Ministryně informatiky Dana Bérová přivítala stotisícího absolventa Národního programu počítačové gramotnosti

Ministryně informatiky Dana Bérová včera v Ostravě navštívila jeden z kurzů Národního programu počítačové gramotnosti a předala čestné uznání ministryně informatiky paní Šárce Jasiokové, která se stala jeho stotisící absolventkou.
Ministryně informatiky Dana Bérová přivítala stotisícího absolventa Národního programu počítačové gramotnosti

Klepněte pro větší obrázek

Projekt Národní program počítačové gramotnosti funguje od roku 2003. Jde o Ministerstvem informatiky dotované kurzy základů práce s počítačem a internetem, jejichž cílem je umožnit lidem, kteří nemají snadný přístup k informačním technologiím, si práci s počítačem a internetem vyzkoušet a překonat obavy, které jsou jednou z nejčastěji uváděných překážek ve využívání moderních technologií.

Ministerstvo informatiky přispívá částkou 417,- Kč na každého proškoleného a každý rok na podzim vybírá ve výběrovém řízení školitele, kteří zajišťují provoz školicích center a výuku. V letošním roce se Národního programu počítačové gramotnosti účastní sedm školitelů, kteří provozují již více než 240 školicích center v celé České republice. Na rozdíl od řady komerčních kurzů je Národní program počítačové gramotnosti dostupný široké veřejnosti: uchazeči za dvouhodinový kurz zaplatí 100,- Kč.

 

Klepněte pro větší obrázek

Znalost práce s moderními informačními a komunikačními technologiemi klesá spolu s rostoucím věkem. Národní program počítačové gramotnosti by proto měl oslovit převážně starší generaci, a to se daří. Většina absolventů je starší 40. let, nejvíce absolventů spadá do věkové kategorie 51 – 60 let. 67 % absolventů Národního programu tvoří ženy.

V letošním roce byla nabídka základních kurzů Národního programu počítačové gramotnosti Poprvé u počítače, Text a Internet a email rozšířena o specializovaný kurz práce s Portálem veřejné správy nazvaný Portál, občan, úředník a o zvláštní kurzy pro zdravotně postižené, kterými prošlo již více než 1500 lidí. Národní program počítačové gramotnosti bude pokračovat i v příštím roce. Na jeho podporu vyhradilo Ministerstvo informatiky částku ve výši 30 milionů Kč.

Váš názor Další článek: Britský občan dostal za phishing čtyři roky vězení

Témata článku: Internet, Letošní rok, Kurs, Moderní technologie

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší