Motorola hlásí rekordní hospodářské výsledky

Společnost Motorola oznámila rekordní třetí čtvrtletí roku 2005. Pokračuje v posilování celosvětového podílu na trhu mobilních telefonů.
Motorola hlásí rekordní hospodářské výsledky

Shrnutí finančních výsledků za třetí čtvrtletí 2005:

 • Nárůst tržeb o 26 % – tržby společnosti dosáhly výše 9,42 miliard dolarů, ve srovnání s tržbami ve výši 7,50 miliardy v třetím čtvrtletí roku 2004.
 • Zisk na jednu akcii 0,69 USD – zisk na jednu akcii dosáhl výše 0,69 dolaru
 • Nárůst celosvětového podílu na trhu mobilních telefonů o 5,5 % – celosvětový tržní podíl společnosti je přibližně 19 %, to představuje nárůst o 5,5 % ve srovnání se třetím čtvrtletím roku 2004 a 1% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí.
 • Počet prodaných mobilních telefonů – 38,7 miliónů

Praha – 20. října 2005 – Motorola oznamuje finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku 2005. Společnost opět překonala výsledky z předchozích období, dosažením 26% nárůstu tržeb a výrazného zvýšení zisku na jednu akcii. Společnosti se podařilo vytvořit provozní cash-flow ve výši 1,1 miliardy dolarů, čímž se toto čtvrtletí stalo již devatenáctým v řadě s pozitivním cash-flow. Motorola vykoupila zpět své dluhopisy v hodnotě jedné miliardy dolarů a zároveň pokračovala v programu zpětného odkupu akcií, na který ve třetím čtvrtletí roku 2005 vynaložila 353 miliony dolarů. Do závěrečného čtvrtletí roku 2005 Motorola vstupuje s hotovostí ve výši 8,4 miliardy dolarů. 

„Výsledky za třetí čtvrtletí jsou velmi příjemné, stejně jako výsledky v meziročním srovnání,” komentuje hospodářské výsledky Ed Zander, předseda představenstva a CEO společnosti Motorola. „Opravdu výjimečné jsou výsledky divize mobilních zařízení ve všech třech ukazatelích – počtu prodaných telefonů, obratu a zisku.”

Výsledky hospodaření

Segment mobilních zařízení – obrat divize mobilních zařízení je v meziročním srovnání o 41 % vyšší. Jde o nejlepší výsledek v historii. Provozní zisk divize dosáhl výše 597 milionů dolarů ve srovnání s 394 miliony ve stejném čtvrtletí loňského roku. Výsledky divize mobilních zařízení vykazují setrvalý růst, a to díky nové strategii kombinující moderní design, špičkové technologie a mobilní zábavu.

 • 38,7 milionů telefonů dodáno na trh – nárůst 66 % ve srovnání se třetím čtvrtletím 2004 a nejlepší výsledek v historii.
 • Posílení pozice světové dvojky - odhadovaný světový tržní podíl 19 %. 
 • Vítězství v tendru GSM Association „Connect the Unconnected“ pro dodávku levných telefonů uživatelům v rozvojových zemích.
 • Neotřesitelná pozice RAZRu – za poslední tři měsíce prodala Motorola 6,5 milionu kusů, od jeho uvedení na trh jich Motorola dodala 12 milionů.
 • Akvizice nových vývojových týmů v Evropě a Asii pro vývoj nových služeb a podporu platformy i-mode.
 • Zahájení dodávek telefonů Motorola PEBL U6 a Motorola SLVR L6 ve čtvrtém čtvrtletí.

Divize síťové infrastruktury – obrat v divizi síťových řešení vzrostl meziročně o 7 % na 1,6 miliard dolarů. Provozní zisk tohoto segmentu dosáhl výše 268 milionů dolarů v porovnání se 159 miliony dolarů ve srovnatelném období roku 2004.

 • Uvedení nových produktů z řady MOTOWi4 pro telekomunikační operátory včetně WiMAX pojítka s přenosovou kapacitou 300 Mbps.
 • Další implementace CDMA2000 1X EV-DO infrastruktury ve Spojených státech u operátora Alltel.
 • Posílení pozice dodavatele řešení technologie Push-to-Talk pro mobilní operátory díky dvěma novým zákazníkům. Řešení založené na IMS dodala Motorola celkem 44 mobilním operátorům ve 33 zemích.

Divize mobilních řešení pro státní organizace a podniky – obrat divize dosáhl čtyřprocentního meziročního nárůstu na 1,6 miliard dolarů. Provozní zisk divize poklesl na 180 milionů dolarů ve srovnání se 197 miliony ve srovnatelném období účetního roku 2004.

 • Nové produkty pro sítě typu mesh určené pro nasazení v rámci záchranných systémů. 

Divize síťových produktů pro domácnosti – obrat společnosti v oblasti produktů pro „digitální domov“ („Connected Home“) stoupl meziročně o 28 % na 710 milionů dolarů. Provozní zisk divize vzrostl na 59 milionů dolarů ze 40 milionů ve třetím čtvrtletí 2004. Během uplynulých tří měsíců Motorola rozšířila distribuční kanály o vstup do obchodních sítí, které nabízejí velký potenciál pro oslovení koncových zákazníků. V průběhu tohoto čtvrtletí Motorola oslavila prodej čtyřicátého miliontého digitálního set-top boxu.
 
Předpověď na čtvrté čtvrtletí roku 2005
Motorola předpokládá, že v posledním čtvrtletí účetního roku 2005 dosáhne tržeb ve výši 10,3 až 10,5 miliardy dolarů. Očekává se výnos na akcii v rozmezí 0,32 až 0,34 dolaru.

Konsolidované výsledky GAAP
Srovnání výsledků hospodaření:

  čtvrté čtvrtletí
(S výjimkou výnosů na akcii jsou veškerá čísla v milionech dolarů) 2005 2004
Tržby 9 424 7 499
Hrubá marže 3 028 2 573
Provozní zisk 1 100 644
Zisk ze stálé činnosti 1 750 426
Čistý zisk 1 751 479
Zisk na akcii 0,69 0,2


Plné znění této tiskové zprávy získáte na adrese: http://www.motorola.com/mediacenter/news/detail/0,,6031_5991_23,00.html


O společnosti Motorola

Motorola je jedním z největších světových výrobců komunikačních technologií. Společnost je zastoupena v žebříčku Fortune 100 nejúspěšnějších amerických korporací. Motorola své produkty a řešení vyvíjí v souladu s konceptem Mobilita bez hranic, nabízí ji pro širokopásmové i bezdrátové technologie. Doma, na cestách, v práci i kdekoliv jinde, díky Mobilitě bez hranic, vždy a všude zastihnete lidi a získáte informace, které právě potřebujete.  Mobilita bez hranic využívá přednosti konvergovaných technologií a umožňuje lepší, rychlejší, efektivnější a flexibilnější komunikaci. V roce 2004 dosáhly tržby společnosti Motorola 31,3 miliard USD. Více informací o společnosti naleznete na webových stránkách www.motorola.com.

Mobilita bez hranic je vize společnosti Motorola, která se v anglickém originálu nazývá Seamless mobility.

Témata článku: Cash, Flow, Motorola, Nejlepší mobilní telefony 2016, Dolar, Výše, Srovnatelná technologie, Miliarda dolarů, Třetí čtvrtletí, Nejúspěšnější uvedení, Divize, Čtvrtletí, Nejúspěšnější čtvrtletí, Zisk, Oslovený výrobce

Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?