Motorola ohlašuje první produkty s technologií Bluetooth

13. července 2000
Je IDE kabel velký? Rozřezejte jej!
IBM a Toshiba mezi hlavními zákazníky v oblasti PC
Motorola ohlašuje první produkty s technologií Bluetooth
MONTE CARLO, Monako - 12. června 2000 – Společnost Motorola (NYSE:MOT) ohlašuje řadu nových produktů podporujících bezdrátovou technologií Bluetooth včetně hands-free automobilové sady. Motorola zároveň ohlašuje řadu smluv s předními výrobci osobních počítačů. IBM i Toshiba mají v úmyslu ve spolupráci s Motorolou nabízet Bluetooth v řadách jimi vyráběných osobních počítačů. Kombinací bezdrátové technologie Bluetooth s osobními počítači, příručními přístroji, mobilními telefony a v automobilech se Motorola a její zákazníci ocitají v nové éře síťových řešení krátkého dosahu.

Automobilové sady Bluetooth

Automobilová sada Motorola s technologií Bluetooth nyní sestává z integrovaného modulu, který umožňuje hladkou obsluhu telefonu v hands-free bez ovládání rukou. Bezdrátová technologie Bluetooth je navržena tak, aby časem umožňovala interaktivní spolupráci s funkcemi vozidla, jako např. se systémem odemykání dveří a palubními diagnostickými systémy vozidla. Budoucí možnosti zahrnují synchronizaci s handheldy, navigací vozidla a multimediálními systémy.

“Tato nová funkce Bluetooth doplňuje i tak již nesmírně širokou nabídku firmy Motorola,” uvedl Marios Zenios, viceprezident a generální ředitel Motorola Telematics Communications Group. “Jsme touto zdokonalenou technologií nadšeni stejně jako naši zákazníci. A to jsme teprve na začátku toho, čím může Bluetooth v autě být – mnohem víc se skrývá pod povrchem.” Automobilová souprava Bluetooth je nyní k dispozici výrobcům automobilů pro vestavby do jejich vozidel. Motorola již prezentovala uplatnění Bluetooth v automobilech mnoha předním světovým automobilkám. V průběhu roku se očekává oznámení konkrétní zakázky na Bluetooth v automobilech.

Vývoj produktu Prvními výrobky Bluetooth, které Motorola dává k dispozici, jsou PCMCIA karta a příslušenství USB, v obou případech jakési přídavky, které mají svým určením poskytnout spojovací článek pro rychlou a dokonalou výměnu informací včetně dat, hlasu, audio a dokonce i video signálu. Tak např. osobní počítač ve spojení s kapesním počítačem na bázi technologie Bluetooth zvládne bezdrátovou výměnu souborů a synchronizaci dat. Očekává se, že bezdrátová technologie Bluetooth bude považována za náhradu kabelového propojení, ale vývoj také může proběhnout směrem k důmyslnějším aplikacím, např. k sítím na jedné hierarchické úrovni (typu peer-to-peer) nebo k zasíťování osobních domén.

Motorola využívá svých odborných technických zkušeností jako hybné síly dalšího vývoje technologií Bluetooth, který představuje i pohyb směrem k ucelenějším řešením pro konkrétní zákazníky. Motorola bude ve spolupráci se svojí dceřinou společností Digianswer dodávat první generaci vestavěných řešení pro využití v osobních počítačích a jejich periferních zařízeních, např. tiskárnách a přístupových bodech k datům. Menší moduly budou k dispozici na konci tohoto roku a začátkem roku 2001.

V plánech Motoroly se rovněž počítá s čipy na bázi Bluetooth. Půjde o čipy-vysílače/přijímače a o mikroprocesory, s jejichž zaváděním v rámci svého portfolia DigitalDNA™ Motorola počítá v pozdějším období tohoto roku. Plány obsahují také začlenění funkcí Bluetooth do procesorů využívaných v kapesních počítačích a bezdrátových telefonech, což následně vyústí v jednočipové řešení obsahující jak vysílací, tak i přijímací jednotku.

Výroba příslušenství Bluetooth pro jednoduché připojení k některým bezdrátovým telefonům Motorola by měla být zahájena ještě letos. Realizace plánů na zabudování funkcí Bluetooth do některých telefonů Motorola se očekává v nejbližší budoucnosti. Bezdrátové audio příslušenství vybavené technologií Bluetooth, určené k použití v součinnosti s dvoucestnými radiostanicemi pro komerční, státní a průmyslové aplikace, bude rovněž k dispozici do konce tohoto roku.

O technologii Bluetooth

Bezdrátová technologie Bluetooth má znamenat revoluci na trhu s osobními sdělovacími prostředky, neboť zbaví uživatele nutnosti kabelového propojení. Jde o specifikaci pro menší, hospodárná řešení radiového propojení mezi mobilními počítači, mobilními telefony a další přenosnou technikou, umožňující připojení na Internet. Skupina Bluetooth Special Interest Group (SIG), složená z předních firem v oblasti telekomunikací, výpočetní techniky a sítí, je hybným motorem vývoje této technologie, kterou také zavádí na trh. Bluetooth SIG rovněž zahrnuje společnosti skupiny Promoter, tj. Ericsson, IBM, Intel, Lucent, Microsoft, Motorola, Nokia a Toshiba a bezmála 2000 společností, které si technologii osvojily. Další informace lze získat na: http://www.bluetooth.com. Používání bezdrátové techniky a její příslušenství může být v některých oblastech zakázáno nebo omezeno. V každém případě dbejte zákonných ustanovení a předpisů týkajících se těchto prostředků.

O společnosti Motorola

Společnost Motorola, Inc. je vedoucím světovým poskytovatelem integrovaných komunikačních řešení a vestavěných elektronických řešení. Její obrat v roce 1999 byl 33,1 miliardy USD. http://www.motorola.com

MOTOROLA, stylizované logo v podobě písmena M a všechny další značky jsou obchodní značky společnosti Motorola, Inc. ® Reg. U.S. Pat & Tm. Off. Všechny ostatní názvy produktů a služeb jsou majetkem jejich příslušných vlastníků.

Váš názor Další článek: Je IDE kabel velký? Rozřezejte jej!

Témata článku: Video, Internet, Vozidlo, Monte, Palubní systém, Carlo, Vývoj automobilu, Bezdrátové řešení, Automobile, Mobilní příslušenství, Monty, Monte Carlo, Budoucí automobil, Automobil, Bezdrátové telefony, Interest, Motorola


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 82


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu