Multifunkční produkty pokračují v kanibalizaci tiskáren v České republice

Praha, 25. dubna, 2005– Dle nejnovější IDC studie trh kancelářské techniky v České republice v roce 2004 vzrostl o 15,7% na celkových 465 654 kusů v hodnotě 158,69 milionu dolarů. Celkem se v České republice v roce 2004 prodalo 300 052 kusů tiskáren a 159 176 multifunkčních produktů. Zbytek trhu přestavovaly jednofunkční kopírovací stroje. Trh rostl především díky stále populárnějnějším multifunkčním produktům, které v kusech představovaly více než 34% z celkového trhu kancelářské techniky. Zatímco prodej multifunkčních produktů rostl meziročně o 123%, prodej tiskáren klesl o 5,2%. Většina výrobců kancelářské techniky v roce 2004 podporovala prodej multifunkčních produktů na úkor tiskáren. Kanibalizace tiskáren multifunkčními produkty je nejvíce znatelná v segmentu inkoustových tiskových zařízení, kde multifunkce v loňském roce přestavovaly již 40%.
Multifunkční produkty pokračují v kanibalizaci tiskáren v České republice

Nejúspěšnějším dodavatelem kancelářské techniky na českém trhu zůstává společnost HP s podílem 47,9% v počtu prodaných kusů a s podílem 35,4% v hodnotovém vyjádření. Na druhé místo se vyšplhal Canon s 16,7%. Canon v druhé půli roku přestavil tiskovou řadu Pixma, která byla na trhu velmi uspěšná. Na třetí místo se z druhého propadla firma Epson s 13,9% a firma Lexmark zůstala na čtvrtém místě s podílem přes 7% v kusovém vyjádření.

Prodej tiskáren v roce 2004 poklesl o 5,2% na 300 052 kusů a dosáhl hodnoty 71,75 milionů dolarů. Největší pokles (o 14,3%) byl zaznamenán u inkoustových tiskáren především díky dynamicky rostoucímu trhu multifunkčních produktů, které kanibalizovaly prodeje inkoustových tiskáren. Další faktor, který ovlivnil prodej inkoustových tiskáren, je posun od prodeje super low-endových tiskáren ke střední třídě a k foto-tiskárnám. Naopak nejvíce rostoucím segmentem na českém trhu byly v roce 2004 barevné laserové tiskárny, kterých se prodalo o 80% více než v roce 2003. V roce 2004 se jednotlivé technologie podílely na celkových prodejích tiskáren v České republice následovně: 64,3 % inkoustové, 27,8 % černobílé laserové, 4,6% barevné laserové a 3,3 % jehličkové.

HP, i přes znatelný pokles v prodejích, zůstává s 41,7% podílem v počtu prodaných kusů a s 50,6% podílem v hodnotovém vyjádření jedničkou na trhu s tiskárnami. Pokles prodejů HP tiskáren, především inkoustových, byl dán tím, že se firma v roce 2004 soustředila na multifunkční produkty. Naopak prodeje HP barevných laserových tiskáren dynamicky rostly. Dvojkou českého trhu s tiskárnami byla firma Canon s 19,9% v počtu prodaných kusů. Canon naopak své prodeje tiskáren o více než 27% zvýšil především díky uvedení řady Pixma. Třetí místo obsadil Epson s 15,8% podílem.

V průběhu následujících let bude trh tiskáren klesat pod tlakem multifunkčních produktů. IDC očekává, že průměrný roční pokles v příštích pěti letech bude činit 2,4% z hlediska počtu prodaných kusů, přičemž v roce 2009 se očekává prodej zhruba 265 500 kusů tiskáren. IDC předpokládá, že největší pokles zaznamenají inkoustové tiskárny. Černobílé laserové tiskárny budou čelit konkurenci ze dvou stran – ze strany multifunkčních produktů a ze strany barevných laserových tiskáren. Barevné laserové tiskárny budou i do budoucna nejdynamičtější technologií.

Trh multifunkčních produktů (MFP) v roce 2004 rostl velmi dynamicky s meziročním růstem 123,0% v kusech, ale vzhledem k pokračujícímu poklesu cen vzrostla hodnota trhu MFP jen o 40,2%. Celkem se v České republice prodalo 159 176 multifunkčních produktů v celkové hodnoté 78,79 milionů dolarů. Nejdynamičtějším segmentem trhu byla inkoustová multifunkční zařízení, která zaznamenala meziroční růst téměř 142%. Největší část trhu MFP v roce 2004 představovala inkoustová MFP s podílem 80,8%, přičemž laserová MFP tvořila zbylých 19,2%.

HP byl jasným leaderem trhu MFP s podílem 61,5%, na druhém místě se umístil Epson s 10,9% a na třetím Canon, který získal 9,4%. V segmentu inkoustových MFP byla převaha HP ještě zřetelnejší - firma zde získala tržní podíl skoro 69%.

IDC předpokládá, že trh s multifunkčními produkty zůstane v následujících pěti letech i nadále dynamický s průměrným ročním růstem přesahujícím 14%. Nejrychleji roustoucími segmenty budou inkoustové multifunkce a barevné laserové multifunkce.

O společnosti IDC
IDC je vedoucí globální poskytovatel technologických informací, průmyslových analýz, dat o jednotlivých trzích a strategických znalostí, které jsou určeny pro tvůrce, poskytovatele a uživatele informačních technologií. IDC nabízí přesné, relevantní a vysoce efektivní informace a trendové souhrny o informačních technologiích (IT), které pomáhají nejrůznějším organizacím v procesech obchodních a technologických rozhodování. IDC předpovídá vývoj na IT trzích, trendy přijímání nových technologií a technologický rozvoj po celém světě, přičemž analyzuje IT produkty a jejich dodavatele s využitím kombinace pečlivého primárního výzkumu a detailních konkurenčních analýz. IDC dodává globální průzkumy s lokálním obsahem prostřednictvím více než 700 analytiků ve více než 43 zemích světa, Zákazníky IDC jsou nejvýznamnější světoví IT výrobci, organizace, eBusiness společnosti a finanční instituce. Podrobnější informace o IDC lze nalézt na stránce http://www.idc-cema.com/.

V regionu střední a východní Evropy je IDC přítomna díky síti zastoupení v Budapešti, Bukurešti, Moskvě, Sofii, Varšavě a Záhřebu. Celá tato síť je řízena z regionálního centra v Praze. Zákazníky IDC jsou přední světoví IT dodavatelé, IT organizace a finanční sektor.

Váš názor Další článek: Registrace do soutěže bezpečnostních expertů Gatekeeper stále běží

Témata článku: Dodavatel technologií, Třetí firma, Technologická převaha, Inkoustové tiskárny canon, Tiskárny Canon, Segment, Multifunkční tiskárny canon, Sofia, Canon Pixma, Tiskárny Canon Pixma, Lexmark, Tiskárny multifunkční, Tiskárny HP, Podíl, Český trh, Třetí strana, Barevné tiskárny, Tiskárny inkoustové, Jednotlivá místa, Technologická firma, Největší dodavatel, Prodej


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu