Ministerstvo financí uspoří na datových službách desítky milionů

Ministerstvo financí uspoří na datových službách desítky milionů

Jak efektivně uspořit peníze daňových poplatníků, dokázalo Ministerstvo financí ČR nedávnou změnou dodavatelů datových služeb pro svá pracoviště po celé České republice. Díky novým smlouvám s poskytovateli datového připojení mimo projekt Komunikační infrastruktury veřejné samosprávy (KIVS) dosahují roční úspory ministerstva desítek milionů korun. Jen na zabezpečeném propojení jednotlivých pracovišť technologií IP VPN od Dial Telecomu ušetří ministerstvo financí měsíčně 350 tisíc korun.

Ondřej Jakob, tiskový mluvčí Ministerstva financí ČR, vyčíslil úspory úřadu následovně: „Lze konstatovat, že díky vlastnímu zadávacímu řízení MF na datové služby bylo dosaženo celkové úspory cca 30 % bez zohlednění navýšení kvalitativních parametrů linek. V případě „nových“ operátorů tato úspora dosahuje až 70 %.“

Nejvýraznější úspory se ministerstvu podařilo zajistit za propojení jednotlivých pracovišť virtuální privátní sítí (VPN). Společnost Dial Telecom zajišťuje tuto technologii od dubna 2012 na 27 pracovištích ministerstva financí a každé z nich na měsíčním paušálu zaznamenalo průměrnou úsporu 13 600 Kč. Celkově nové VPN řešení na sledovaných 27 pobočkách uspoří z peněz daňových poplatníků přes 350 tisíc měsíčně, tedy 4 200 000 korun za celý rok. Výrazné úspory lze přitom sledovat na všech ostatních 300 pracovištích ministerstva financí po celé České republice, kterým své služby kromě Dial Telecomu nově dodávají také společnosti České Radiokomunikace a ha-vel. Dalšími, staronovými dodavateli jsou společnosti Telefónica, T-Systems a GTS.

Výrazné snížení ceny dodávaných služeb neznamenalo snížení jejich kvality. Paradoxně se oproti minulosti kapacita připojení na všech pobočkách, které má nyní Dial Telecom na starost, zvýšila. V průměru došlo k navýšení rychlosti IP VPN sítě o 200 %. Například na pracovištích ministerstva financí v Liberci, Jihlavě a Zlíně se rychlost navýšila z 2 Mbit/s na 10 Mbit/s, přičemž cena dodávané služby klesla měsíčně z 20 823 korun v systému KIVS na současných 12 500 korun, které si účtuje Dial Telecom.

Martina Setunská, marketingová manažerka Dial Telecom, a. s., doplňuje: „Nastavení systému Komunikační infrastruktury veřejné správy KIVS naše společnost dlouhodobě kritizuje. Dosažené úspory, které přinesl průkopnický projekt ministerstva financí, dávají našim dřívějším výhradám jednoznačně zapravdu. I proto se v budoucnu chceme zapojit do tendru na nové dodavatele služeb v rámci projektu KIVS a dokázat, že nejen Ministerstvo financí ČR, ale i celá státní správa může za kvalitnější služby platit výrazně méně než doposud.“

Další článek: Podívejte se, kde Facebook roste nejrychleji

Témata článku: Veřejná služba, Finance, Celá infrastruktura


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky