Na českém internetu probíhá přes porovnávače cen až třetina obchodů

Na českém internetu probíhá přes porovnávače cen až třetina obchodů

Třetina obchodních transakcí na internetu je podle odborníků realizována přes některý z porovnávačů cen. Čeští zákazníci se naučili pomocí specializovaných porovnávacích portálů vyhledávat nejen zboží, ale také služby, jako jsou zájezdy, pojištění nebo tarify mobilních operátorů. Cena zboží již navíc přestává být tím rozhodujícím kritériem pro nákup.

Čeští zákazníci si při nákupu na internetu zvykli vyhledávat a srovnávat jednotlivé nabídky ve specializovaných porovnávačích. Zatímco dříve byly porovnávače hlavně doménou maloobchodního zboží a e-shopů, stále více českých zákazníků nyní využívá on-line porovnávání také při nákupu služeb. Podle provozovatelů porovnávačů je až třetina obchodních transakcí na českém internetu realizována přes některý systém porovnání cen a parametrů nabídek.

Každý třetí zájezd je na českém trhu prodán online, přičemž porovnání jednotlivých nabídek zde hraje klíčovou roli. Očekáváme, že během několika let se bude takto prodávat většina zájezdů,“ uvedl Michal Tůma, marketingový manažer společnosti Invia.cz, která je největším online prodejcem zájezdů na českém trhu. „Až 30 % obchodů na internetu se letos realizuje přes některý z porovnávačů,“ potvrzuje rostoucí popularitu nezávislého vyhledávání a porovnávání nabídek zboží a služeb Tomáš Hodboď, marketingový manažer portálu Heureka.cz.

Provozovatelé porovnávačů pociťují stále velký tlak na cenu zboží a služeb, požadavky zákazníků se však začínají rozšiřovat. Spotřebitelé jsou nyní náročnější a začínají brát v úvahu i další kritéria. Zatímco dříve na porovnávač přicházela většina lidí již s konkrétní představou o svých požadavcích, díky vývoji porovnávačů se tento trend začíná měnit. „S rozvojem nakupování na internetu jsou lidé stále náročnější. Proto i u srovnávačů hledají údaje o přidaných službách, dopravě či informaci o certifikátech kvality,“ uvádí Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci.

Tento trend potvrzují i srovnávací portály finančních služeb. „Zákazníci nabídky pojišťoven velmi pečlivě porovnávají. Pozorujeme však, že stále větší důraz začínají klást také na další parametry, jako je například výše pojistného plnění, nebo možnosti asistenčních služeb. Pouze pro 15 % z nich je stále na prvním místě cena,“ uvádí Pavel Ronovský, ředitel internetového porovnávače pojistných produktů Top-Pojištění.cz. Dodává, že podle jeho odhadu se přes specializované porovnávače realizuje asi 75 % všech online prodejů pojistek.

Důležitost porovnávačů při nákupu na internetu dále poroste. Odborníci očekávají stále vyšší zájem zákazníků o nezávislé informace o zboží v e-shopech. Optimističtí jsou i provozovatelé porovnávačů služeb. „Porovnávače zákazníkům pomáhají především v orientaci v mnohdy spletité nabídce mobilních operátorů, navíc 90 % našich uživatelů se díky porovnání tarifů dostává k levnějším službám. Vliv porovnávačů tak bude hlavně v oblasti telekomunikací i nadále růst,“ popisuje budoucnost porovnávačů Martin Beneš, ředitel srovnávacího portálu Mobilyzator.cz, který se specializuje na nabídky telekomunikačních operátorů.

Další článek: Lenovo: Nové logo a blížící se Truck roadshow projede českými městy

Témata článku: Klíčový parametr, Doprava budoucnosti, Česká cena, Jednotlivá transakce, Český e-shop, Český zákazník


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky