Multifunkční produkty pokračují v kanibalizaci tiskáren v České republice

Praha, 25. dubna, 2005– Dle nejnovější IDC studie trh kancelářské techniky v České republice v roce 2004 vzrostl o 15,7% na celkových 465 654 kusů v hodnotě 158,69 milionu dolarů. Celkem se v České republice v roce 2004 prodalo 300 052 kusů tiskáren a 159 176 multifunkčních produktů. Zbytek trhu přestavovaly jednofunkční kopírovací stroje. Trh rostl především díky stále populárnějnějším multifunkčním produktům, které v kusech představovaly více než 34% z celkového trhu kancelářské techniky. Zatímco prodej multifunkčních produktů rostl meziročně o 123%, prodej tiskáren klesl o 5,2%. Většina výrobců kancelářské techniky v roce 2004 podporovala prodej multifunkčních produktů na úkor tiskáren. Kanibalizace tiskáren multifunkčními produkty je nejvíce znatelná v segmentu inkoustových tiskových zařízení, kde multifunkce v loňském roce přestavovaly již 40%.
Multifunkční produkty pokračují v kanibalizaci tiskáren v České republice

Nejúspěšnějším dodavatelem kancelářské techniky na českém trhu zůstává společnost HP s podílem 47,9% v počtu prodaných kusů a s podílem 35,4% v hodnotovém vyjádření. Na druhé místo se vyšplhal Canon s 16,7%. Canon v druhé půli roku přestavil tiskovou řadu Pixma, která byla na trhu velmi uspěšná. Na třetí místo se z druhého propadla firma Epson s 13,9% a firma Lexmark zůstala na čtvrtém místě s podílem přes 7% v kusovém vyjádření.

Prodej tiskáren v roce 2004 poklesl o 5,2% na 300 052 kusů a dosáhl hodnoty 71,75 milionů dolarů. Největší pokles (o 14,3%) byl zaznamenán u inkoustových tiskáren především díky dynamicky rostoucímu trhu multifunkčních produktů, které kanibalizovaly prodeje inkoustových tiskáren. Další faktor, který ovlivnil prodej inkoustových tiskáren, je posun od prodeje super low-endových tiskáren ke střední třídě a k foto-tiskárnám. Naopak nejvíce rostoucím segmentem na českém trhu byly v roce 2004 barevné laserové tiskárny, kterých se prodalo o 80% více než v roce 2003. V roce 2004 se jednotlivé technologie podílely na celkových prodejích tiskáren v České republice následovně: 64,3 % inkoustové, 27,8 % černobílé laserové, 4,6% barevné laserové a 3,3 % jehličkové.

HP, i přes znatelný pokles v prodejích, zůstává s 41,7% podílem v počtu prodaných kusů a s 50,6% podílem v hodnotovém vyjádření jedničkou na trhu s tiskárnami. Pokles prodejů HP tiskáren, především inkoustových, byl dán tím, že se firma v roce 2004 soustředila na multifunkční produkty. Naopak prodeje HP barevných laserových tiskáren dynamicky rostly. Dvojkou českého trhu s tiskárnami byla firma Canon s 19,9% v počtu prodaných kusů. Canon naopak své prodeje tiskáren o více než 27% zvýšil především díky uvedení řady Pixma. Třetí místo obsadil Epson s 15,8% podílem.

V průběhu následujících let bude trh tiskáren klesat pod tlakem multifunkčních produktů. IDC očekává, že průměrný roční pokles v příštích pěti letech bude činit 2,4% z hlediska počtu prodaných kusů, přičemž v roce 2009 se očekává prodej zhruba 265 500 kusů tiskáren. IDC předpokládá, že největší pokles zaznamenají inkoustové tiskárny. Černobílé laserové tiskárny budou čelit konkurenci ze dvou stran – ze strany multifunkčních produktů a ze strany barevných laserových tiskáren. Barevné laserové tiskárny budou i do budoucna nejdynamičtější technologií.

Trh multifunkčních produktů (MFP) v roce 2004 rostl velmi dynamicky s meziročním růstem 123,0% v kusech, ale vzhledem k pokračujícímu poklesu cen vzrostla hodnota trhu MFP jen o 40,2%. Celkem se v České republice prodalo 159 176 multifunkčních produktů v celkové hodnoté 78,79 milionů dolarů. Nejdynamičtějším segmentem trhu byla inkoustová multifunkční zařízení, která zaznamenala meziroční růst téměř 142%. Největší část trhu MFP v roce 2004 představovala inkoustová MFP s podílem 80,8%, přičemž laserová MFP tvořila zbylých 19,2%.

HP byl jasným leaderem trhu MFP s podílem 61,5%, na druhém místě se umístil Epson s 10,9% a na třetím Canon, který získal 9,4%. V segmentu inkoustových MFP byla převaha HP ještě zřetelnejší - firma zde získala tržní podíl skoro 69%.

IDC předpokládá, že trh s multifunkčními produkty zůstane v následujících pěti letech i nadále dynamický s průměrným ročním růstem přesahujícím 14%. Nejrychleji roustoucími segmenty budou inkoustové multifunkce a barevné laserové multifunkce.

O společnosti IDC
IDC je vedoucí globální poskytovatel technologických informací, průmyslových analýz, dat o jednotlivých trzích a strategických znalostí, které jsou určeny pro tvůrce, poskytovatele a uživatele informačních technologií. IDC nabízí přesné, relevantní a vysoce efektivní informace a trendové souhrny o informačních technologiích (IT), které pomáhají nejrůznějším organizacím v procesech obchodních a technologických rozhodování. IDC předpovídá vývoj na IT trzích, trendy přijímání nových technologií a technologický rozvoj po celém světě, přičemž analyzuje IT produkty a jejich dodavatele s využitím kombinace pečlivého primárního výzkumu a detailních konkurenčních analýz. IDC dodává globální průzkumy s lokálním obsahem prostřednictvím více než 700 analytiků ve více než 43 zemích světa, Zákazníky IDC jsou nejvýznamnější světoví IT výrobci, organizace, eBusiness společnosti a finanční instituce. Podrobnější informace o IDC lze nalézt na stránce http://www.idc-cema.com/.

V regionu střední a východní Evropy je IDC přítomna díky síti zastoupení v Budapešti, Bukurešti, Moskvě, Sofii, Varšavě a Záhřebu. Celá tato síť je řízena z regionálního centra v Praze. Zákazníky IDC jsou přední světoví IT dodavatelé, IT organizace a finanční sektor.

Váš názor Další článek: Registrace do soutěže bezpečnostních expertů Gatekeeper stále běží

Témata článku: Barevné tiskárny, Jednotlivá místa, Největší dodavatel, Canon Pixma, Dodavatel technologií, Tiskárny Canon Pixma, Třetí strana, Segment, Český trh, Multifunkční tiskárny canon, Technologická převaha, Inkoustové tiskárny canon, Tiskárny HP, Lexmark, Prodej, Tiskárny multifunkční, Podíl, Technologická firma, Tiskárny inkoustové, Tiskárny Canon, Třetí firma, Sofia


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 122

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize