Motorola zdarma zpřístupňuje knihovnu zdrojových kódů technologie AltiVec pro operační systém Linux

10. července 2003
Google čelí copyrightovým problémům
Funkce technologie AltiVec výrazně zvyšují efektivitu a propustnost procesorů pro síťové a komunikační aplikace

Praha, 7. července 2003 – Návrháři vestavěných systémů, kteří využívají operační systém (OS) Linux®, mohou nyní ke zvýšení výkonu svých síťových a komunikačních aplikací využívat technologii AltiVecTM. Společnost Motorola vytvořila a na Internetu zpřístupnila knihovnu zdrojových kódů pro funkce, které podporuje technologie AltiVec a často se v Linuxu využívají. Knihovna zdrojových kódů (jedná se o obdobu linuxových souborů string.S a checksum.S podporovaných technologií AltiVec) je určena pro vývojáře využívající OS Linux a je navržena tak, aby umožnila zvýšit efektivitu a rychlost aplikací založených na procesoru Motorola G4, který obsahuje jádro PowerPC, aniž by museli kvůli dosažení lepší výkonnosti přecházet na procesory s vyšší rychlostí.

 

Motorola prokázala, že využitím technologie AltiVec ve funkcích kopírování paměti a výpočtu kontrolního součtu pro protokoly TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol), dochází ke 100% zvýšení účinnosti centrální procesorové jednotky v rámci linuxového jádra. Při velkoobjemovém přenosu dat protokolem TCP rychlostí dosahující téměř 1 Gb/s se využití procesoru snížilo o 50 %, přičemž se vůbec nezasahovalo do linuxových implementací TCP/IP a zásahy do rutin ve vrstvách implementujících sokety byly minimální. Stávající funkce vrstvy implementující sokety byly pozměněny tak, aby volaly z nové knihovny funkce memcpy (kopírování paměti) a checksum (kontrolní součet), které podporuje technologie AltiVec.

 

„Knihovna zdrojových kódů AltiVec společnosti Motorola pomůže vývojářům zvýšit výkon jejich aplikací založených na operačním systému Linux a procesorech Motorola G4 bez nutnosti investovat do procesorů s vyšší taktovací frekvencí,“ řekl Bill Dunnigan, viceprezident společnosti Motorola a ředitel divize Motorola Computing Platforms. „V současném prostředí, které je velmi citlivé na výši nákladů, uvítají výrobci telekomunikačních a síťových zařízení zvýšení výkonu na úrovni systému, aniž by museli investovat do dalších komponent či svá řešení upgradovat. Motorola zároveň nabízí odbornou podporu prostřednictvím střediska AltiVec Center of Excellence, se kterou vývojáři urychlí uvádění aplikací pro operační systém Linux založených na procesorech Motorola G4 na trh.“

 

O technologii AltiVec

Technologie AltiVec, kterou Motorola uvedla v roce 1999, přispěla k významným zlepšením v oblasti výpočetní techniky a zpracování obrazu v řadě aplikací, od automatizace kancelářských procesů až po technologie zpracování obrazu v lékařství. Obdobného přínosu v oblasti síťového a telekomunikačního odvětví dosáhla Motorola tím, že nabídla knihovny zdrojových kódů optimalizovaných pro technologii AltiVec specifickým síťovým úlohám jako např. TCP/IP. Pomocí technologie AltiVec lze zvýšit výkon síťových a telekomunikačních systémů, od základnových stanic pro bezdrátovou komunikaci po brány pro IP telefonii či systémů pro zpracování hlasu až po vícekanálové modemy a servery VPN (Virtual Private Network).

 

AltiVec je integrální součástí hostitelských procesorů řady Motorola G4 s architekturou PowerPC. Podle srovnávacích testů umožňuje tato technologie 3- až 4násobné zvýšení výkonu telekomunikačních a síťových aplikací. Například procesor MPC7457 PowerPC vybavený technologií AltiVec nedávno dosáhl v rámci srovnávací studie EEMBC (Embedded Microprocessor Benchmark Consortium) s použitím srovnávacích testů pro telekomunikační a síťové účely nejlepších výsledků mezi všemi procesory, které jsou určeny pro všeobecné využití.

 

Technologie AltiVec nabízí funkce SIMD (Single Instruction, Multiple Data) podobné těm, které obsahují samostatné digitální signálové procesory. Prostřednictvím jednotky se 128bitovým vektorovým výkonem podporuje AltiVec zpracování dat, která jsou přenášena ve vysokofrekvenčních pásmech, a algoritmy náročné na výpočet, jako jsou ty, které se využívají v základnových stanicích mobilních sítí nebo v síťových směrovačích vyšší kategorie. Návrháři tak mohou zúročit kód vyvinutý pro procesory založené na architektuře PowerPC a zvýšit výkon pomocí technologie AltiVec, aniž by museli upgradovat hardware.

 

Cena a dostupnost

Knihovna zdrojových kódů pro operační systém Linux podporující technologii AltiVec společnosti Motorola je pro vývojáře k dispozici zdarma. Obdobu linuxových souborů string.S a checksum.S spolu s popisem procesu modifikace si lze stáhnout z www.motorola.com/altivec.

 

Další informace o technologii AltiVec získáte na adrese: www.motorola.com/mediacenter/news/detail/0,1958,2796_2274_23,00.html

 

O divizi Semiconductor Products Sector

Jako vedoucí světový výrobce řídících procesorů vyrábí divize Semiconductor Products Sector společnosti Motorola řešení typu DigitalDNA system-on-chip, která spojují svět. Naše zaměření na telekomunikace a sítě umožňuje zákazníkům vyvíjet inteligentnější, jednodušší, bezpečnější a synchronizované produkty pro osobní, pracovní, domácí a automobilové účely. V roce 2001 dosáhly tržby společnosti Motorola za prodej polovodičů po celém světě částky 4,9 miliard USD. Pro více informací o divizi SPS společnosti Motorola navštivte http://www.motorola.com/semiconductors/

 

O společnosti Motorola
Motorola, Inc. (NYSE: MOT) je předním světovým poskytovatelem integrovaných komunikačních řešení a zabudovaných elektronických řešení. Tržby společnosti v roce 2002 dosáhly 26,7 miliard dolarů. Motorola je průkopníkem v technologiích, které přispívají k lepšímu životu lidí a výrobě inteligentních zařízení. Ctí tradice, které se udržují po celou dobu existence společnosti založené před 75 lety. Pro více informací o společnosti Motorola navštivte internetové stránky na www.motorola.com nebo www.motorola.cz.

 

 

V případě zájmu o další informace prosím kontaktujte:

 

Růžena Duspivová                                      Daniela Beranová

Motorola s.r.o.                                              Herald Communications

A11485@email.mot.com                           beranova@herald-pr.cz

Tel: 221 852 101                                         Tel: 224 232 650

Fax: 221 852 195                                        Fax: 224 232 653

Klimentská 46                                              Politických vězňů 14

110 02 Praha 1                                            110 00 Praha 1

 

 

MOTOROLA, stylizované logo v podobě písmena M jsou registrovány u US Patent & Trademark Office. Všechny ostatní názvy produktů a služeb jsou majetkem jejich příslušných vlastníků.

Váš názor Další článek: Google čelí copyrightovým problémům

Témata článku: , , , , , ,