MINOLTA: Nový digitální fotoaparát DiMAGE Z1

18. srpna 2003
Hot Chips 2003 zahájen
MINOLTA: Nový digitální fotoaparát DiMAGE Z1 se 3,2 megapixely disponuje 10násobným megazoomem
MINOLTA: Nový digitální fotoaparát DiMAGE Z1

Kompaktní stylový digitální fotoaparát Fotoaparát DiMAGE Z1 je první v řadě výkonných jednookých digitálních zrcadlovek s jednoduchým ovládáním. Jeho konstrukce vychází z nového megatransfokátoru společnosti Minolta s 10násobným optickým zvětšením. K jeho výbavě patří pokročilá technologie a rychlý systém automatického zaostřování. Schopnosti tohoto fotoaparátu jsou rozšířeny o kvalitní videosekvence ve formátu VGA, snímané rychlostí 30 snímků za sekundu.

 

DiMAGE Z1 je první digitální fotoaparát z produkce společnosti Minolta, který je vybaven novým objektivem s 10násobným optickým zvětšením. Ohniskové vzdálenosti 5,8 až 58 mm jsou ekvivalentní ohniskovým vzdálenostem 38 až 380 mm objektivu pro 35mm kinofilm. V kombinaci s plynulým, 4násobným digitálním zvětšením se dosáhne neuvěřitelného rozsahu 40násobného přiblížení, které je ekvivalentem rozsahu 38–1520 mm pro 35mm kinofilm.

 

10násobný megatransfokátor má světelnost f:2,8–f:3,5, která umožňuje použít krátké expoziční časy při sportovních událostech nebo pro přirozeně osvětlené fotografie. Konstrukce 10 elementů v sedmi skupinách zahrnuje dvě asférické čočky pro minimalizaci optických vad a maximalizaci ostrosti. Pořizování záběrů zblízka nikdy nebylo tak snadné. Stisknutím jednoho tlačítka se nastaví režim Super Makro, který umožňuje zaostřit objekt již od 4 cm od přední hrany objektivu.

 

Tak výkonná optika, kombinovaná s prokládaným snímačem CCD typu 1/2,7 s celkem 3,3 miliony pixely vyžaduje výkonný systém automatického zaostřování. Fotoaparát DiMAGE Z1 je vybaven rychlým automatickým zaostřováním (Rapid AF), které zajišťuje ostré snímky s minimálním zpožděním. Systém Rapid AF používá snímač pasivního automatického zaostřování pro neustálé určování vzdálenosti fotografovaného objektu a snímač CCD fotoaparátu pro určení přesného zaostřovacího bodu. Objektiv zaostřuje rychle a plynule díky rychlému pohonnému mechanismu. Snímač CCD určuje optimální zaostření s obrazovou frekvencí 60 snímků za sekundu, což je rychlost dvojnásobná v porovnání s většinou digitálních fotoaparátů na současném trhu. Díky všem těmto vlastnostem se DiMAGE Z1 může pochlubit nejrychlejším systémem automatického zaostřování ve třídě digitálních fotoaparátů s vestavěným 10násobným nebo větším

 

 

 

 

 

transfokátorem – 0,3 sekundy při ohniskové vzdálenosti 5,8 mm a 0,4 sekundy při ohniskové vzdálenosti 58 mm.

 

Fotoaparát DiMAGE Z1 je vybaven jedinečným hledáčkem od společnosti Minolta – Switch Finder. Tento unikátní systém umožňuje prohlížet obraz na zobrazovači LCD buď přímo nebo v hledáčku. Protože je obraz v hledáčku a na zobrazovači LCD stejný, nemusíte se starat o rozdíly v barvě, kontrastu a rozlišení v oddělených obrazech hledáčku a zobrazovače LCD. Obraz v hledáčku je díky velkému zdánlivému zornému úhlu velký a čistý.

 

Progresivní snímání (Progressive Capture) je nový režim snímání vyvinutý společností Minolta, zaručující, že nepropásnete žádnou akci. Po stisknutí a přidržení tlačítka spouště závěrky se v režimu Progresivní snímání začnou ukládat snímky do vyrovnávací paměti. Prostě stačí sledovat akci, a až skončí, uvolnit spoušť závěrky. Snímky se z vyrovnávací paměti začnou ukládat na paměťovou kartu. V normálním režimu série snímků se uloží 6 posledních snímků a v režimu UHS až 10 snímků. V režimu standardní série snímků se zaznamenávají snímky rychlostí 1,5 snímků za sekundu při jakékoli velikosti nebo kvalitě snímku. V režimu UHS (Ultra High Speed – Velmi rychlý) za sekundu zaznamenáte 10 snímků s rozlišením 1,2 megapixelů. Fotoaparát je po zapnutí připraven k akci za 2 sekundy a vypne se za 2,4 sekundy. Po aretování zaostření je zpoždění mezi stisknutím tlačítka spouště závěrky a exponováním snímku 0,06 sekundy, což je čas srovnatelný s časem jednooké zrcadlovky. Fotoaparát bude po expozici jednoho snímku připraven zachytit další snímek za 1,2 sekundy.

 

Fotoaparát DiMAGE Z1 byl také vybaven dosud nejvýkonnějším vestavěným bleskem mezi digitální fotoaparáty. Díky směrnému číslu 12 (vzdálenosti v metrech) je blesk schopen osvětlit objekt ve vzdálenosti až přibližně 6 metrů (širokoúhlý objektiv, automatická expozice, automatická citlivost fotoaparátu). DiMAGE Z1 je kompatibilní s programovými blesky Minolta Program Flash 3600HS (D) nebo 5600HS (D) a také s nejnovějším přírůstkem v rodině programových blesků Program Flash 2500 (D).

 

Ovládací prvky a přepínače jsou umístěny tak, aby umožňovaly přesnou a intuitivní obsluhu. Velký přepínač režimů expozice a ovladač transfokátoru jsou umístěny na horní straně držáku a umožňují rychlou změnu nastavení fotoaparátu v závislosti na měnících se podmínkách při fotografování. Pětitlačítkový ovladač na zadní straně fotoaparátu se používá pro nastavování většiny pokročilých funkcí a nabídek fotoaparátu. Velký držák zaručuje bezpečnou a pohodlnou manipulaci s fotoaparátem. Dobře vyvážený držák, umožňující stabilní uchopení fotoaparátu, je nejdůležitější při exponování snímků z ruky při nedostatečném osvětlení nebo při použití dlouhých ohniskových vzdáleností.

 

 

 

 

 

 

CxProcess II, nová technologie pro zpracování obrazu vyvinutá společnosti Minolta, maximalizuje výkonnost prokládaného snímače CCD typu 1/2,7 pracujícího v primárních barvách s celkem 3,3 milionu pixelů. Tato technologie ovládá podstatné atributy snímků, jako jsou barva, kontrast a ostrost, a zároveň minimalizuje šum. Zářivé a syté barvy zůstanou živé, aniž by se staly nepřirozenými nebo plochými.

 

Činnost fotoaparátu lze přizpůsobit potřebám fotografa. Tlačítko, kterým se nastavuje režim činnosti blesku, lze přizpůsobit pro nastavování jak režimu činnosti blesku, tak vyvážení bílé, režimu snímání, režimu zaostřování nebo režimu činnosti fotoaparátu. Snímky pořízené na výšku lze otočit, abyste při jejich prohlížení nemuseli naklánět hlavu doprava nebo doleva.

 

Možnosti ovládání expozice jsou ohromující. K dispozici jsou čtyři expoziční režimy expozice: programově řízená expozice, expozice s clonovou prioritou, expozice s časovou prioritou a manuální expozice. Kromě režimů Přirozené barvy a Černobílá fotografie naleznete u fotoaparátu DiMAGE Z1 další dva režimy barvy, podporující kreativitu: Živé barvy a Sépie. Režim Živé barvy zvyšuje sytost a umožňuje dosáhnout snímků s živými barvami. Sépie vytváří efekt starobylých fotografií s teplými tóny.

 

 

Fotoaparát je mnohem menší než kompaktní jednooká zrcadlovka pro 35mm kinofilm s vestavěným bleskem a transfokátorem. Při hmotnosti pouhých   305 g ani příliš netíží.

 

Aktuální předpokládaná cena DiMAGE Z1 je 15 990 Kč.

Váš názor Další článek: Hot Chips 2003 zahájen

Témata článku: Digitální fotoaparáty v akci, Velká vzdálenost, Sportovní výkonnost, Finder, Velká série, Geneva, Kinofilmy, Velký rozsah, Objektivy, Snímek, Živý snímek, Režim, Vzdálenost, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Kompaktní digitální fotoaparáty, Rapid, Blesky


Určitě si přečtěte

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

** Kutil vytvořil unikátní vodní počítač ** Jedná se o skvělou ukázku využití analogových technologií pro sestrojení digitálního počítače ** Součástí systému je i vodní „tranzistor“

Karel Javůrek | 10

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch