Moldavský klientský registr bude dodávat pražská společnost Creditinfo Solutions

Moldavský klientský registr bude dodávat pražská společnost Creditinfo Solutions

Společnost Creditinfo Solutions, s.r.o., realizuje služby a řešení v oblasti řízení rizika a kreditních informací. Mezi její produkty patří také komplexní řešení pro výměnu informací o platební morálce klientů finančních i nefinančních institucí. Podpis smlouvy o dodávce klientského úvěrového registru proběhl se servisní společností IMC Infocredit spolupracující s pěti největšími moldavskými bankami v jejich hlavním městě Kišiněv. 

Credit Bureau Solution (CBS), jak se implementované řešení jmenuje, je moderním nástrojem pro výměnu informací o klientech bank, dalších poskytovatelů úvěrů, pojišťoven, mobilních operátorů a dalších institucí. Ty mohou ve sdílené databázi na základě reciproční výměny informací vyhledat relevantní současné i historické údaje o způsobu splácení závazků fyzických osob, podnikatelů i firem, a to v jednoduché a komplexní formě. Tyto informace jsou obohacovány i z dalších externích zdrojů dat přístupných na trhu.

„Podpisu smlouvy předcházela dvouletá intenzivní jednání s pěti moldavskými bankami, které v současnosti představují 98 % trhu.“ říká Jan Denemark, Chief Operating Officer společnosti Creditinfo Solutions. „Naším partnerem je moldavská společnost IMC Infocredit, se kterou jsme v minulých dvou letech úzce spolupracovali na přípravě celého projektu a společně jsme v přípravné fázi získávali souhlasy a smlouvy jednotlivých bank. Všech pět významných moldavských bank (MOLDOVA AGROINDBANK, MOBIASBANCA, MOLDINDCONBANK, BANCA DE ECONOMII A MOLDOVEI a VICTORIABANK) servisní smlouvy o připojení do připravovaného registru již podepsalo. Zájem projevili také oslovení mobilní operátoři, pojišťovny a leasingové a splátkové společnosti“ upřesňuje situaci na trhu J. Denemark.

Obsahem kontraktu jsou kromě dodávky samotného systému CBS také kompletní konzultační služby a řízení celého projektu. První fáze projektu, která primárně obsahuje výměnu negativních informací o klientech, bude spuštěna v prosinci 2007. Následná dodávka pro správu a monitoring pozitivních informací bude spuštěna o rok později, tedy v prosinci 2008.   

Zahájená implementace registru v Moldávii je potvrzením dlouholetých zkušeností skupiny Creditinfo, které získala instalacemi a provozem bankovních registrů na Islandu, v Ukrajině, Kazachstánu, Litvě a Gruzii.

Credit Bureau Solution je modulární systém poskytující on-line informace získávané z mnoha různých zdrojů. Základem jsou pravidelně aktualizovaná data v dohodnuté struktuře, recipročně poskytované jednotlivými uživateli. Ty mohou obsahovat informace o fyzických osobách, podnikatelích i právnických osobách zaměřené na jejich platební morálku, pozitivní i negativní data o jejich platební historii, informace o celkovém úvěrovém zatížení, o případných současných i historických problémech při splácení závazků, o typech ručení a záruk úvěrových produktů a také o vzájemných vazbách subjektů. Tato data mohou být obohacována o další relevantní údaje z externích zdrojů, jako jsou soudy, obchodní rejstřík, různé seznamy neplatičů, apod.
Všechny informace obsažené v registru jsou dostupné všem členům v podobě několika druhů úvěrových reportů s různou strukturou, obsahem i mírou detailů, aby konkrétní uživatel vždy mohl čerpat přesně ty informace, o které má právě zájem. Důležitou součástí řešení je i podpora při hodnocení a posuzování informací získaných ze systému   Credit Bureau Scoring   založený na statistické analýze všech historických údajů ve sdílené databázi.

Klientům nabízíme též aplikaci využívanou interně pro kompletní zajištění komunikace s naším Credit Bureau Solution i s dalšími existujícími registry: Bureau Connector.

Témata článku: Historické datum, Jednotlivá města, Komplexní projekt, Jednotlivý člen, Ukrajina, Systém výměny, Credit, Platební údaj, Island, Kompletní řešení, Solution, Historická data, Platební systém, Kompletní systém

Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji