parfémů nejčastějším faktorem při rozhodování tuzemského spotřebitele. Ve snaze získat zákazníky z kamenných obchodů a konkurenčních e-shopů pracují internetoví prodejci s nízkou marží a nabízejí stále nižší ceny. Neseriozní prodejci tak činí na úkor kvality, což internetovému obchodování neprospívá. „Je velmi důležité, aby byli zákazníci obezřetní. Měli by nakupovat pouze u seriozních prodejců, kteří mají dostatečné skladové zásoby a jsou schopni zboží dodat v termínu a samozřejmě neporušené,“ připomněl Martin Rozhoň s tím, že zárukou bezproblémového nákupu by měl být pro zákazníka certifikát APEK, který stvrzuje, že certifikovaný obchod dodržuje základní pravidla bezpečného nákupu.

Jak eliminovat rizika při nákupu na internetu:
a) Důkladně se seznamte s podmínkami transakce.
b) Ujistěte se, zda vám společnost nabízí dostatečný servis při řešení problémů.
c) Zjistěte si o společnosti co nejvíc informací, ověřte si, zda je společnost evidována v obchodním rejstříku (např. www.justice.cz)
d) Ověřte si, že má společnost funkční adresu a kontaktní telefonní čísla jsou aktivní.
e) Vezměte v úvahu, zda si objednáváte zboží od tuzemské společnosti, nebo zahraniční (v případě zahraniční společnosti může být mnohem komplikovanější uplatňovat případné reklamace).
f) Zjistěte si, zda platba za zboží zahrnuje balné, dopravu, recyklační poplatky a další výdaje.
g) Zeptejte se, kdy vám bude zboží dodáno.
h) Zacházejte se svými osobními údaji obezřetně a uvádějte jen ty skutečně nezbytné (není důvod, aby po vás prodejce žádal například číslo občanského průkazu).
i) Jestliže prodejce má kontaktní e-mailovou adresu na některé z bezplatných domén (seznam.cz, centrum.cz, yahoo.com, atd.) považujte jej za neseriózního a neobchodujte s ním.

Další článek: Záruční oprava zdarma už i na notebook, který vám spadl na zem

Témata článku: Současné období, Tuzemský obchod, Shop, Hugo, Osobní doprava, Český e-shop, Nezbytný údaj, Dostatečný zájem, Český obchod, Zahraniční e-shop, E-shop, Paris, Obchodní ředitel, Tuzemský e-shop, Dolce


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu