Modul na míru pro energetiku v systému Helios Green

Modul na míru pro energetiku v systému Helios Green

Služby v oblasti systémů kontroly a řízení, elektrických zařízení, informačních systémů pro průmysl včetně systémové integrace a inženýrské podpory. To je jen hrubý nástin činnosti inženýrské a dodavatelské organizace I & C Energo a.s., mezi jejíž zákazníky patří např. elektrárna Temelín, a která je sama již delší dobu zákazníkem informačního systém Helios Green. Před krátkou dobou však pro ni „na míru” tvůrci systému vyvinuli specializovaný modul EDCM, který výrazně podporuje celou škálu její činnosti.

Výběrové řízení na pořízení nového ERP systému proběhlo již v roce 2001. Důvodem k tomuto kroku byl fakt, že stávající ekonomický systém fungoval ještě v DOS a pokrýval pouze ekonomické agendy. Ostatní agenda, např. logistika, personalistika atd.,byla zpracovávána interně vyvinutými aplikacemi v Lotus Notes. Tato situace se však postupem času stávala brzdou mnoha činností společnosti.

V rámci výběrového řízení bylo osloveno 12 společností. Nabídku zaslalo devět z nich a do druhého kola postoupily dvě s ERP systémy Navision a helios Green (tehdy ještě pod názvem LCS Noris). Z nich byl v druhém kole vybrán systém Helios Green od společnosti Asseco Solutions (tehdy LCS International. Současně byl realizován výběr implementátora, jehož vítězem se stala firma ASV Náchod, partner systémů Helios. Smlouva s ASV Náchod na realizaci Úvodní studie nasazení Helios Green v ICE byla podepsána v prosinci téhož roku.

Úvodní studie byla vedení ICE předložena počátkem roku 2003 a na jejím základě bylo rozhodnuto pokračovat v projektu. Následovala detailní analýza a implementace systému, poté školení klíčových uživatelů, nákup potřebného hardwaru a příprava importů dat z původního systému. Koncem roku tak mohl proběhnout zkušební (paralelní) provoz, testování dovývojů (modul Logistika) a úprava šablon. Ostrý provoz systému Helios Green byl zahájen v lednu 2004 a o měsíc později byl již systém v provozu rutinním.

„Rutinní provoz probíhal v rámci WAN v terminálovém prostředí (technologie Microsoft), bylo zakoupeno 300 uživatelských licencí Helios Green,“ vzpomíná Ing. Jiří Prokeš, manažer ICT, zodpovědný za oblast informačních a komunikačních technologií v ICE a předseda rady pro informační systém.

Nicméně společnost I & C Energo i její systém čekaly v blízké budoucnosti ještě dvě zásadní změny – migrace na systém na bázi Microsoft .NET, na níž je postaven, na rozdíl od původního Norisu dnešní Helios Green a poté vývoj a implementace specializovaného modulu EDMC.

Migrace proběhla od června do září 2007. V souvislosti s tím nastala i změna licencování. Bylo zakoupeno 100 konkurenčních uživatelů, zrušeno terminálové prostředí, klient HeG instalován na PC každého uživatele

Poslední novinka - specializovaný modul EDMC

Ve společnosti ICE je velmi důležitá oblast zpracování dokumentů. Pro tento účel zde byla používána interně vytvořená aplikace Řízená dokumentace v prostředí Lotus Notes. Tato aplikace splňovala veškeré požadavky na řízení dokumentů, které vyplývaly jak ze standardů ISO, tak i celé řady předpisů z prostředí jaderných elektráren, kde ICE rovněž působí. Funkcionalita Řízené dokumentace pokrývala procesy tvorby, ověřování a schvalování dokumentace, zpracování a evidence revizí, distribuce a archivace dokumentace včetně možnosti zneplatnění vybraných dokumentů. Důležitým požadavkem na tuto aplikaci byla i oblast prokazatelného seznámení s vybranou dokumentací.

Z důvodu zajištění kompatibility mezi různými částmi informačního systému ICE a snížení nákladů na vývoj a údržbu rozhraní mezi částmi IS v různém technologickém prostředí, došlo ke strategickému rozhodnutí sjednotit technologickou platformu informačního systému ICE do prostředí Microsoft.

„Základem pro toto rozhodnutí byla migrace LCS Noris do moderního webového prostředí Helios Green na platformě Microsoft .NET, „říká Jiří Prokeš. „Dalším krokem pro naplnění tohoto cíle bylo vybudování firemního portálu (intranetu) v systému MS Office SharePoint Services. Stávající aplikace v prostředí Lotus Notes byly buď nově vyvinuty ve webovém prostředí Microsoft .NET nebo nahrazeny odpovídající funkčností (modulem) v HeG. Jedním z posledních projektů, který právě probíhá, je migrace poštovního systému Lotus Notes do prostředí MS Exchange.“

Z důvodu sjednocení systému na jedné technologické platformě Microsoft se tedy hledala náhrada aplikace Řízení dokumentů v Lotus Notes.

„Na začátku roku 2008 nám společnost Asseco Solutions nabídla nově vyvíjený modul EDM, který nám pro účely testování v prostředí IS ICE naimplementovala, „vzpomíná Jiří Prokeš. Po otestování modulu bylo konstatováno, že zdaleka nesplňuje požadavky na funkčnost především z oblasti řízení dokumentů a návaznou funkcionalitou. Společnost LCS se rozhodla nad modulem EDM vyvinout nadstavbový modul EDMC, který by obsahoval chybějící funkcionalitu pro řízení dokumentace.

Důvody pro rozhodnutí nahradit ŘD z Lotus Notes modulem EDMC v HeG byly následující:

  • Integrace modulu do ERP systému Helios Green a tím úzká provázanost na ostatní části HeG, které do této doby nebyly možné (např. na modul Smlouvy)
  • Možnost spolupráce a účasti na definování funkcionality nově vyvíjeného modulu EDMC (předání dlouholetých zkušeností a „know-how“ při provozování ŘD v LN)
  • Ochota dodavatele systému zákaznicky dovyvinout i funkcionalitu ŘD Lotus Notes, která je pro prostředí ICE specifická

V červnu 2008 proběhla implementace první verze modulu EDMC v ICE. V druhém pololetí téhož roku pak začala spolupráce na doplnění požadované funkčnosti, testování, příprava importů dokumentace. Začátkem roku 2009 byl proveden import interní dokumentace a zahájen souběžný provoz Interní dokumentace v Lotus Notes a EDMC. Od března 2009 probíhala implementace dovývoje části Skenování dokumentace a o tři měsíce později byl připraven také import Externí dokumentace. Na podzim téhož roku byl zahájen ostrý provoz modulu EDMC a současně se připravuje dovývoj části Písemnosti a normy, Skartační a spisový řád. K lednu 2010 je očekáváno, že funkčnost modulu EDMC bude plně odpovídat požadavkům ICE.

Nasazení modulu EDMC ve společnosti I & C Energo představuje pro tuto společnost několik základních přínosů:

  • Integraci dokumentace (interní dokumentace, záznamy, smluvní dokumentace, technická dokumentace apod.) do prostředí HeG a vzájemná provázanost s ostatními částmi ERP systému
  • Sjednocení úložiště (SQL databáze) s možností přímé publikace dokumentů v prostředí firemního portálu
  • Využití veškeré standardní funkcionality HeG (filtry, šablony, pohledy) i v modulu EDMC (komplikované v prostředí Lotus Notes) a rychlý přístup k požadovaným datům
  • Přímé propojení skenovacího pracoviště SIRIUS (EDMS systém s technologií OCR) s aplikací EDMC (shodné úložiště SQL DB), odpadá složité řešení datové pumpy v Lotus Notes.

Pracovníci zákazníka na vývoji modulu i na implementaci s dodavatelem velmi úzce spolupracovali. Poskytování například „know-how“ z provozování ŘD v prostředí Lotus Notes, aktivně testovali vyvíjený modul po jednotlivých částech a předávali lidem z vývoje zjištěné chyby a připomínky včetně požadavků na „uživatelskou přívětivost“, včetně designu softwaru.

Další článek: Nový Firefox „Namoroka“ 3.6 Beta 1 se vzhledem Lady Gaga

Témata článku: Důležitý krok, Systém, Elektrárna, Import, Green, Důležitá oblast, Notes, Důležitá část, Vybraná oblast, Složitá část, Úvodní oblast, Modul, Úvodní část, Helios, Sirius, Ostrý provoz, Lotus, Technologický vývoj, Řízení, Lotus Notes, Migrace


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize