Na Invexu byl představen nejrychlejší osobní počítač v České republice, poháněný třemi miliardami tranzistorů

Na Invexu byl představen nejrychlejší osobní počítač v České republice, poháněný třemi miliardami tranzistorů

Společnosti Comfor, Intel, nVidia a další partneři na veletrhu Invex - Digitex představili nejmodernější počítačovou technologii, která bude tento rok uvedena na český trh. Hlavní novinkou je počítačový čip Intel Penryn, jenž disponuje nejvyšším možným výkonem pro osobní počítače. Dosažení úctyhodného výkonu systému umožňují čtyři výpočetní jádra procesoru a více než tři miliardy tranzistorů, obsažené v čipu a třech výkonných grafických kartách.

Superpočítač rovněž zvládne ty nejnáročnější 3D aplikace a počítačové hry, a to i díky grafickým kartám od společnosti nVidia. Představen byl také energeticky nejúspornější počítač, ECO PC, jenž spotřebuje méně energie než obyčejná žárovka. Součástí expozice byla ukázka unikátního designu osobních počítačů nejen pro hráče a „Digitálního obýváku“. Ten představuje multimediální počítačové centrum X-Play, které umožní pracovat, hrát hry či zvládnout jakoukoli práci s multimédii.

Nejvíce tranzistorů pohromadě – nejvyšší výkon

Počet tranzistorů v počítačových čipech se podle takzvaného Moorova zákona zdvojnásobuje zhruba každé dva roky. Zároveň s tím razantně roste výkon a možnosti počítačů. Ty požadují stále náročnější uživatelé, kteří chtějí využívat nejmodernější technologie, hrát graficky propracované hry a pracovat s multimédii, třeba zpracovávat domácí video ve vysokém rozlišení. Poptávka však roste i po dalších funkcích, například po zabezpečení počítače a spolehlivém bezdrátovém připojení k internetu. Podstatná je též snaha uspořit energii. Společnost Intel, výrobce počítačových čipů a komponentů, vychází tomuto trendu vstříc a na tuzemský trh začne koncem roku dodávat nejnovější generaci procesorů Intel Core 2, označovanou jako Penryn.

Nejvýkonnější osobní počítač kombinuje procesor Intel Core 2 Extreme s trojicí grafických karet nVidia GeForce 8800 Ultra ve verzi Extreme od společnosti XFX. Karty jsou vzájemně propojeny unikátní technologií nVidia SLI, která zajišťuje maximální možný výkon pro provoz 3D aplikací a her v novém operačním systému Microsoft Windows Vista. Celkový teoretický výkon počítače dosahuje hodnoty 2 Teraflops a celkem obsahuje více než tři miliardy tranzistorů. Takový výkon by například stačil k výpočtu 3D scény v rozlišení až čtyřikrát větším než současné FULL HD rozlišení.

„Dnes jsme poprvé představili nejrychlejší procesor v České republice Intel® CoreTM 2 Extreme postavený na jádře Penryn. Čip obsahuje čtyři jádra o rychlosti 3 GHz a má vyrovnávací paměť 12 MB, což je třikrát více, než mají současné průměrné čipy,“ řekl Pavel Svoboda, tiskový mluvčí společnosti Intel. Čip je sestaven z 820 milionů tranzistorů a je vyroben novou, 45nanometrovou technologií. Velikost 45 nm si lze představit následovně – do lidského vlasu by se na šířku vešly dva tisíce 45nanometrových tranzistorů.

Nová, 45nm výrobní technologie ve srovnání s předchozí generací zhruba zdvojnásobuje hustotu tranzistorů v čipu, což umožňuje buď zvýšit celkový počet tranzistorů, a tím zvýšit také rychlost, nebo snížit rozměr procesoru. Menší rozměry tranzistorů se odrážejí i v nižší spotřebě, což snižuje aktivní příkon zhruba o 30 procent. Malé rozměry, nízká spotřeba a špičkový výkon dělají z procesoru Penryn takřka univerzální čip pro všechny druhy výpočetních zařízení - od kapesních internetových počítačů až po špičkové servery. Procesory Penryn jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí nejen díky nižší spotřebě, ale i vzhledem k použitým materiálům.

Nejúspornější počítač – ekologické PC

ECO PC potřebuje pro svůj provoz čtyřikrát méně energie než standardní počítač. Navíc se skládá z ekologicky šetrných komponentů s minimálním obsahem olova. „Ekologický počítač spotřebuje méně energie než padesátiwattová žárovka,“ řekl Pavel Svoboda, tiskový mluvčí společnosti Intel.

Běžný stolní počítač v průměru vyplýtvá téměř polovinu spotřebované energie, v případě serverů jde o třetinu. ECO PC dosahuje nižší spotřeby díky volbě energeticky nenáročných komponentů. Například pevný disk typu SSD spotřebuje dvacetkrát méně energie než běžně používané pevné disky. Dalších úspor bylo dosaženo použitím integrované grafické a zvukové karty. „Zatímco ECO PC spotřebuje měsíčně energii v hodnotě 19 korun, běžný počítač spotřebuje prakticky šestkrát více energie – 172 korun,“ řekl Martin Kuchař z magazínu Hwmag.cz, jenž se na projektu spolupodílel.

Digitální obývák

Multimediální počítačové centrum X−Play zastoupí v domácnosti hned osm přístrojů spotřební elektroniky - spojuje zábavu, multimédia, vyspělý audio-video systém a výkonný počítač. „Systém nabízí výkonné technologie Intel, mechaniku pro vypalování a přehrávání disků nové generace BluRay a grafickou kartu nVidia pro kvalitní přehrávání filmů v BluRay kvalitě. Součástí je i velkokapacitní pevný disk,“ popsal Martin Wanke, marketingový ředitel prodejního řetězce Comfor. Multimediální systém X-Play umožňuje sledovat televizi, nahrávat filmy, přehrávat DVD, pouštět hudbu přes MP3 přehrávač, vytvářet vlastní digitální fotoalba, poslouchat rádio, surfovat po internetu nebo hrát počítačové hry.

Design – potěšení pro oko

Počítač nemusí být nutně schovaný pod stolem. Může se stát i výstavním designérským kouskem. Společnosti Intel a nVidia představily limitovanou řadu designově unikátních počítačů určených nejen pro počítačové „fajnšmekry“. Počítač je postaven na procesoru Intel Core 2 Quad a grafice nVidia GeForce 8800 GTX.

Diskuze (2) Další článek: Invex hardwarový: Ještě je nač koukat

Témata článku: Video, Nejvyšší výkon, Běžná hodnota, Digitální film, Nenáročná domácnost, Výkonný počítač, Fotoalba, Tisková mluvčí, Nejvýkonnější SSD, Obývák, Výkonný čip, Spotřebovaná energie, Počítačové komponenty, Žárovka


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11