Nabídka elektronických titulů neustále roste, měsíčně přibývají stovky knih

Nabídka elektronických titulů neustále roste, měsíčně přibývají stovky knih

Jen v prvním pololetí letošního roku přibylo v nabídce elektronických titulů přes 1 600 nových knih. Potvrzují to čísla největšího českého distributora společnosti Palmknihy. S rozšířením nabídky zároveň stoupá také prodej elektronických knih, oproti loňsku se již ztrojnásobil. V první polovině letošního roku se prodalo 62 834 knih, v roce 2012 to bylo za stejné období 17 892 eknih. Jde především o tituly z řad detektivek, které patří u českých čtenářů k nejoblíbenějším.

Klepněte pro větší obrázek

Nedostatečná nabídka eknih již není pro elektronické čtení překážkou. Stále více knih je kromě tištěné podoby k dispozici také v elektronické verzi. Jen za první půlrok letošního roku přibylo v nabídce společnosti Palmknihy 1 621 titulů. V současné době tedy mohou fandové eknih vybírat z více jak desítky tisíc knih, které firma nabízí. Rostoucí nabídka má významný dopad na trh s elektronickými knihami. Roste počet čtenářů i samotný prodej eknih. Dříve se řada čtenářů obávala přechodu z tištěné verze knih na elektronické právě kvůli slabší nabídce. „To se však mění a v nabídce eknih přibývá měsíčně kolem čtyř stovek nových titulů. A to nepočítáme různá skripta, příručky a odbornou literaturu. Zároveň začíná být běžnou praxí i vydání novinky v tištěné i elektronické verzi zároveň,“ uvedl Jiří Vlček, ředitel a zakladatel společnosti Palmknihy. Rostoucí trend bude podle Jiřího Vlčka pokračovat i v následujících letech. „V e-čtení značně kopírujeme vývoj ve Spojených státech. Tam již dnes činí podíl eknih v knižním průmyslu více než dvacet procent, u nás je to zatím lehce přes jedno procento, ale jen za letošek očekáváme výrazný nárůst,“ uvedl. V řeči čísel Palmknih by mělo jít o více než půl milionu prodaných eknih za letošní rok.

V elektronické podobě patří mezi nejprodávanější především detektivky. Žebříčkům čtenosti dlouhodobě kraluje norský spisovatel Jo Nesbo s tituly Sněhulák, Švábi či Netopýr. Mezi oblíbené patří také thrillery, fantazy a sci-fi, ale i romantika a historické knihy. V první desítce prodejnosti se tak kromě severských autorů drží i Miroslav Žamboch či František Kotleta.

Témata článku: Thriller, Elektronická kniha, Odborný titul, Letošní rok, Elektronická verze, První verze

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí